Քաղաքապետարանի մրցույթում հաղթել է «սև ցուցակում» գտնվող ընկերությունը, գինը՝ 103 մլն դրամ
Երևանի քաղաքապետարանը 2018 թվականի մարտ ամսին  «Մեծ հիմք»  շինարարական ընկերության հետ 4 պայմանագիր* է կնքել՝ Երևանի թիվ 9, 13, 134,  57  և 96 մանկապարտեզների վերանորոգման նպատակով։ Այս պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 103 մլն դրամ:
Ընկերությունը, սակայն, իրավունք չուներ մասնակցելու քաղաքապետարանի հայտարարած մրցույթին՝ վերջինս 2017 թվականի հուլիսի 25-ից գտնվում է պետական գնումներին մասնակցելու իրավունք չունեցող ընկերությունների ցանկում։ Քաղաքապետարանը, սակայն, ոչ միայն թույլատրել է ընկերության մասնակցությունը, այլև գրանցված 26 ընկերություններից հաղթող է ճանաչել և պայմանագիր կնքել հենց «Մեծ հիմք»-ի հետ։
Նկատենք, որ պայմանագրերից մեկով թիվ 9 և 13 մանկապարտեզների վերանորոգման աշխատանքները պետք է ավարտվեն այսօր՝ 05․06․2018թ։ Աշխատանքների ընթացքը գնահատելու նպաակով այցելեցինք այս մանկապարտեզները, որտեղ դեռևս ընթանում էին աշխատանքներ։ Թիվ 13 մանկապարտեզի տնօրեն Ռինա Ավետիսյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ վերանորոգումը հազիվ թե ավարտվի հուլիս-օգոստոս ամիսներին, այսինքն պայմանագրից մոտ 2 ամիս ուշ։ Թիվ 9 մանկապարտեզի դեպքում հաջողվեց զրուցել շինարարներից մեկի հետ, ով ևս հայտնեց, որ դժվար թե աշխատանքները կարողանան ավարտել պայմանագրով նախատեսված ժամկետներում։
Շինարարը նաև հայտնեց, որ ընկերությունում չկան գրանցված աշխատողներ․ «լեվի գործ ենք անում, երբ կուզեն կհանեն»։
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի կայքում փնտրեցինք «Մեծ հիմք» կազմակերպության վճարած գումարները՝ պարզելու համար, թե քանի գրանցված աշխատող ունի ընկերությունը։
Համաձայն հաշվետվությանը՝ վերջին անգամ «Մեծ հիմք» ընկերությունը (ՀՎՀՀ՝ 01201774) «1000 դրամների» հարկը վճարել է 2017 թվականի հոկտեմբերին։ Գումարը կազմել է 10․000 դրամ, այսինքն ընկերությունում եղել է գրանցված 10 աշխատող։
Հոկտեմբեր ամսից մինչ օրս ընկերությունը գումար չի վճարել հիմնադրամին, ինչը նշանակում է, որ կամ ընկերությունը չունի ոչ մի աշխատող, կամ էլ նրանք գրանցված չեն հարկային դաշտում։
*Պայմանագրերը կարող եք դիտել՝ այստեղ։
Թեգեր` Երևանի քաղաքապետարանհարկայինմանկապարտեզներՄեծ հիմքշինարարությունվերանորոգում
Աջափնյակի «զինված բանդաների» առեղծվածը․ քաղաքապետի հայտարարությունների հետքերով
14:57, 26 Հկտ, 2021
ԹԱՐՄԱՑՈՒՄ․ Հոկտեմբերի 29-ին՝ այս հոդվածի հրապարակումից երկու օր անց, «Փաստերի ստուգման հարթակի» խմբագրության հետ կապվեց Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ...

Мэрия Еревана в марте 2018 года заключила 4 договора со строительной компанией «Мец имк» на ремонт детских садов № 9. № 13, № 134, № 57 и №96. Общая стоимость этих договоров составила более 103 миллиона драмов.
Однако компания не имела права участвовать в тендере, объявленном мэрией – последний с 25 июля 2017 года входит в список компаний, не имеющих права участвовать в государственных закупках. Мэрия, однако, не только разрешила участие компании, но также из 26 зарегистрированных компаний признала победителем и заключила договор именно с «Мец имк».
Заметим, что по одному из договоров ремонтные работы детских садов №9 и №13 должны закончатся сегодня, 05.06.2018. Для оценки процесса работ журналист Sut.am посетил эти детские сады, где еще шли ремонтные работы. Директор детского сада № 13 Рина Аветисян в беседе с Sut.am сообщила, что ремонт скорее всего закончится в июле-августе, то есть на два месяца позже даты, указанной в договоре. В случае с детским садом №9 удалось поговорить с одним из строителей, который также сообщил, что вряд ли они смогут закончить ремонтные работы в сроки, предусмотренные договором.
Строители также сообщили, что в компании нет зарегистрированных сотрудников: «мы делаем «левую работу», когда захотят, тогда и уволят».
Мы поискали на сайте Фонда «Страхования Военнослужащих» суммы, выплаченные «Мец Имк», чтобы выяснить, сколько зарегистрированных сотрудников есть у компании.
Согласно отчету, в последний раз компания «Мец имк» (ИНН 01201774) выплатила налог в «1000 драмов» в октябре 2017 года. Сумма составила 10.000 драмов, то есть в компании было 10 зарегистрированных сотрудников.
С октября компания не выплатила денег в фонд, а это означает, что либо у компании нет сотрудников, либо они не зарегистрированы в налоговом поле.