Դատախազի սուտը քաղբանտարկյալների ու միջազգային կառույցների դիրքորոշման մասին
Օրեր առաջ լրատվամիջոցների հետ զրույցում Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հայտարարեց, որ «Ամեն դեպքում որևէ միջազգային կառույցի կողմից մինչ այսօր ինձ հայտնի չի փաստ, որ որևէ մեկը ճանաչված լինի քաղբանտարկյալ՝ միջազգային ձևակերպմանը համապատասխան»։  Սակայն այդպիսի միջազգային կառույց ոչ միայն կա, այլև այն քաղբանտարկյալի մասին նամակ է հղել գլխավոր դատախազին:
Մասնավորապես, 2016 թվականի հունվարի 8-ին աշխարհահռչակ իրավապաշտպան կազմապերություն Human Rights Watch-ը նամակ է հղել Հայաստանի գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝  կոչ անելով դատախազությանը քայլեր ձեռնարկել Գևորգ Սաֆարյանի իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ: Իրավապաշտպան կառույցը մատնանշել է Սաֆարյանի կալանքի չհիմնավորվածությունը և նրա նկատմամբ անհիմն հետապնդումների անընդունելիությունը:
Ինչու՞ է լռում ԵՄ-ն
Սակայն, ինչպես հայտնի է, Եվրոպական Միությունը, որը տարածաշրջանում ժողովրդավարության տարածման հիմնական օջախն է, երբեք հրապարակավ չի հայտարարել Հայաստանում քաղբանտարկյալների մասին (ի տարբերություն Ադրբեջանի, Ուկրաինայի և Ռուսաստանի):
Բանն այն է, որ Եվրոպական Միությանը, այս կամ այն անձին քաղբանտարկյալ համարելու համար անհրաժեշտ է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանի որոշումը՝ տվյալ անձին քաղբանտարկյալ ճանաչելու մասին: Այդ որոշումն, իր հերթին, ըստ էության կայանում է ՄԻԵԴ-ի կողմից Մարդու Իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի խախտումն արձանագրելու մեջ:
ՄԻԵԴ-ի պատմության մեջ ընդամենը 5 անգամ է արձանագրվել 18-րդ հոդվածով իրավունքի խախտումը՝ Տիմեշենկոն և Լուցենկոն Ուկրաինայում, Գուսինսկին Ռուսաստանում, Չեբոտարին Մոլդովայում և Մամեդովը Ադրբեջանում: Հայաստանից Անդրեաս Ղուկասյանի գործով ՄԻԵԴ-ը 2018 թվականի ապրիլին վարույթ էր ընդունել 18-րդ հոդվածով դիմումը, սակայն դրանով դեռևս որոշում չի կայացվել (իսկ Ղուկասյանն արդեն ազատ է արձակվել):
ՄԻԵԴ-ը բավականին դանդաղ գործող կառույց է և այդտեղ սովորաբար գործերը քննվում են միայն ներպետական դատական ատյանները սպառելուց հետո: Դա երբեմն տևում է 10 տարուց ավել:
Եվ հենց սա է պատճառը, որ եվրոպական կառույցները դեռևս լռում են քաղբանտարկյալների մասով, ինչը գլխավոր դատախազի և նախկին իշխանությունների կողմից հաճախ մեկնաբանվում էր որպես «ԵՄ-ի կողմից Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության հերքում» — ինչը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ քաղբանտարկյալների մասին չխոսելը բնավ չի նշանակում նրանց առկայությունը հերքել:
Թեգեր` Human Rights WatchАртур ДавтянЛуценкополитзаключённыйполитические заключенныеполитический заключенныйТимошенкоԱնդրիաս ՂուկասյանԱրթուր ԴավթյանԳևորգ ԿոստանյանԳևորգ Սաֆարյանմարդու իրավունքներՄԻԵԴքաղբանտարկյան
Անդրիաս Ղուկասյանը սխալ է․ ՀՀ իշխանությունը չի թաքցրել COP29-ի դիմաց գերիներին փոխանակելու գործընթացը
15:14, 6 Օգս, 2024
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Անդրիաս Ղուկասյանը «Ա1+» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցի ժամանակ անդրադարձել է 2023 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կատարված գերիների...
ԵՄ, դիտորդներ, ԵՄ, դիտորդներ, ԵՄ․․․ Խզմալյանի մանիպուլյատիվ մտքերն ու պնդումները
17:34, 19 Դկտ, 2022
Հանրային հեռուստաընկերության «Հանրային քննարկում» հաղորդման դեկտեմբերի 18-ի թողարկման ընթացքում Հայաստանի եվրոպական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Խզմալյանը մի շարք մանիպուլյատիվ և կեղծ...

Несколько дней назад Генеральный прокурор Армении Артур Давтян в беседе с журналистами заявил: «В любом случае мне по сей день не известен факт того, чтобы кто-нибудь был признан политическим заключенным какой-либо международной структурой в соответствии с международной формулировкой». Однако такая международная структура не только существует, но и направила Генеральному прокурору письмо о политзаключенном.
В частности, 8 января 2016 года международная правозащитная организация Human Rights Watch направила письмо Генеральному прокурору Армении Геворгу Костаняну, в котором содержался призыв принять меры для защиты прав Геворка Сафаряна. Правозащитная организация указала на необоснованность ареста Сафаряна и недопустимость преследований в отношении его.
Почему молчит ЕС?
Однако, как известно, Европейский Союз, который является основным очагом распространения демократии в регионе, никогда публично не заявлял о политических заключенных в Армении (в отличие от Азербайджана, Украины и России).
Дело в том, что для того, чтобы Европейский союз рассматривал того или иного человека как политического заключенного необходимо решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) о признании этого человека политическим заключенным. Это решение, в свою очередь, по сути, является нарушением ЕСПЧ статьи 18 Европейской конвенции о правах человека.
В истории ЕСПЧ зафиксировано только пять случаев нарушения права, установленного статьей 18: Тимошенко и Луценко в Украине, Гусинский в России, Чеботарь в Молдове и Мамедов в Азербайджане. По делу Андреаса Гукасяна в апреле 2018 года ЕСПЧ приняло от Армении в производство заявление по статье 18, однако решения по нему пока не принято (а Гукасян уже выпущен на свободу).
ЕСПЧ является довольно медленно действующей структурой, и обычно дела там рассматриваются только после исчерпания внутригосударственных судебных инстанций. Иногда это длится более 10 лет.
Именно по этой причине европейские структуры все еще сохраняют молчание в вопросе политических заключенных, что часто интерпретируется Генеральным прокурором и бывшими властями как «отрицание наличия политических заключенных в Армении со стороны ЕС», что не соответствует действительности, поскольку молчать о политических заключенных не означает отрицать их наличие.