Ադրբեջանի մերձիշխանական հասարակական կազմակերպությունների մի շարք ներկայացուցիչներ դիմել են Բրյուսելում անցկացվող Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովի համանախագահներին՝ հրավիրելով նրանց ուշադրությունը իբրև թե Մեծամորի ատոմակայանից եկող «գլոբալ վտանգին»։
«Ատոմակայանը․․․աշխատում է հին տեխնոլոգիաներով և մեծ միջուկային վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի համար»,- հայտարարել են Ադրբեջանի մերձիշխանական ՀԿ-ները։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հայտարարություններն ու փորձագիտական գնահատականները հայկական ատոմակայանի վերաբերյալ։
Այսպես, 2021 թվականին ԱԷՄԳ-ի փորձագիտական թիմն ամփոփել էր հայկական ատոմակայանի երկարաժամկետ շահագործման անվտանգության ստուգումը, համաձայն որի՝ հայկական կողմն «իրականացրել է արդիականացման և անվտանգության բարելավման լայնածավալ ծրագիր, ներառյալ՝ վթարային համակարգերի մեծ թվով բաղադրիչների փոխարինումը, վթարային համակարգերի և վերահսկման և մոնիտորինգի համակարգերի արդիականացումը» և այլն։
«Թիմը նկատել է, որ ՀԱԷԿ-ը բարելավել է պատրաստվածությունը անվտանգ երկարաժամկետ շահագործման համար»,- նշել էր փորձագիտական խմբի ղեկավար Գաբոր Պետոֆին։
Արդեն 2022 թվականի հոկտեմբերի 4-5-ը ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել էր Հայաստան․ նա այցի շրջանակում եղել էր նաև Մեծամորի ատոմակայանում։ ԱԷՄԳ տնօրենը գոհունակություն էր հայտնել՝ նշելով, որ իր նախորդ այցից ի վեր կայանում բազմակողմանի լայնամասշտաբ աշխատանքներ են իրականացվել, «ինչը, անշուշտ, կերաշխավորի կայանի հետագա անվտանգ և հուսալի շահագործումը»:
«Ես այսօր հնարավորություն ունեցա սեփական աչքերով տեսնելու այն հսկայածավալ աշխատանքը, որն իրականացվել է Մեծամորի ԱԷԿ-ում, և համոզվեցի, որ դուք իրապես արժանի եք այն աջակցությանը, որը տրամադրվում է ԱԷՄԳ-ի կողմից: Շարունակե՛ք աշխատել նույն ոգով, իսկ մենք մեր հերթին կանենք հնարավոր ամեն ինչ ձեզ աջակցելու համար»,- եզրափակել էր ԱԷՄԳ-ի ղեկավարը։
Ավելի ուշ էլ, Գրոսին, «Արմենպրեսի» հետ զրույցում անդրադառնալով Թուրքիայից հնչող՝ ատոմակայանը փակելու կոչերին, հստակ արձանագրել էր, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը չի պլանավորում փակել ատոմակայանը, և որ «Հայաստանը շարունակում է լրջորեն աշխատել ԱԷՄԳ-ի հետ և ամրապնդում է ատոմակայանի անվտանգությունը, և գործակալությունը վստահ է այս հարցում»։
«Ոչ, բացարձակապես ոչ։ Եթե ատոմակայանի հետ կապված հարց լինի, մենք այն անմիջապես կհասցեագրենք կառավարությանը և առաջինը կասենք, որ խնդիր կա ու որոշ գործողություններ անելու անհրաժեշտություն կա։ Բայց այս պահին, ինչպես արդեն ասացի, մենք վստահ ենք, որ գործողությունները կարող են շարունակվել»,- ասել էր գործակալության գլխավոր տնօրենը։
Այսպիսով, հայկական ատոմակայանի վերաբերյալ ադրբեջանական կառավարության կողմից համակարգվող ՀԿ-ների մտահոգությունները չեն հաստատվում ԱԷՄԳ-ի ո՛չ փորձագիտական խմբերի գնահատականներում և ո՛չ էլ գործակալության ղեկավարության հրապարակային հայտարարություններում։
Հիշեցնենք նաև, որ 2020 թվականի հուլիսին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը սպառնացել էր հրթիռային հարված հասցնել ՀԱԷԿ-ին։
«Հայկական կողմը չպետք է մոռանա այն մասին, որ ադրբեջանական բանակի սպառազինության մեջ առկա ամենաժամանակակից հրթիռային համակարգերը թույլ են տալիս բարձր ճշգրտությամբ հարվածել Մեծամորի ԱԷԿ-ին, ինչը Հայաստանի համար մեծ աղետի կհանգեցնի»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Վագիֆ Դարգյախլին։
Հայկական կողմը մտահոգություն էր հայտնել ատոմակայանին հրթիռային հարված հասցնելու մասին Ադրբեջանի ՊՆ-ի սպառնալիքի վերաբերյալ։ Այդ հայտարարություններին ավելի ուշ Երևանում անդրադարձել էր նաև ինքը՝ Գրոսին՝ նշելով, որ «միջուկային անվտանգությունը երբեք չպետք է վտանգվի հակամարտությունների պատճառով»։

Ряд представителей oбщественных организаций Азербайджана обратились к сопредседателям первого саммита по атомной энергетике, прошедшего в Брюсселе, обратив их внимание на «глобальную опасность», якобы исходящую от Мецаморской атомной электростанции (АЭС).
«Атомная электростанция… работает по старым технологиям и представляет большую ядерную угрозу для Азербайджана, Турции, Армении и всего региона», — заявили проправительственные НПО Азербайджана.
«Платформа проверки фактов» изучила заявления и экспертные оценки Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) относительно Армянской АЭС.
Так, в 2021 году экспертная группа МАГАТЭ подвела итоги проверки безопасности многолетней эксплуатации Армянской АЭС, согласно которой зафиксировано, что армянская сторона «реализовала масштабную программу модернизации и повышения безопасности, включая замену большого количества компонентов аварийных систем, модернизацию противоаварийных систем и систем управления и мониторинга» и т.д.
«Команда отметила, что АЭС повысила готовность к безопасной долгосрочной эксплуатации», — отметил руководитель экспертной группы Габор Петофи.
Уже 4-5 октября 2022 года Армению посетила делегация во главе с генеральным директором МАГАТЭ Рафаэлем Гросси. В рамках своего визита Гросси также посетил Мецаморскую АЭС. Директор МАГАТЭ выразил удовлетворение, отметив, что с момента его предыдущего визита на станции были проведены комплексные широкомасштабные работы, «которые, безусловно, станут гарантией безопасной и надежной работы станции в будущем».
«Сегодня я имел возможность своими глазами увидеть колоссальную работу, которая была проделана на Мецаморской АЭС, и убедился, что вы действительно заслуживаете той поддержки, которую оказывает МАГАТЭ. Продолжайте работать в том же духе, а мы, в свою очередь, сделаем все возможное, чтобы поддержать вас», — заключил директор МАГАТЭ.
Позже в беседе с «Арменпресс» Гросси, ссылаясь на призывы Турции закрыть АЭС, четко заявил, что Международное агентство по атомной энергии не планирует закрывать АЭС и что «Армения продолжает серьезно работать с МАГАТЭ и укрепляет безопасность АЭС, и мы уверены в этом вопросе».
«Нет, абсолютно нет. Если возникнет вопрос, связанный с атомной станцией, мы немедленно сообщим об этом правительству и первыми скажем, что есть проблема и необходимо предпринять какие-то действия. Но на данный момент, как я уже сказал, мы уверены, что ее работа может продолжаться», — сказал гендиректор агентства.
Таким образом, опасения координируемых правительством Азербайджана НПО по поводу Армянской АЭС не находят подтверждения ни в оценках неэкспертных групп МАГАТЭ, ни в публичных заявлениях руководства агентства.
Напомним также, что в июле 2020 года представитель Минобороны Азербайджана пригрозил нанести ракетный удар по АЭС.
«Армянская сторона не должна забывать, что новейшие ракетные системы, имеющиеся на вооружении нашей армии, с высокой точностью способны нанести удар по Мецаморской АЭС, а это обернется для Армении огромной трагедией», — заявил глава пресс-службы минобороны Азербайджана Вагиф Даргяхлы.
Армянская сторона выразила обеспокоенность угрозой Минобороны Азербайджана нанести ракетный удар по АЭС. Сам Гросси позднее в Ереване также сослался на эти заявления, отметив, что «ядерная безопасность никогда не должна ставиться под угрозу из-за конфликтов».
Թեգեր` ԱդրբեջանԱՄԷԳՄեծամորի ատոմակայանքաղհասարակություն
Кремлевские средства пропаганды распространяют ложную информацию о выборах членов Платформы гражданского общества ЕС-Армения
11:20, 20 Авг, 2024
Пропагандисты Кремля, которых сейчас принято называть Z-пропагандистами (в войне против Украины российские войска использовали на своих машинах знаки отличия с...