Փետրվարի 21-ին Ազգային ժողովում հանրային լսումներ էին անցկացվում «Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ, որը, կարելի է ասել, իրականացվել է գաղտնիության ռեժիմում:
Մինչ բուն նախագծին և վիճահարույց դրույթներին անդրադառնալը, նշենք, որ օրենքի նախագծի նախավերջին տարբերակը edraft.am-ում դրվել է 2017թ. դեկտեմբերի 1-ին, իսկ առաջարկությունների ներկայացման համար ժամանակ էր տրվել մինչև դեկտեմբերի 21-ը: Նախագծի վերաբերյալ 41 առաջարկություն է ներկայացվել, որոնցից 25-ը հեղինակել է միայն Բաց հասարակության հիմնադրամներ Հայաստանի մասնաճյուղը, 15-ը` «Դիսըբիլիթի ինֆո» հասարակական կազմակերպությունը և միայն մեկ առաջարկ արվել է այլ անձի կողմից:
Սակայն խորհրդարանական լսումներին ոչ Բաց հասարակության հիմնադրամները և ոչ էլ «Դիսըբիլիթի ինֆո»-ն չեն հրավիրվել: «Դիսըբիլիթի ինֆո»-ն, ըստ էության, պատահաբար է իմացել լսումների մասին և ԱԺ «Ելք» խմբակցության միջնորդությամբ մասնակցել դրանց, իսկ Բաց հասարակության հիմնադրամներում անգամ չեն էլ իմացել լսումների անցկացման մասին:
Սա առավել զավեշտալի (կամ անհասկանալի) է այն լույսի ներքո, որ հունվարի 29-ին հիշյալ օրենքի նախագծի վերաբերյալ Բաց հասարակության հիմնադրամների կողմից կազմակերպվել էր հանդիպում, որին մասնակցել էր նաև ԱԺ կրթության, գիտության հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Բոստանջյանը և նույն հանձնաժողովի անդամ Արարատ Միրզոյանը: Հանդիպման ընթացքում Հիմնադրամի ներկայացուցիչների կողմից հատուկ շեշտվել էր, որ խորհրդարանական քննարկման շրջանակներում իրենց արտահայտվելու հնարավորություն տրվի:
Անգամ ավելին, Բաց հասարակության հիմնադրամներից լսումներ կազմակերպելու կոչեր են ուղարկվել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին ու բոլոր խմբակցությունների ղեկավարներին: Սակայն, այդուհանդերձ, օրենքի նախագծի մասին ներկայացված առաջարկությունների 60 տոկոսի հեղինակ հիմնադրամի փոխարեն լսումներին հրավիրել են այլ կազմակերպությունների, որոնց զգալի մասի առնչությունը բարձրագույն կրթության ոլորտին անհասկանալի է:
Սակայն սա այս օրենքի նախագծի հետ կապված միակ անակնկալը չէր: Ինչպես հայտնի դարձավ այսօր ԱԺ-ում Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի ելույթից, կառավարության հաստատած նախագծում տեղ են գտել դրույթներ, որոնք edraft.am-ում հրապարակված նախագծում երբեք չեն եղել:
Մասնավորապես, համաձայն նոր երևան եկած փոփոխությունների (18-րդ հոդվածի 3-րդ մասի)՝ բուհերի կառավարման խորհուրդների կազմը այսուհետ Կրթության և գիտության նախարարության առաջարկով հաստատվելու է վարչապետի կողմից: Սա նշանակում է, որ բոլոր բուհերի ղեկավար մարմինները կախման մեջ են լինելու վարչապետից ու գործադիր իշխանության այլ ճյուղերից: Այնինչ, այժմ ոչ կառավարությունը, ոչ վարչապետը և ոչ էլ նախագահը բուհերի կառավարման խորհուրդների անդամներին հաստատելու գործառույթ չունեն:
Բուհերի՝ գործադիր իշխանությունից կախվածության հարցին (անկախության պատրանքին) կանդրադառնանք առաջիկայում:

В Национальном Собрании 21 февраля велось обсуждение законопроекта РА «О высшем образовании», которое можно сказать, проводилось в тайном режиме.
Прежде чем обратиться к проекту и противоречивым положениям, отметим, что предпоследняя версия законопроекта была опубликована на сайте edraft.am 1 декабря 2017 года, а для представления предложений было назначено время до 21 декабря. По проекту было представлено 41 предложение, инициатором 25-ти из которых был армянский филиал Фондов «Открытое общество», 15-ти — НПО «Дисабилити инфо», и только одно предложение было сделано другим лицом.
Однако на парламентские слушания не были приглашены ни Фонды «Открытое Общество», ни «Дисабилити инфо». «Дисабилити инфо», по сути, узнала о слушаниях случайно и участвовала на них при посредничестве фракции НС «Елк», а в Фондах «Открытое Общество», даже не знали о проведении слушаний.
Это все наиболее курьезно (или непонятно) в свете того, что 29 января Фондами «Открытое Общество» была организована встреча, в которой приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки и образования Вардан Бостанджян и член той же комиссии Арарат Мирзоян. В ходе встречи представители Фонда подчеркнули, чтобы им была предоставлена ​​возможность высказаться в рамках парламентских обсуждений.
Более того, призывы к организации слушаний из Фондов «Открытое Общество» были направлены председателю НС Ара Баблояну и всем лидерам фракций. Однако, тем не менее, вместо Фонда — автора 60 процентов предложений по законопроекту, на слушания были приглашены другие организации, причастность большинства из которых к области высшего образования непонятна.
Однако это был не единственный сюрприз, связанный с законопроектом. Как стало известно сегодня из выступления министра образования и науки Левона Мкртчяна в Национальном Собрании, в утвержденный правительством проект включены положения, которых никогда не было в опубликованном на edraft.am проекте.
В частности, согласно новым изменениям (статья 18, часть 3), состав советов управления вузами с этого момента по предложению Министерства образования и науки будет утверждаться премьер-министром․Это означает, что все руководящие органы будут зависеть от премьер-министра и других ветвей исполнительной власти. Между тем ни правительство, ни премьер-министр, ни президент теперь не могут утверждать членов Совета управления вузами.
К вопросу о зависимости высших учебных заведений от исполнительной власти (иллюзия независимости) обратимся в дальнейшем.
Թեգեր` Ara BabloyanNational AssemblyVardan BostanjyanYelkВардан Бостанджянвысшее образованиеЕлкНациональное собраниеФонды Открытое ОбществԱԺբարձրագույն կրթության մասին օրենքԲՈՒՀԿրթության նախարարկրթությունկրթություն Հայաստանումօրենսդրությունօրենքի նախագիծ
Сегодня, 6 сентября, на внеочередном заседании Национального собрания были обсуждены законопроекты о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Армении,...