Ոստիկանությունը խախտում է օրենքները և մեղադրում ցուցարարներին (տեսանյութ)
Ապրիլի 10-ին ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել, որով մեղադրել է վերջին օրերի ցույցերի կազմակերպիչներին օրենքը խախտելու մեջ ու կոչ արել «ձեռնպահ մնալ հասարակական կարգը խախտող գործողություններ կատարելուց»: Մի կողմ թողնելով ցուցարարների գործողությունների իրավաչափության գնահատումը (հաշվի առնելով դրանց մասսամբ ինքնաբուխ լինելը)՝ արձանագրենք, որ այդ հավաքների ժամանակ հենց ոստիկանությունն է խախտում օրենսդրության պահանջները:
Ոստիկանություն չկա՞ր
Այսպիսով, 2018 թվականի մարտի 24-ին, ապրիլի 9-ին և 11-ին «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնությունը Երևանի կենտրոնում իրականացրել էր հարյուրավոր մասնակիցներով հավաքներ և երթեր, որոնք չեն ուղեկցվել ոստիկանության համազգեստով ծառայողների կողմից:
«Հավաքների մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի համաձայն՝ ոստիկանությունը պարտավոր է ապահովել իր ներկայացուցչի ներկայությունը հավաքին: Իսկ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ «Ոստիկանությունը պարտավոր է ապահովել հասարակական կարգի պահպանությունը փողոցներում, հրապարակներում… Հասարակական կարգի պահպանությունն ապահովելիս ոստիկանության ծառայողները պարտավոր են կրել սահմանված ձևի համազգեստ, որի վրա տեսանելի մասում փակցվում են ոստիկանության ծառայողին անձնապես նույնականացնելու հնարավորություն տվող տարբերանշաններ»:
Այնինչ մարտի 24-ին, ապրիլի 9-ին ու 11-ին տեղի ունեցած հանրահավաքներին և երթերին համազգեստով գեթ մեկ ոստիկան չկար: Ներկա էին բացառապես քաղաքացիական հագուստով ոստիկանության քրեական հետախուզության աշխատակիցներ (օպերլիազորներ), ովքեր որևէ կերպ չէին միջամտում:
Տեսանկարահանել են խախտմամբ
Քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններից շատերը, սակայն, հավաքի ժամանակ խախտում էին նաև այլ իրավակարգավորում: Մասնավորապես, վերջերս ընդունված «Ոստիկանության մասին» օրենքի փոփոխություններով (դրա 22-րդ հոդվածով) ամրագրվել է, որ «Հանցագործությունները կանխելիս կամ բացահայտելիս, հասարակական կարգի պահպանությունն ապահովելիս ոստիկանության ծառայողները կարող են օգտագործել շարժական տեսաձայնագրող կամ լուսանկարահանող տեխնիկական միջոցներ… Տեսաձայնագրող կամ լուսանկարահանող տեխնիկական միջոցն ամրացվում է ոստիկանության ծառայողի համազգեստին կամ գտնվում է ոստիկանության ծառայողի ձեռքում կամ ոստիկանության ծառայողական տրանսպորտային միջոցում: … Սույն մասով նախատեսված տեսաձայնագրող կամ լուսանկարահանող տեխնիկական միջոցներով ոչ գաղտնի վերահսկողության մասին ոստիկանության ծառայողը պարտավոր է բանավոր նախազգուշացնել: Տեսաձայնագրումը, տեսանկարահանումը և լուսանկարահանումն իրականացվում են միայն ծառայողական (ոչ անձնական) տեխնիկական միջոցներով»:
Այնինչ լրագրողների (այդ թվում՝ մեր) տեսախցիկները ֆիքսել են ոստիկանության ծառայողների, ովքեր իրենց անձնական բջջային հեռախոսներով նկարահանում էին ցույցն ու դրա մասնակիցներին՝ առանց այդ մասին նախազգուշացնելու:
Այդ կերպ ոստիկանները խախտում էին ոչ միայն «Ոստիկանության մասին» օրենքի 22-րդ հոդվածը, այլև «Անձնական տվյալների մասին» օրենքը, քանի որ այդ նկարահանումներով ցույցի մասնակիցների մասին անձնական տվյալներ էին հավաքագրվում:

Полиция нарушает законы и обвиняет демонстрантов (видео)
10 апреля полиция распространила сообщение, в котором обвинила организаторов недавних акций протестов в нарушении закона и призывала «воздержаться от нарушения общественного порядка». Оставляя в стороне оценку правомерности действий демонстрантов (учитывая их частичную спонтанность) зафиксируем, что во время этих собраний именно полиция нарушает требования законадательства.
Полиции не было?
Так, 24 марта 2018 года, 9 и 11 апреля инициатива «Мержир Сержин»  («Отвергни Сержа») провела в центре Еревана собрания и шествия с участием сотен участников, которые не сопровождались служащими в полицейской форме.
Согласно статье 32-й Закона РА «О свободе собраний», полиция обязана обеспечить присутствие своего представителя на собрании. А статья 12 Закона РА «О полиции» закрепляет, что «Полиция обязана обеспечивать охрану общественного порядка на улицах, площадях… Во время обеспечения охраны общественного порядка сотрудники полиции обязаны носить одежду установленной формы, на которой на видном месте прикрепляются знаки, позволяющие идентифицировать сотрудника полиции».
Между тем как, на собраниях и шествиях 24 марта, 9 и 11 апреля не было ни одного полицейского в форме. Присутствовали только сотрудники уголовного розыска в гражданской форме полиции (оперуполномоченные), которые никоим образом не вмешивались.
Засняли с нарушениями
Однако многие из полицейских в гражданской форме нарушали во время собраний также и другие правовые нормы. В частности, недавними поправками к Закону «О полиции» (статья 22-я) было закреплено, что «Сотрудники полиции при выявлении и раскрытии преступлений, во время охраны общественного порядка могут использовать видео- и фотозаписывающиe техническиe средствa… Видео- и фотозаписывающие технические средства прикрепляются на форме полицейского или находятся в его руках, или в служебном транспортном средстве… По этой части сотрудник полиции обязан устно уведомить о неконфиденциальном наблюдении идео- и фотозаписывающими техническими средствами. Аудио-, видео-, фотозапись и осуществляются только с помощью служебных (неличных) технических средств».
Между тем как камеры журналистов (в том числе и наших) зафиксировали сотрудников полиции, которые со своих телефонов снимали акцию и его участников без предупреждения.
Таким образом, полицейские нарушили не только 22-ю статью Закона «О полиции», но и Закон «О личных данных», поскольку этими съёмками они собирали личную информацию о демонстрантах.