«Վերադարձ Արցախ»․ կենա՞ց, թե՞ իրական հնարավորություն
Օգոստոսի 31-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու վերաբերյալ «ԼՂ մի խումբ հայրենակիցների», նախկին պաշտոնյաների կողմից հնչող ձևակերպումները և դրանց բովանդակությունը ոչ իրատեսական են և հակասում են Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերին։
«Ինչ վերաբերում է վերադարձի իրավունքին, ես դրա մասին ուզում եմ նաև հետևյալն ասել, որովհետև պարտավոր ենք մենք ուղիղ և անկեղծ բոլոր հարցերի մասին խոսել․ այն ընկալումներով, որոնցով ԼՂ-ի մեր մի խումբ հայրենակիցներ փորձում են ձևակերպել հարցը. ես դա ուղիղ պետք է ասեմ՝ իրատեսական չեմ համարում»,— ասել է վարչապետը և հավելել․ «Այն փաթեթավորումը, այն բովանդակությունը, որ ներկայացվում է, իմ համոզմամբ, հակասում է ՀՀ պետական շահերին: ՀՀ պետական շահը չափում եմ ՀՀ միջազգայնորեն տարածված տարածքներով և իրավազորությամբ: Եվ սա մենք ուղիղ պետք է ասենք»։
Սա Փաշինյանի նույնաբովանդակ միակ հայտարարությունը չէ․ Հայաստանի վարչապետն Արցախ վերադարձն առկա ընկալումների պայմաններում ոչ իրատեսական էր համարել նաև ապրիլին՝ բրիտանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցի ընթացքում։ Մասնավորապես, ներկայացնելով մարզային այցերից մի դրվագ, Փաշինյանն ասել էր․ «Մարզային այցելություններից մեկի ընթացքում ինձ մոտեցավ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մի կին և հարց տվեց, ասաց՝ որքանո՞վ է իրատեսական, որ մենք Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու հնարավորություն ունենանք, ու ասաց՝ խնդրում եմ ինձ ուղիղ և անկեղծ պատասխանեք: Ես նրան ասացի՝ ես Ձեզ կպատասխանեմ ուղիղ և անկեղծ, ես ստեղծված իրավիճակում և այն ընկալումները, որոնք գոյություն ունեն մեր տարածաշրջանում, և այն ընկալումները, որ գոյություն ունեն Ադրբեջանում, և այն ընկալումները, որ գոյություն ունեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի շրջանում, այդ ընկալումների պայմաններում ես դա իրատեսական չեմ համարում: Ես ասացի՝ չեմ կարող ես Ձեզ խաբել, որովհետև եթե դա իրատեսական լիներ, Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանումը տեղի չէր ունենա»։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է արցախահայերի վերադարձի հարցի հետ կապված Հայաստանում գործող մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների և արցախյան գործիչների դիրքորոշումները։
Արցախահայերի վերադարձի հարցը ակտիվ է պահում ընդդիմությունը, Արցախում երբևէ իշխանության եղած քաղաքական ուժերն ու գործիչները։  Այդ ուժերը արցախահայերի վերադարձի թեմային անդրադառնալիս նախ նշում են նրանց իրավունքների ապահովման, վերադարձի իրավունքը բանակցությունների օրակարգում ներառելու և միջազգային անվտանգության երաշխիքներով վերադարձի մասին։ Առանց պատերազմ Արցախ վերադարձի կոնկրետ քայլերի ու դրանց հաջորդականության մասին առայժմ որևէ ուժ կամ գործիչ ծրագիր չի ներկայացրել։
Վերադարձի թեման աշխուժացավ այս տարվա սկզբին, երբ Արցախի և Հայաստանի մի շարք քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը և այլ ուժեր հայտարարություն էին տարածել՝ Հայաստանի իշխանություններից պահանջելով Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի իրավունքը ներառել արտաքին քաղաքականության օրակարգում։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, Հայաստանի իշխանություններից պահանջում ենք արտաքին քաղաքականության օրակարգում ներառել և բանակցային գործընթացի շրջանակում պարտադիր քննարկման առարկա դարձնել Արցախի ժողովրդի՝ միջազգային երաշխիքներով Արցախ վերադառնալու հավաքական իրավունքն իրացնելու պահանջը։ Առանց խոչընդոտների և միջազգային երաշխիքներով իր հազարամյակների հայրենիքում ազատ ապրելն Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքն է և դրա նախապայմանը՝ հավաքական վերադարձը, որն ամրագրված է միջազգային հիմնարար կոնվենցիաներով և փաստաթղթերով, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Արցախի վերաբերյալ կայացված որոշումներով»,— ասվում էր հայտարարության մեջ։
Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի անկախության օրվա առիթով իր ուղերձում ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր․  «Նա, ով համարում է, որ հայկական Արցախի էջը փակված է՝ անտեսելով արցախահայության իրավունքն ու վերադարձի հնարավորությունը, անթաքույց սպասարկում է այդ անհեթեթ տեսակետն առաջ մղող թշնամու շահերը, անարգում հանուն Արցախի նահատակվածների հիշատակը, ազատ և անկախ ապրելու համար պայքարած, անասելի զրկանքներ կրած մեր ժողովրդի ճնշող մեծամասնության նվիրական գործը»։ Նախկին պաշտոնյան նաև հավելել էր․ «Արցախի հարցը պետք է վերադառնա միջազգային հարաբերությունների օրակարգ: Բավարար ջանքեր գործադրելու, հնարավոր բոլոր միջոցներով նպատակային աշխատանք իրականացնելու պարագայում կարող ենք հաջողության հասնել»։
Իսկ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ ՀՀ իշխանությունների ոչ աջակցության պայմաններում Արցախ վերադառնալը դժվար է, բայց պետք է պայքարել։
«Արցախի էջը փակ չէ՝ հաշվի առնելով երեք հանգամանք։ Մենք պետք է հասկանանք, որ հակամարտությունն ավարտված չէ, Ադրբեջանի հանցագործ գործունեությամբ անցած տարվա սեպտեմբեր ամսին Արցախի հայաթափմամբ իրականացվել է ցեղասպանություն։ Այսինքն՝ հակամարտությունն ավելի է խորացել։ Երկրորդ, Արցախի սուբյեկտայնությունը պետք է պաշտպանել, պաշտպանել այն առումով, որ Արցախի բոլոր ինստիտուտները, կառավարման ամբողջ համակարգը իրենց գործունեությունը շարունակեն Արցախի ժողովրդի կարգավիճակի և ամենակարևորը՝ հետ վերադարձի պայմանների՝ հատկապես միջազգային անվտանգության երաշխիքների շրջանակներում։ Եվ այդ առումով Արցախի ճակատագրի վերաբերյալ բանակցությունները՝ գոյություն ունեցող ձևաչափով և այլ նոր ձևաչափերով, որոնք հայ ժողովուրդը կընտրի և արցախահայությունը կընտրի, այլընտրանք չունեն»,- նշել էր Օհանյանը։
Նույն օրը «Հայ հեղափոխական դաշնակցության»՝ «Վերադարձ» խորագրով միջոցառմանը ևս շատ էր խոսվել Արցախ վերադառնալու մասին։ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր, որ արցախյան հակամարտությունը կարգավորված չէ․ «Առաջին բանը որ մենք, որպես ազգ և պետություն, պետք է ասենք աշխարհին․ Արցախյան հակամարտությունը կարգավորված չէ՛, Ադրբեջանը չի՛ կարող ուժով և ուժի սպառնալիքով հարցեր լուծել տարածաշրջանում, մենք երբեք չե՛նք հաշտվելու դրա հետ։ Արցախահայերի հայրենիք վերադարձի իրավունքի պաշտպանությունը պետք է դառնա համազգային նոր ուղենիշ։ Արցախցին իրավունք ունի ապրելու սեփական հայրենիքում։ Հենց այս հարցն է, որ պետք է ներառել բանակցային օրակարգում։ Նաև՝ Արցախի պետական ինստիտուտները պետք է պահպանվեն, պետք է ապահովվի Արցախի ժողովրդի ընտրության արդյունքում ձևավորած իշխանության մարմինների գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Արցախի ժողովրդի կողմից ձևավորած պետական ինստիտուտներն են, որ պետք է դառնան Արցախ վերադարձի իրավունքն առաջ տանող առաջնային սուբյեկտները։ Հենց նրանք պետք է սահմանեն այն իրավունքները, որն անհրաժեշտ է արցախցուն իր հայրենիքում ապրելու, և այն անվտանգությունը, որը բավարար է այդ իրավունքների ապահովման համար»։
Այս պահին ընդդիմադիր դաշտում ակտիվ «Տավուշը հանուն հայրենիքի»  շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դեռևս մայիսին էր իր հետևորդներին խոստանում՝ «Ոսկեպարով գնալ դեպի Արցախ»։ Տևական ժամանակ Գալստանյանն այս կարգախոսը չէր հնչեցրել։ Սակայն սեպտեմբերի 2-ին Արցախի ներկայացուցչությունում բացված մատյանում նա գրել էր․ «Ոսկեպարով Արցախ», իսկ արդեն «Եռաբլուր» պանթեոնում հայտարարել․ «Արցախցիների վերադարձը շատ իրատեսական է։ Մենք պատկերացնում ենք, որ այդ հարցը պետք է ներառվի բանակցային օրակարգում, միջազգային անվտանգության երաշխիքներով, բայց այս պահին բանակցություններ գոյություն չունեն»։
Արցախում երբևէ պաշտոն զբաղեցրած գործիչներն Արցախ վերադարձը պատկերացնում են ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ներքո։
«Արցախ վերադարձը հնարավոր կլինի միջազգային երաշխիքներով», — նման կարծիք է հայտնել 2023 թ․ սեպտեմբերի 9-ին Արցախի Ազգային ժողովի կողմից Արցախ նախագահ ընտրված Սամվել Շահրամանյանը՝ Արցախի անկախության օրվա առթիվ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում կայացած ճեպազրույցում։
«Մեր վերադարձը հնարավոր կլինի միջազգային երաշխիքներով՝ արժանապատիվ, արդարացի և, ամենակարևորը, մենք պիտի ապահով զգանք մեզ մեր հայրենիքում։ Եթե այդ չափանիշներն ապահովվեն, մենք պատրաստ ենք նաև բանակցել այդ հարցերը շուտափույթ լուծելու համար»,- հավելել էր Շահրամանյանը։
Գեղամ Ստեփանյանը, որը Արցախում Մարդու իրավունքների պաշտպան էր, լրացրել է Շահրամանյանին՝ ընդգծելով, որ վերադարձի իրավունքն առանց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման կամ դրա հետ փոխկապակցման անհնար է․
«Այս պահին առաջնահերթություն, որպես այդպիսին, հռչակում ենք վերադարձի իրավունքի թեման օրակարգ մտցնելը՝ հետագայում արդեն այդ սեղանի շուրջ քննարկելու այն բոլոր տարբերակները, այն բոլոր հնարավորությունները, որոնք ժամանակի ընթացքում կարող են առաջանալ։ Վերադարձի իրավունքն առանց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման կամ դրա հետ փոխկապակցման ուղղակի անհնար է, հակառակ պարագայում 5-6 օրվա ընթացքում չէինք ունենա դատարկված Արցախ»։
Նկատենք՝ 2024 թվականի հունվարին ձևավորվել է Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախումբը, որի առաջնորդությունը ստանձնել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Օրերս Արցախի հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Օսկանյանն ասել էր, որ կա հնարավորություն իրացնելու արցախահայության վերադարձի իրավունքը։
Ավելացնենք նաև, որ 2024 թ․ մարտի 12-ին ընդունված բանաձևով Եվրախորհրդարանը կոչ էր անում Ադրբեջանին համապարփակ և թափանցիկ երկխոսության մեջ մտնել արցախահայության հետ՝ ապահովելու նրանց իրավունքների հարգումը և երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը, ներառյալ՝ իրենց տները վերադառնալու և այնտեղ արժանապատիվ ու անվտանգ ապրելու իրավունքը միջազգային ներկայության պայմաններում։
Այսպիսով, Արցախ վերադարձի մասին խոսելիս տարբեր քաղաքական գործիչներ նշում են վերադարձի իրավունքի թեման բանակցությունների օրակարգ մտցնելու և միջազգային երաշխիքներով վերադարձի առաջնահերթությունը՝ առանց մատնանշելու գործնական քայլեր։

На состоявшейся 31 августа пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян заявил, что заявления группы соотечественников и бывших должностных лиц Нагорного Карабаха относительно возвращения армян Нагорного Карабаха на родину и их содержание нереальны и противоречат государственным интересам Республики Армения.
«Что касается права на возвращение, хочу сказать, что я не считаю его реалистичным с теми представлениями и формулировками, с помощью которых группа наших соотечественников и бывших должностных лиц Нагорного Карабаха пытается сформулировать этот вопрос»,— сказал премьер-министр и добавил: «Упаковка, представленное содержание, на мой взгляд, противоречат государственным интересам РА. Государственный интерес РА я измеряю международно распространенными территориями и юрисдикцией РА. Мы должны сказать это прямо».
Это не единственное заявление Пашиняна подобного содержания. В интервью британским СМИ в апреле премьер-министр Армении также считал возвращение в Арцах нереальным. «Во время одного из недавних визитов в области ко мне подошла женщина, насильственно перемещенная из Нагорного Карабаха, и задала вопрос, она сказала: насколько реально, что у нас будет возможность вернуться в Нагорный Карабах. Она сказал: пожалуйста, ответьте мне прямо и честно. Я сказал ей: я отвечу Вам прямо и честно, в условиях тех восприятий, которые существуют в нашем регионе, тех восприятий, которые существуют в Азербайджане, тех восприятий, которые существуют среди армян Нагорного Карабаха и в текущей ситуации я не считаю это реалистичным. Я сказал: я не могу обманывать Вас, потому что если бы это было реалистично, выселения из Нагорного Карабаха не произошло бы», — сказал Пашинян.
«Платформа проверки фактов» изучила позиции представителей ряда действующих в Армении политических сил и деятелей Арцаха относительно вопроса возвращения арцахских армян.
Вопрос возвращения арцахских армян активно поддерживается оппозицией, политическими силами и деятелями, когда-либо находившимися у власти в Арцахе. Затрагивая тему возвращения арцахских армян, эти силы в первую очередь упоминают обеспечение их прав, в том числе право на возвращение в повестку переговоров и возвращение с гарантиями международной безопасности. До сих пор ни одна сила или деятель не представили плана конкретных шагов и их последовательности по возвращению в Арцах без войны.
Тема возвращения оживилась в начале текущего года, когда ряд политических сил Арцаха и Армении, в том числе блоки «Армения» и «Честь имею», Республиканская партия Армении и другие силы выступили с заявлением, потребовав от властей Армении включить право коллективного возвращения народа Арцаха в свою внешнюю политику.
«Мы, нижеподписавшиеся, требуем от властей Армении включить во внешнеполитическую повестку дня и сделать предметом обязательного обсуждения в рамках переговорного процесса требование народа Арцаха реализовать коллективное право на возвращение в Арцах с международными гарантиями. Свободное проживание на своей тысячелетней Родине без препятствий и с международными гарантиями является неотъемлемым правом народа Арцаха и его предпосылкой является коллективное возвращение, закрепленное основополагающими международными конвенциями и документами, а также решениями Международного суда в отношении Арцаха», — говорилось в заявлении.
В своем обращении по случаю Дня независимости Арцаха 2 сентября третий президент РА Серж Саргсян отметил: «Тот, кто, игнорируя права и возможность возвращения арцахских армян, считает страницу армянского Арцаха закрытой, неприкрыто обслуживает интересы продвигающего эту абсурдную точку зрения врага, позорит память павших во имя Арцаха, пренебрегает священным делом подавляющего большинства нашего народа, который боролся за право жить свободно и независимо, претерпел неописуемые лишения». Бывший президент также добавил: «Вопрос Арцаха должен вернуться в повестку международных отношений. Приложив достаточные усилия, целенаправленно работая, используя все возможные методы, мы можем достигнуть успеха».
А руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян заявил в беседе с журналистами, что в условиях отсутствия поддержки со стороны властей РА трудно вернуться в Арцах, но надо бороться.
«Страница Арцаха не закрыта, учитывая три обстоятельства. Во-первых, конфликт не может быть завершен преступными действиями Азербайджана, в результате которых были проведены этнические чистки в Арцахе. Действия Баку в отношении арцахцев являются геноцидом, а посему они лишь углубили конфликт. Во-вторых, необходимо защищать субъектность Арцаха, с той точки зрения, чтобы государственные институты и система госуправления Арцаха продолжали свою деятельность в интересах окончательного определения статуса Арцаха и возвращения арцахцев в свои дома в условиях международных гарантий безопасности. С этой точки зрения переговоры о дальнейшей судьбе Арцаха должны быть продолжены как в существующих форматах, так и в любом другом формате, который будет приемлем для армянского народа», — сказал Оганян.
В тот же день на мероприятии «Возвращение» АРФД также было много разговоров о возвращении в Арцах. Представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян, в частности, заявил, что Карабахский конфликт не урегулирован. «Первое, что мы, как нация и государство, должны сказать миру. Арцахский конфликт не урегулирован, Азербайджан не может решать вопросы в регионе силой и угрозой применения силы, мы никогда с этим не смиримся. Защита права арцахских армян на возвращение на родину должна стать новой национальной вехой. Гражданин Арцаха имеет право жить на своей родине. Именно этот вопрос должен быть включен в повестку переговоров. Также в Республике Армения необходимо сохранить государственные институты Арцаха, обеспечить функционирование органов власти, сформированных в результате выборов народа Арцаха. Государственные институты, созданные народом Арцаха, должны стать основными субъектами, продвигающими право на возвращение в Арцах. Именно они должны определить права, необходимые гражданину Арцаха для проживания на родине, и безопасность, достаточную для обеспечения этих прав».
На данный момент лидер движения «Тавуш за Родину», активного на оппозиционном поле, архиепископ Баграт Галстанян еще в мае пообещал своим последователям «вернуться в Арцах через Воскепар». В течение длительного времени Галстанян не озвучивал этот лозунг.
Однако в книге, открытой в представительстве Арцаха 2 сентября, он написал: «В Арцах через Воскепар»․ Уже в пантеоне «Ераблур» Галстанян заявил: «Возвращение жителей Арцаха очень реально. Мы полагаем, что этот вопрос должен быть включен в повестку переговоров с гарантиями международной безопасности, но на данный момент переговоров не существует».
Деятели, когда-либо занимавшие должности в Арцахе, представляют себе возвращение в Арцах в рамках признания права на самоопределение.
«Возвращение в Арцах будет возможно при наличии международных гарантий», — такое мнение в беседе с журналистами в пантеоне «Ераблур» выразил Самвел Шахраманян, избранный Национальным собранием президентом Арцаха 9 сентября 2023 года.
«Наше возвращение будет возможно при международных гарантиях, при достойных, справедливых условиях, и, самое главное, мы должны чувствовать себя в безопасности на собственной Родине. Если эти критерии будут обсечены, мы готовы вести переговоры для скорейшего решения этого вопроса», — добавил Шахрманян.
Гегам Степанян, который занимал должность омбудсмена Арцаха, дополнил Шахраманяна, подчеркнув, что право на возвращение невозможно без признания права на самоопределение.
«Вопрос права на возвращение должен стать приоритетом в повестке обсуждений, чтобы в дальнейшем обсуждать за этим столом все варианты, все возможности, которые могут возникнуть со временем. Без признания права на самоопределение возвращение будет просто невозможно, в противном случае у нас не было бы Арцаха опустошенного Арцаха за 5-6 дней», — сказал Степанян.
Отметим, что в январе 2024 года был сформирован Комитет по защите основных прав народа Арцаха, руководство которым взял на себя бывший министр иностранных дел Республики Армения Вардан Осканян.
На днях Осканян в интервью Арцахскому телевидению заявил, что есть возможность реализовать право арцахских армян на возвращение.
Добавим также, в принятой 12 марта 2024 года резолюции Европарламент призвал Азербайджан искренне участвовать с армянами Нагорного Карабаха во всестороннем и прозрачном диалоге, чтобы обеспечить уважение их прав и гарантировать их безопасность, достойное и безопасное возвращение в свои дома под международным присутствием.
Таким образом, говоря о возвращении в Арцах, различные политические деятели отмечают приоритетность включения в повестку переговоров темы права возвращения и возвращения с международными гарантиями без указания практических шагов.