Պուտինի խոստումները և իրականությունը ՌԴ տնտեսության հզորացման մասին
Ինչպես հայտնի է, կիրակի Ռուսաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում չորրորդ անգամ հաղթեց գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նա հավաքեց ռեկորդային՝ մոտ 76% քվե։ 18 տարի իշխանության ղեկին լինելով՝  Պուտինը բազմիցս տնտեսական խոստումներ է տվել սեփական քաղաքացիներին: Դրանցից մեկը Ռուսաստանը տնտեսության հզորությամբ 5-րդ երկիրը դարձնելու խոստումն է։
2007 թվականին Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ 10 տարի անց՝ 2017 թվականին, Ռուսաստանը կհայտնվի տնտեսապես զարգացած երկրների թոփ հնգյակում։ Արդեն 4 տարի անց՝ 2011 թվականին, լինելով վարչապետ՝ Պուտինը կրկին հայտարարեց, որ 10 տարուց՝ 2021-ին, Ռուսաստանը կհայտնվի խոշորագույն 5 տնտեսություններ ունեցող երկրների ցանկում։ Դրանից ընդամենը 2 ամիս անց Մոսկվայում Պուտինը կրկին նույն խոստումը տվեց՝ այս անգամ նշելով 5 տարվա ժամկետ։ 2012 թվականին ելույթ ունենալով Պետական դումայի առջև՝ Պուտինը հայտարարեց ռուսական տնտեսությունը թոփ հնգյակին հասցնելու մտադրության մասին և նշեց 2-3 տարվա ժամկետը։ Այս խոստումը Պուտինը տվեց նաև  2018 թվականի նախագահական քարոզարշավի ժամանակ։ Ընտրություններից 2 օր առաջ՝ մարտի 16-ին, Պուտինը կառավարությանը և կենտրոնական բանկին հանձնարարեց մինչև 2024 թվականը Ռուսաստանը դարձնել տնտեսապես զարգացած 5-րդ երկիրը աշխարհում։
2017 թվականին Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը հրապարակեց աշխարհի խոշորագույն 10 տնտեսություններ ունեցող երկրների ցանկը։ Այն գլխավորում է ԱՄՆ-ն։ 2016 թվականին այս երկրի ՀՆԱ-ն կազմել է 18 տրիլիոն դոլար, որը համաշխարհային տնտեսության 24.3%-ն է։ Ցուցակի երկրորդ տեղում Չինաստանն է՝ 11 տրիլիոն դոլար։ Երրորդ տեղում Ճապոնիան է՝ 4.4 տրիլիոն դոլար։ Գերմանիան, Միացյալ թագավորությունները և Ֆրանսիան հաջորդաբար զբաղեցրել են 4-րդ, 5-րդ և 6-րդ տեղերը։ Նշենք, որ Ռուսաստանը այս ցանկում չկա։
Հավելենք, որ 2016 թվականին Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը հրապարակեց երկրի առաջիկա 20 տարվա տնտեսական հեռանկարները։ Ըստ կանխատեսման՝ առաջիկա 20 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի տնտեսական աճը կազմելու է միջինում տարեկան 2 տոկոս, ինչը 1․5 անգամ ցածր է լինելու համաշխարհային միջին ցուցանիշներից։ Բացի այս նշված են բնակչության իրական եկամուտները։ Դրանք տարեկան աճելու են միջինում 1․4%-ով։ Այս տեմպերով Ռուսաստանը 2021 թվականին կկարողանա վերադառնալ 2013 թվականի ցուցանիշին։
Թեգեր` PutinRussian economyПутинроссийская экономикаРоссияընտրություններ ՌուսաստանումՊուտինՌԴ ընտրություններՌԴ տնտեսությունՌուսական ընտրություններռուսական տնտեսություն
Մարտի 18-ին կայացած ՌԴ նախագահի ընտրություններում վերընտրվեց գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ հավաքելով քվեների մոտ 76 տոկոսը։          Պատմելով Վլադիմիր Պուտինի...
Ռուսական ընտրություններն ըստ Շարմազանովի և իրականում
16:10, 20 Մրտ, 2018
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, որպես ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելության ղեկավար, դիտարկել է նախօրեին Ռուսաստանում տեղի ունեցած նախագահական...
Պուտինի հրթիռները 2007թ.-ին էլ էին «նորագույն զենք»
17:48, 7 Մրտ, 2018
Կրեմլյան ապատեղեկատվության դեմ պայքարող EU vs Disinformation-ը անդրադարձ է կատարել ռուսական մեդիայում նախագահ Պուտինի` մարտի 1-ին ՌԴ Դաշնային խորհրդին ուղղված...
Նժդեհի արձանի դեմ ստորագրահավաքը լի է ստերով
17:03, 30 Հնվ, 2018
Ռուսական որոշ շրջանակներում տեղ գտած աղմուկը (կամ, անգամ հիստերիան)՝ Գարեգին Տեր-Հարությունյանի (Նժդեհի) անձի ու գործունեության նկատմամբ, չի դադարում: Այդ երկրում...

Как известно на прошедших в воскресенье президентских выборах в России в четвертый раз победу одержал действующий президент Владимир Путин. Он набрал рекордные 76% голосов. Будучи у власти в течение 18 лет, Путин не раз давал экономические обещания своим гражданам. Одним из них является обещание сделать Россию пятой страной с мощной экономикой.
В 2007 году Владимир Путин заявил, что через 10 лет, в 2017 году, Россия войдет в пятерку крупнейших экономических держав. Уже спустя 4 года, в 2011 году, будучи премьер-министром Путин вновь заявил, что через 10 лет, в 2021 году, Россия войдет в пятерку крупнейших экономик. Спустя два месяца Путин вновь дал то же самое обещание, на этот раз указав пятилетний срок. Выступая перед Государственной Думой в 2012 году, Путин объявил о своем намерении довести российскую экономику в пятерку лидеров и указал срок в 2-3 года. Путин дал это обещание также в ходе президентской кампании 2018 года. За два дня до выборов, 16 марта, Путин поручил правительству и центральному банку обеспечить вхождение экономики России в пятерку крупнейших в мире.
В 2017 году Всемирный экономический форум опубликовал список 10 крупнейших экономик мира. Его возглавляет США. В 2016 году ВВП этой страны составил 18 триллионов долларов, что составляет 24.3% от мировой экономики. Второе место в списке занимает Китай с 11 триллионами долларов. На третьем месте Япония – 4.4 триллионов долларов. Германия, Великобритания и Франция заняли соответственно 4-е, 5-е и 6-е место. Отметим, что России в этом списке нет.
Добавим, что в 2016 году Министерство экономического развития России опубликовало перспективы развития страны на предстоящие 20 лет. Согласно прогнозу, в предстоящие 20 лет экономический рост России составит в среднем 2% в год, что будет в 1,5 раз меньше, чем средний всемирный показатель. Помимо этого указаны реальные доходы населения. Они будут расти в среднем на 1,4 процента в год. Такими темпами в 2021 году Россия сможет вернуться к показателю 2013 года.
Метки PutinRussian economyПутинроссийская экономикаРоссияընտրություններ ՌուսաստանումՊուտինՌԴ ընտրություններՌԴ տնտեսությունՌուսական ընտրություններռուսական տնտեսություն
Армянские телеканалы в одностороннем порядке освещали выборы в РФ
17:08, 20 Мар, 2018
На состоявшихся 18 марта президентских выборах РФ был переизбран действующий президент Владимир Путин, собрав около 76% голосов. Рассказывая о победе...
Ракеты Путина и в 2007 году были «новейшим оружием»
17:48, 7 Мар, 2018
Борющаяся с кремлевской дезинформацией компания EU vs Disinformation  обратилась к освещению в российских СМИ заявлений президента Российской Федерации Владимира Путина,...