Մարտի 18-ին կայացած ՌԴ նախագահի ընտրություններում վերընտրվեց գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ հավաքելով քվեների մոտ 76 տոկոսը։          Պատմելով Վլադիմիր Պուտինի ընտրություններում գրանցած հաղթանակի մասին՝ հայաստանյան հեռուստաընկերությունները միակողմանի են լուսաբանել այդ ընտրությունները՝ լռելով դրանցում արձանագրված խախտումների մասին։
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության հրապարակած նախնական զեկույցն արձանագրեց, որ այդ ընտրությունները թեև անց են կացվել կազմակերպված, սակայն «չի եղել իրական մրցակցություն»։ Զեկույցն արձանագրել է, որ ընտրությունների ընթացքում մրցակցության վրա ազդեցություն է թողել նաև թեկնածուների գրանցման սահմանափակման հանգամանքը (ընտրություններին չի թույլատրվել ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնին)։ Զեկույցը հիշատակվում է նաև, որ Ռուսաստնում ընտրողները ԶԼՄ-ների միջոցով չեն ստացել քննադատական գնահատականներ գործող նախագահի տեսակետների վերաբերյալ։
Ավելին, համացանցում առկա տեսանյութերի և ՌԴ ԿԸՀ ուղարկված հայտարարությունների համաձայն՝ խախտումներն ու կեղծիքները քիչ չեն եղել։ Ընտրությունների ընթացքում ամենից շատ արձանագրվող խախտումը, «Գոլոս» շարժման համանախագահներից մեկի խոսքով եղել է ընտրություններին մասնակցելու հարկադրանքը։
Բացի այդ համացանցում առկա են Ռուսաստանի տարբեր շրջաններում տեղակայված ընտրատեղամասերում արձանագրված լցոնումների տեսագրություններ, որոնք արձանգրվել են տեղամասերում տեղադրված տեսախցիկների կողմից։
Սակայն Պուտինի հաղթանակի հետնաբեմի մասին հայկական հեռուստաընկերությունները լռել են՝ նախընտրելով պատմել նրա ռեկորդի, ինչպես նաև վերջինիս հանդեպ հասարակության «անկասկած դրական» վերաբերմունքի մասին։
Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» լրատվականն, օրինակ, ցուցադրել է տեսանյութ, որտեղ մի ռուս անցորդ, մեկնաբանելով Պուտինին քվե տալու իր շարժառիթը, պատմում է, որ միայն Պուտինը կարող էր դուրս գալ բոլոր կողմից սպառնալիքների առկայության նման պայմաններից։ Քաղաքական ռեկորդային աջակցության մասին է պատմել «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությունը՝ ևս անտեսելով ընտրախախտումների արձանագրման փաստերը։ «Արարատ», «Արմենիա» և «Կենտրոն» հեռուստաընկերությունները իրենց լրատվական հաղորդումներում, կրկին չպատմելով ընտրախախտումների մասին, լռել են նաև դրանցում տեղ գտած բազում խախտումներ ի և դրանց վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Եվրամիությունը հայտարարել է, որ, «չի ճանաչում ՌԴ-ի կողմից Ղրիմի և Սևաստոպոլի անօրինական բռնակցումը, հետևաբար չի ճանաչում Ղրիմի թերակղզում ընտրությունների անցկացումը»։  Ռուսաստանի կողմից 2014 թվականի բռնակցումից հետո թերակղզու բնակչությունն առաջին անգամ էր մասնակցում ՌԴ նախագահի ընտրություններին։
Հայաստանյան միակ  հեռուստաընկերությունը, որը պատմել է ընտրություններում արձանագրված ընտրախախտումների մասին «Շանթն» է։ Հեռուստաընկերության «Հորիզոն» լրատվական հաղորդման հիմնական թողարկմանը ցուցադրվել են ՌԴ նախագահի ընտրությունների ընթացքում արձանագրված կրկնաքվեարկությունների և լցոնումների տեսագրություններ։
Թեգեր` Armenian TVelections in RussiaODIHRVladimir PutinАрмянские телеканалыБДИПЧвыборы в Россиивыборы в РФПутинՌԴ ընտրություններՎլադիմիր Պուտին
Պուտինը սխալ է ներկայացրել Բեսլանի ահաբեկչության ժամանակ զոհված երեխաների թիվը և խոսել թշնամիներից
13:34, 26 Օգս, 2024
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օգոստոսի 20-ին Հյուսիսային Օսիայում էր՝ Բեսլանում: Այնտեղ նա, նախ, այցելել էր «Հրեշտակների քաղաք» հուշարձան-գերեզմանոց, որտեղ գտնվում...

Армянские телеканалы в одностороннем порядке освещали выборы в РФ
На состоявшихся 18 марта президентских выборах РФ был переизбран действующий президент Владимир Путин, собрав около 76% голосов.
Рассказывая о победе Владимира Путина на выборах, армянские телекомпании в одностороннем порядке освещали эти выборы, умалчивая о зарегистрированных нарушениях.
В предварительном докладе, опубликованном миссией Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ по наблюдению за выборами говорится, что хотя эти выборы были проведены организовано, однако «не было реальной конкуренции». В докладе зафиксировано, что на конкуренцию в ходе выборов повлиял также факт ограничения регистрации кандидатов (на выборы был не допущен оппозиционер Алексей Навальный). В докладе также упоминается, что российские избиратели не получали через СМИ критических оценок взглядов действующего президента.
Более того, согласно опубликованным в интернете видеоматериалам и отправленным в ЦИК РФ заявлениям, нарушений и фальсификаций было немало. Одним из часто регистрируемых нарушений во время выборов, по словам одного из сопредседателей движения «Голос», было принуждение к участию в голосовании.
Кроме того, в интернете опубликованы видеозаписи вброса бюллетеней на различных избирательных участках регионов России, которые были зафиксированы установленными на участках видеокамерами.
Однако о закулисье победы Путина армянские телекомпании умолчали, предпочтя рассказывать о его рекорде и «несомненно положительном» отношении общества к нему.
Например, в эфире информационной программы «Оракарг» Общественного телевидения было показано видео, в котором русский прохожий, комментируя свой мотив голосования за Путина, рассказывает, что только Путин мог выйти из сложившейся ситуации, когда угрозы были со всех сторон. О рекордной политической поддержке рассказала и телекомпания «Еркир Медиа», которая также проигнорировала факты нарушений в ходе выборов. Телекомпании «Арарат», «Армения» и «Кентрон» в своих новостных программах также умолчали о многочисленных нарушениях и реакции на них международного сообщества.
Напомним, что Европейский союз заявил, что «не признает незаконную аннексию Крыма и Севастополя Российской Федерацией и, следовательно, не признает проведения выборов на Крымском полуострове». После аннексии Россией в 2014 году население полуострова впервые участвовало в президентских выборах.
Единственной армянской телекомпанией, которая представила зафиксированные в ходе президентских выборов нарушения является «Шант». В эфире информационной программы Оризон были показаны видеозаписи зафиксированных в ходе президентских выборов вбросах и двойных голосованиях.