Սահմանադրության ոտնահարումներով դարձած նախագահը
Այսօր՝ ապրիլի 9-ին տեղի ունեցավ նախագահի երդմնակալության արարողությունը, որի ընթացքում Արմեն Սարգսյանը երդվեց «հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը»: Սարգսյանի նախագահ դառնալու ճանապարհը, սակայն, լի էր ՀՀ Սահմանադրության ոտնահարումներով:
Բրիտանական անձնագիրը
Սահմանադրության 124-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջով հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող անձը։
Մեզ հաջողվեց պարզել, որ Արմեն Սարգսյանը 2003-2012 թվականներին եղել է Բրիտանիայի ընտրողների ռեգիստրում: Այսինքն, Սարգսյանը դադարել է լինել Բրիտանիայի քաղաքացի ոչ շուտ, քան 2012 թվականը: Իսկ ՀԵՏՔ-ը հրապարակեց 2014 թվականի փաստաթղթեր, որոնցում Արմեն Սարգսյանի անվան դիմաց նշված է «քաղաքացիությունը՝ բրիտանական»:
Որպեսզի Արմեն Սարգսյանն իրավունք ունենար ընտրվել ՀՀ նախագահ, պետք է վերջին 6 տարում հանդիսանար միայն ՀՀ քաղաքացի, այլ կերպ ասած՝ նա պետք է առնվազն մինչ 2012 թվականի մարտի 2-ը դադարեր լինել Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի։
Ու թեև Արմեն Սարգսյանը պնդում էր, որ դեռևս 2011 թվականին է հրաժարվել բրիտանական քաղաքացիությունից, սակայն ի հեճուկս ընդդիմությանը տրված խոստումներին՝ Արմեն Սարգսյանը այդպես էլ չներկայացրեց որևէ փաստաթուղթ, որը կհիմնավորեր, որ նա իրոք 6 տարուց ավել չի հանդիսանում Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի:
Տեղեկանքը
Նախագահ առաջադրվելու համար Արմեն Սարգսյանին անհրաժեշտ էր «վերջին 6 տարին միայն ՀՀ քաղաքացի լինելու մասին» տեղեկանք, որը նա ստացել է ՀՀ ԿԱ Ոստիկանության Անձնագրային և վիզաների վարչությունից: Վարչությունն իր հերթին առաջնորդվել է բնակչության պետական ռեգիստրում առկա տվյալներով, իսկ ռեգիստրում Արմեն Սարգսյանի բրիտանական քաղաքացիության մասին տեղեկություններ կարող էին հայտնվել միայն եթե ինքը՝ Արմեն Սարգսյանը հայտներ այդ մասին:
Արմեն Սագսյանը, խախտելով «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածը, ՀՀ ԿԱ Ոստիկանությանը չի հայտնել իր օտարերկրյա քաղաքացիության մասին։  Արդյունքում, քանի որ անձնագրային և վիզաների վարչությունը ոչ հարցումներ է ուղարկել Մեծ Բրիտանիա, ոչ էլ որևէ այլ կերպ փորձել ստուգել վերջին 6 տարում Արմեն Սարգսյանի արտերկրյա քաղաքացիություն ունենալու և դա թաքցնելու փաստը, Հանրապետական կուսակցության նախագահի թեկնածուն ստացել է «վերջին 6 տարին միայն ՀՀ քաղաքացի լինելու մասին» տեղեկանքը:
Համաժողովրդական քվեարկությամբ
Արմեն Սարգսյանը նախագահ ընտրվեց 2018 թվականի մարտի 2-ին՝ Ազգային ժողովի կողմից:
Համաձայն 2015 թվականի Սահմանադրության 5-րդ գլխի 125-րդ հոդվածի՝ Հանրապետության նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից: Այնինչ, Սահմանադրության 209-րդ հոդվածը ամրագրում է, որ «Սահմանադրության … 5-8-րդ, 12-15-րդ գլուխներն ուժի մեջ են մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը: Մինչ այդ շարունակում են գործել 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության համապատասխան դրույթները»։
Իսկ 2005 թվականի Սահմանադրության 50-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ «Հանրապետության Նախագահն ընտրվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից»: Այլ կերպ ասած, 2018 թվականի ապրիլի 9-ից նախագահը պետք է ընտրվեր ոչ թե Ազգային ժողովի, այլ քաղաքացիների կողմից՝ ինչպես նախկինում:
Անբողոքարկելի
Նկարագարվածը, անշուշտ, լրջագույն հիմք է ՀՀ Սահմանադրական դատարանում ՀՀ նախագահի ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու համար:
Համաձայն Սահմանադրության 7-րդ գլխի 169-րդ հոդվածի, Հանրապետության նախագահի ընտրության արդյունքներով ընդունված որոշումների հետ կապված վեճերով Ազգային ժողովի խմբակցությունները կարող են դիմել Սահմանադրական դատարան: Սակայն Սահմանադրության այդ դրույթները, համաձայն նույն Սահմանադրության 209-րդ հոդվածի, ուժի մեջ են մտնում «նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը: Մինչ այդ շարունակում են գործել 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության համապատասխան դրույթները:»:
Այսինքն, մինչև 2018 թվականի ապրիլի 9-ը տեղի ունեցած նախագահի ընտրությունների արդյունքները կարող են վիճարկվել մյուս թեկնածուների կողմից (ինչպես նախատեսված է 2005 թվականի Սահմանադրությամբ): Ու քանի որ այս ընտրություններին ընդդիմությունը չկարողացավ թեկնածու առաջադրել և Արմեն Սարգսյանը մնաց միակ թեկնածուն, նրա ընտրվելը դարձավ անվիճարկելի՝ անկախ ընտրություններում արձանագրված խախտումների քանակից ու էությունից:
Հ.Գ. Հավելենք, որ Արմեն Սարգսյանը նախկինում խախտել է նաև ՀՀ Սահամանդրությունն ու «Քաղաքացիության մասին» օրենքը, որոնք մինչև 2005 և 2007 թվականները համապատասխանաբար արգելում էին Հայաստանի քաղաքացիներին ունենալ օտարերկրյա քաղաքացիություն, իսկ Սարգսյանը Բրիտանիայի քաղաքացի է առնվազն 2003 թվականից:
Թեգեր` Армен СаркисянКонституция РАԱրմեն ՍարգսյանՀՀ 4-րդ նախագահՀՀ Սահմանադրություն
Հայաստանի 4-րդ նախագահի թեկնածու, Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սարգսյանը փետրվարի 22-ին Ազատություն ռադիակայանին տված հարցազրույցի ժամանակ, խոսելով քաղբանտարկյալների մասին,...

Сегодня, 9 апреля, состоялась церемония инаугурации президента Армена Саргсяна, во время которой он поклялся «быть верным Конституции Республики Армения». Однако путь избрания президентом Саргсяна был полон нарушений Конституции Армении.
Британский паспорт
По требованию части 2-й статьи 124-й Конституции президентом республики может быть избрано лицо, последние шесть лет постоянно проживающее в Республике Армения.
Нам удалось выяснить, что имя Армена Саргсяна в 2003-2012 гг. было в британском реестре избирателей. То есть, Саргсян прекратил быть гражданином Великобритании не раньше 2012 года. А сайт Hetq.am опубликовал документы 2014 года, в которых напротив имени Армена Саргсяна указано «гражданство — британское».
Для того чтобы Армен Саргсян имел право быть избран президентом РА, он должен был последние 6 лет быть гражданином только РА, другими словами, он должны был, по крайней мере, до 2 марта 2012 года, перестать быть гражданином Великобритании.
И хотя Армен Саргсян утверждал, что он еще в 2011 году отказался от британского гражданства, однако вопреки данным оппозиции обещаниям, Армен Саргсян так и не представил каких-либо документов, которые бы обосновали, что он действительно уже более 6 лет не является гражданином Великобритании.
Справка
Для выдвижения в президенты Армену Саргсяну требовалась справка о том, что он «последние 6 лет является гражданином только РА», которую он получил в паспортно-визовом управлении Полиции РА. Управление, в свою очередь, руководствовалось данными, имеющимися в Государственном регистре населения, а информация о британском гражданстве Армена Саргсяна могла бы оказаться в регистре, только если бы об этом сообщил сам Саргсян.
Армен Саргсян, нарушив статью 7 Закона РА «О Государственном регистре населения», не сообщил Полиции РА о своем иностранном гражданстве. А, может, сообщил, а после сообщил, что больше не является, и поэтому у него есть справка за последние 6 лет. В результате поскольку паспортно-визовое управление не отправило запросов в Великобританию и не попыталось каким-либо образом проверить факт сокрытия того, что у Армена Саргсяна в течение последних 6 лет имеется иностранное гражданство, кандидат в президенты от Республиканской партии Армении (РПА) получил справку о том, что он «последние 6 лет является гражданином только РА».
Всенародным голосованием
Армен Саргсян был избран президентом 2 марта 2018 года Национальным Собранием.
В соответствии со статьей 125 главы 5 Конституции, президент Республики избирается Национальным Собранием. Между тем как статья 209 Конституции закрепляет, что «Главы 5-8, 12-15 Конституции вступают в силу в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики». До этого продолжают действовать соответствующие положения Конституции с изменениями 2005 года.
А Конституция 2005 года статьей 50 закрепляет, что «Президент  Республики избирается гражданами Республики Армения». Иными словами, 9 апреля 2018 года президент должен был быть избран не Национальным Собранием, а как прежде гражданами.
Неоспоримо
Описанное, безусловно, является серьезной основой для обжалования в Конституционном суде РА результатов президентских выборов.
В соответствии со статьей 169 главы 7 Конституции, по спорам, связанным с решениями, принятыми по результатам выборов Президента Республики, фракции Национального Собрания могут обратиться в Конституционный суд. Однако, данные положения Конституции, в соответствии со статьей 209 той же Конституции, вступают в силу «в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики. До этого продолжают действовать соответствующие положения Конституции с изменениями 2005 года».
То есть, результаты проведенных 9 апреля 2018 года президентских выборов могут быть обжалованы другими кандидатами (как предусмотрено Конституцией 2005 года). И поскольку на этих выборах оппозиция не смогла выдвинуть своего кандидата, и Армен Саргсян остался единственным кандидатом, его избрание стало бесспорным — независимо от количества и сущности зарегистрированных в ходе выборов нарушений.
P.S. Добавим, что Армен Саргсян ранее нарушил также Конституцию РА и закон РА «О гражданстве», которые до 2005 и 2007 гг. соответственно запрещали гражданам Армении иметь иностранное гражданство, а Саргсян является гражданином Великобритании как минимум с 2003 года.