Հայաստանի 4-րդ նախագահի թեկնածու, Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սարգսյանը փետրվարի 22-ին Ազատություն ռադիակայանին տված հարցազրույցի ժամանակ, խոսելով քաղբանտարկյալների մասին, հայտարարել է. «իհարկե, խնդիրը պարզ չէ, որովհետև եթե այսօր հարցում անեք, որևէ միջազգային կազմակերպություն, դեռևս ես չեմ տեսել, որ հայտարարի, որ այո, Հայաստանում այսինչ անհատը քաղբանտարկյալ է»:
2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Ազատության հրապարակում Նոր Հայաստան շարժման կազմակերպած միջոցառման ժամանակ ոստիկանության և շարժման անդամների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո քաղաքացիական ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը և շարժման մի քանի անդամներ ձերբակալվեցին: Ավելի ուշ Սաֆարյանը մեղադրվեց ոստիկանության ՊՊԾ 4-րդ հատուկ գումարտակի (Հրեշտակներ) հրամանատար Գեղամ Խաչատրյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ: Մոտ մեկ տարի տևած դատական պրոցեսից հետո 2017 թվականի հունվարի 16-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը վճռեց Սաֆարյանին դատապարտել 2 տարվա ազատազրկման, որից արդեն մեկ տարին վերջինս անցկացրել էր ճաղերի հետևում:
«Human Rights Watch»-ը միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը՝ հանձին Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Հյու Ուիլիամսոնի, Սաֆարյանի ձերբակալումից օրեր անց`հունվարի 8-ին, նամակով էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝  կոչ անելով դատախազությանը քայլեր ձեռնարկել Գևորգ Սաֆարյանի իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը իր դիմումի մեջ պարզ և հստակ շարադրել էր, որ իրենք մտահոգված են, որ Գևորգ Սաֆարյանը իր ընդդիմադիր քաղաքական հայացքների համար է թիրախավորվել: Իսկ քաղբանտարկյալ, ըստ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և «Ամնեսթի Ինթերնեշնլի» անվանում են այն մարդկանց, ովքեր ազատազրկվել են գործող իշխանություններին քննադատելու, ընդդիմանալու համար:
Ըստ ԵԽԽՎ սահմանման՝ քաղբանտարկյալներ են համարվում այն անձինք, ովքեր ազատազրկվել են «ակնհայտ քաղաքական պատճառներով` առանց որևէ իրավախախտում կատարելու»: 2012 թ. Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը 1900 բանաձևով տվեց քաղաքական բանտարկյալների շատ ավելի կոշտ սահմանում, համաձայն որի անձնական ազատությունից զրկված անձը, պետք է դիտարկվի որպես քաղաքական բանտարկյալ՝ եթե կալանավորումը կատարվել է մարդու հիմնարար իրավունքների խախտմամբ, եթե խախտվել է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան, մասնավորապես, հավաքների ազատության իրավունքը, եթե տվյալ անձը կալանավորվել է զուտ քաղաքական հայացքների համար առանց հանցանքի կապի և այլն:
Այլ կերպ ասած, ի հեճուկս Արմեն Սարգսյանի, միջազգային կազմակերպությունները Հայաստանում քաղբանտարկյալների անուններ տվել են:
Թեգեր` Armen SargsyanArmen Sarkissianpolitical prisonerАрмен СаргсянполитзаключенныеполитзаключённыйԱրմեն ՍարգսյանՊՊԾՊՊԾ գնդի գրավումքաղբանտարկյալ
Դատախազի սուտը քաղբանտարկյալների ու միջազգային կառույցների դիրքորոշման մասին
14:30, 22 Մյս, 2018
Օրեր առաջ լրատվամիջոցների հետ զրույցում Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հայտարարեց, որ «Ամեն դեպքում որևէ միջազգային կառույցի կողմից մինչ այսօր...

Международные организации называют имя политзаключенного. Специально для Армена Саргсяна
Кандидат на пост 4-го президента Армении, посол Армении в Великобритании Армен Саргсян, в ходе интервью Радио Азатутюн 22 февраля, говоря о политических заключенных, заявил:  «Конечно, вопрос неясен, потому что, если мы сегодня проведем опрос, я пока не видел, чтобы какая-либо международная организация заявила, что в Армении такой-то человек является политзаключенным».
Во время митинга, организованного 31 декабря 2016 года движением «Новая Армения» на площади Свободы, после инцидента между полицией и членами движения были арестованы гражданский активист Геворг Сафарян и несколько членов движения. Позже Сафаряну было предъявлено обвинение в применении насилия против командира 4-го специального батальона (так называемого батальона ангелов) ППС Гегама Хачатряна. После почти однолетнего судебного разбирательства, 16 января 2017 года, Суд общей юрисдикции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараша постановил приговорить Сафаряна к двум годам тюремного заключения, из которых год он уже провел за решеткой.
Международная правозащитная организация «Human Rights Watch» в лице директора отдела Европы и Центральной Азии Хью Уильямсона спустя пару дней после ареста Сафаряна, 8 января, направила письмо генеральному прокурору Армении Геворгу Костаняну, призвав прокуратуру принять меры по защите прав Геворга Сафаряна.
Международная правозащитная организация в своем письме четко и ясно заявила, что они обеспокоены тем, что Геворг Сафарян стал мишенью из-за его оппозиционных политических взглядов. А политическими заключенными, согласно Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Amnesty International, являются те, кто были лишены свободы из-за критики в адрес действующих властей и оказания сопротивления.
Согласно определению ПАСЕ, к политзаключенным относится те граждане, которые оказались под стражей «исключительно по политическим причинам без совершения каких-либо правонарушений». В 2012 году ПАСЕ  в резолюции 1900 дала самое жесткое определение политическим заключенным, согласно которому лицо, лишенное личной свободы, должно считаться политическим заключенным: если лишение свободы было применено в нарушение одного из основных прав человека, в нарушение Европейской конвенции о правах человека, в частности, право на свободу собраний, если лишение свободы было применено по явно политическим причинам без связи с каким-либо правонарушением и т.д.
Иными словами, вопреки Армену Саргсяну, международные организации назвали политических заключенных в Армении.
Метки Armen SargsyanArmen Sarkissianpolitical prisonerАрмен СаргсянполитзаключенныеполитзаключённыйԱրմեն ՍարգսյանՊՊԾՊՊԾ գնդի գրավումքաղբանտարկյալ
Сегодня, 9 апреля, состоялась церемония инаугурации президента Армена Саргсяна, во время которой он поклялся «быть верным Конституции Республики Армения». Однако...
Как мы уже сообщали, потенциальный кандидат на пост 4-го президента Армении Армен Саркисян ранее был гражданином Великобритании. Вместе с женой...