Ընթացիկ տարում Երևանի քաղաքապետարանը և «Արա-Արաքս Գրուպ» ՍՊԸ-ն թվով 7 պայմանագիր են կնքել՝ ընդհանուր 107,153,200 դրամ արժողությամբ։ Պայմանագրերով նախատեսվում է մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում շինարարական աշխատանքներ կատարել՝ մանկապարտեզի վերանորոգում, բազմաբնակարան շենքերի տանիքների վերանորոգում, փողոցներում եզրաքարերի վերանորոգում և այլն։
Հատկանշական է, որ ըստ վճարած հարկերի՝ 2018 թվականի փետրվարից սկսած այս ընկերությունում աշխատում է ընդամենը 3 անձ։ Այսինքն, եթե չհաշվենք տնօրենին և հաշվապահին, ապա կստացվի, որ այս հսկա շինարարությունը իրականացնում է 1 մարդ։
Բացատրությունը իհարկե շատ պարզ է։ Ամենայն հավանականությամբ ընկերությունը գործում է ստվերային, իսկ վերջինիս աշխատակիցների հետ որևէ պայմանագիր կնքված չէ։ Նկատենք, որ «Արա-Արաքս Գրուպ» ՍՊԸ-ն գտնվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից կազմված ռիսկային ընկերությունների ցուցակում։ Այստեղ 2017-2018 թթ․ ընթացքում ստուգումներ են իրականացվել։
Ուսումնասիրությունների արդյունքում գերատեսչությունը խախտումներ է նկատել և կազմել համապատասխան ակտ, ըստ որի ընկերությունը պարտավորովում էր վճարել հավելյալ 2,080,000 դրամ։ ՍՊԸ-ն, սակայն, ակտը բողոքարկել է հարկային և մաքսային մարմինների գանգատարկման հանձնաժողով, որն էլ բավարարել էր բողոքը՝ ազատելով ընկերությանը բոլոր տույժերից։
Հավելենք, որ երեկ Պետական եկամուտների կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի ստուգումներ էին իրականացվել թվով 3 հանրային սննդի ոլորտում գործող տնտեսվարողների մոտ։ Ստուգումների արդյունքում բացահայտվել է 76 չգրանցված աշխատող: Ընկերությունները տուգանվել են ընդհանուր 45,750,000 դրամով։

В текущем году мэрия Еревана и ООО  «Ара-Аракс Груп»  заключили 7 контрактов на общую сумму 107 153 200 драмов. Контракты предусматривают строительные работы в разных частях столицы: ремонт детских садов, ремонт крыш многоэтажных зданий, замену бордюров на улицах и т.д.
Примечательно, что согласно уплаченным налогам с февраля 2018 года в этой компании работают всего 3 человека. То есть, если не считать директора и бухгалтера, то получается, что это огромное строительство осуществляется одним человеком.
Объяснение, конечно, очень простое. По всей вероятности, компания развивает свою деятельность в тени, а с ее сотрудниками каких-либо заключенных договоров нет. Заметим, что ООО «Ара-Аракс Груп» входит в список рисковых компаний, составленный Комитетом государственных доходов. В 2017-2018 годах в организации были проведены проверки.
В результате проведенных исследований департамент обнаружил нарушения и составил акт, согласно которому компания обязалась выплатить дополнительно 2 380 000 драм. Однако ООО обжаловала акт в комиссии по рассмотрению жалоб на результаты налоговых и таможенных проверок, который удовлетворил апелляцию, освободив компанию от всех взысканий.
Добавим, что вчера Комитет государственных доходов распространил заявление, в котором говорится, что были проведены проверки деятельности 3 хозяйствующих субъектов в сфере общественного питания. В результате проверок были выявлены 76 незарегистрированных сотрудников. Компании были оштрафованы на общую сумму 45 750 000 драмов.
Контракты можете просмотреть здесь.
Метки «Արա-Արաքս Գրուպ» ՍՊԸмэрия ереванаերևանի քաղաքապետարանմանկապարտեզի վերանորոգումշինարարությունտանիքների վերանորոգումփողոցներում եզրաքարերի վերանորոգում
Церкви вместо зеленых зон. Будущее церковного строительства в Армении
16:33, 23 Ноя, 2019
Член фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Левон Закарян 18 августа на своей странице в Facebook сделал запись об участках,...