Հայաստանի երրորդ նախագահ և ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանի կողմից ՀՀ-ի՝ խորհրդարանական կառավարման անցնելուց հետո վարչապետ դառնալու հավակնություն չունենալու մասին իր խոսքը դրժելու և երրորդ անգամ երկրի կառավարումը ստանձնելու դեմ ՀՀ տարբեր քաղաքներում օրեր շարունակ ընթացող բազմամարդ բողոքի ակցիաների կապակցությամբ ՀՀ նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին մեկնաբանություն  է տվել: Նա ընդգծել է, որ «ազատ կամարտահայտության ընթացքում պետք է բացառվի բռնությունը, անօրինական գործողությունները և այլոց իրավունքների սահմանափակումը»:
Եկեք տեսնենք, թե ինչպես է սահմանվում խաղաղ հավաքը միջազգային փաստաթղթերում։ Այսպիսով, խաղաղ հավաքների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի ուղեցույցում հավաքը սահմանվում է որպես արտահայտման ընդհանուր նպատակով անհատների մտադրված և ժամանակավոր ներկայություն որևէ վայրում, որը կարող է դրսևորվել հանրային հանդիպումների, զանգվածային գործողությունների, ֆլեշ-մոբերի, ցույցերի, նստացույցերի, երթերի, պիկետների և այլ եղանակներով:
Հավաքը համարվում է խաղաղ, եթե կազմակերպիչները հայտարարել են խաղաղ մտադրություների մասին, և այն իրականացվում է ոչ բռնի կերպով: Ուղեցույցը պարզաբանում է նաև, որ «խաղաղ հավաքը» կարող է ներառել զայրացնող, տհաճություն պատճառող և նույնիսկ այլ անձանց գործողությունները ժամանակավորապես խոչընդոտող կամ սահմանափակող արարքներ: Հավաքի փոքրաթիվ մասնակիցների կողմից բռնի ուժի կիրառումը չպետք է մեխանիկորեն հանգեցնի հավաքը ոչ խաղաղ որակելուն, և միանգամայն պասիվ դիմադրությունը պետք է որակվի որպես հավաքի խաղաղ միջոց: Պասիվ դիմադրություն կամ քաղաքացիական անհնազանդություն է համարվում ոչ բռնի եղանակներով իշխանություններին ընդդիմանալը  նրանց հետ չհամագործակցելու, օրենքներին չենթարկվելու և այլ միջոցներով:
Ըստ ուղեցույցի՝ հավաքների ցանկացած սահմանափակման անհրաժեշտությունը դիտարկելիս պետք է հաշվի առնել այն, որ հավաքների անցկացման նպատակով հանրային տարածքների օգտագործումը նույնքան լեգիտիմ է, որքան ավելի առօրեական նպատակներով  դրանց օգտագործումը, ինչպես օրինակ՝ առևտրային գործունեությունը, մեքենաների երթևեկությունը կամ հետիոտների տեղաշարժը:  Այս սկզբունքը հստակորեն սահմանվել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից: Բալջիկն ընդդեմ Թուրքիայի (2007թ.) և Աշուղյանն ընդդեմ Հայաստանի (2008թ.) գործերով կայացված վճիռներով Դատարանն արձանագրել է, որ հանրային վայրում իրականացվող ցանկացած հավաք կարող է պատճառել ամենօրյա կյանքի որոշակի խաթարում, ներառյալ նաև երթևեկության խաթարում: Ուստի, եթե ցուցարարները բռնության գործողությունների չեն դիմում, կարևոր է, որ հանրային իշխանությունը խաղաղ հավաքների նկատմամբ ցուցաբերի որոշակի աստիճանի հանդուրժողականություն:
Այսպիսով, նախագահ Արմեն Սարգսյանի վերոնշյալ պնդումը  հակասում է միջազգային փաստաթղթերով և պրակտիկայում ընդունված մոտեցումներին:
Լուսանկարը՝ hetq.am-ի
Թեգեր` Արմեն Սարգսյանիմ քայլըխաղաղ հավաքՄերժիր Սերժինցույց
Երեխաները խաղաղ հավաքներին մասնակցելու իրավունք ունեն. փոխոստիկանապետի հարցադրմանն ի պատասխան
19:05, 1 Հնս, 2022
Մայիսի 31-ին ոստիկանապետի տեղակալ Վարդան Մովսիսյանը լրագրողների հետ զրույցում, արձագանքելով լրագրողի պնդմանը, թե ցույցերի ընթացքում ուժ է կիրառվել նաև անչափահաների...

Новоизбранный президент РА Армен Саргсян дал комментарий Радио «Азатутюн» в связи с многодневными акциями протеста в различных городах Армении против третьего президента и председателя Республиканской партии Армении (РПА) Сержа Саргсяна, который нарушил слово, что после перехода РА на парламентскую систему управления не будет претендовать на пост премьер-министра и принял в третий раз управление страной. Саргсян подчеркнул, что «во время свободного волеизъявления должны быть исключены насилие, незаконные действия и ограничение прав других людей».
Давайте посмотрим, как мирные собрания определены в международных документах. Таким образом, в Руководящих принципах по свободе мирных собраний ОБСЕ / БДИПЧ и Венецианской комиссии собрание определяется как намеренное и временное присутствие в общественном месте группы лиц с целью выражения общих интересов, что может проявляться публичными собраниями, массовыми мероприятиями, флеш-мобами, демонстрациями, сидячими акциями протеста, маршами, пикетами и другими способами.
Собрание считается мирным, если организаторы заявили о мирных намерениях, и оно осуществляется ненасильственным образом. В Руководящих принципах также разъясняется, что «мирные собрания» могут включать в себя оскорбительные, неприятные действия и даже временное воспрепятствование или ограничение деятельности других лиц. Применение насилия небольшой группой участников не должно автоматически превращать мирное собрание в немирное, и абсолютно пассивное сопротивление должно квалифицироваться как средство мирного собрания. Пассивное сопротивление или гражданское неповиновение — это ненасильственное сопротивление властям путем не сотрудничества с ними, неповиновения законам и др.
Согласно руководству, при мониторинге необходимости каких-либо ограничений на собраниях следует учитывать, что использование общественных мест для собраний является столь же легитимным, как и их использование для повседневных целей, таких как коммерческая деятельность, движение автомобилей или передвижение пешеходов. Этот принцип также четко определен Европейским судом по правам человека. Согласно вынесенным приговорам по делам Балджик против Турции (2007) и Ашугян против Армении (2008), Суд зафиксировал, что любое собрание в общественном месте может вызвать некоторые нарушения в повседневной жизни, в том числе нарушения движения. Следовательно, если демонстранты не прибегают к насилию, важно, чтобы общественная власть проявляли определенную терпимость к мирным собраниям.
Таким образом, вышеуказанное утверждение Армена Саргсяна противоречит международным документам и признаным в практике подходам.
Фото: hetq.am
Метки Արմեն Սարգսյանիմ քայլըխաղաղ հավաքՄերժիր Սերժինցույց
Полицейские, проявившие бездеятельность на Гераци, в Эребуни и Паракаре (фотографии)
11:20, 5 Июн, 2018
В период с 13 апреля по 23 апреля в ходе массовых протестов в Ереване и других общинах республики произошло несколько...
18:36, 28 Апр, 2018
В административном районе Аван в Ереване 22 апреля после полудня группа людей в масках сначала перекрыла дорогу, ведущую в центр...