Երեկ Սերժ Սարգսյանը Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, խոսելով ԵԱՏՄ կայացվածության մասին հայտարարեց, որ «…Միության ստեղծման և գործունեության հետ կապված բիզնեսի և քաղաքացիների սպասումները, ինչպես նաև վերջինիս դերակատարությունը տնտեսության արդիականացման և քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավման գործում մնում են չիրականացված: Իրավական հիմքը մասամբ ձևավորված է, բայց պահպանվում են ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործման սահմանափակումներ, ինչը, մեր կարծիքով, թույլ չի տալիս օպերատիվ արձագանքել համաշխարհային տնտեսության վատթարացող իրավիճակին:»:
Եկեք փորձենք հասկանալ, թե իրականում ի՞նչ վիճակում է համաշխարհային տնտեսությունը:
Այսպիսով, համաշխարհային ՀՆԱ-ն 2016 թվականին 2015-ի համեմատ կաճի 3,5 տոկոսով: Իսկ 2015-ին նույն ցուցանիշը 2014-ից ավել էր 3,2 տոկոսային կետով: Ավելին, վերջին 20 տարում միմիայն 2009 թվականն էր, երբ համաշխարհային ՀՆԱ-ն արձանագրեց անկում (0,8 տոկոսով):
Նշենք նաև, որ այս տարի Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն, ըստ արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսման, արձանագրելու է շուրջ 16 տոկոսանոց անկում (2015 թվականի համեմատ): Սակայն, Ռուսաստանի տնտեսությունը համաշխարհային տնտեսության ընդամենը 1,7 տոկոսն է կազմում (համաշխարհային ՀՆԱ-ի մոտ մեկ 60-րդ մասը): Եվ Ռուսաստանի կամ ԵԱՏՄ-ի տնտեսության վիճակով դատել համաշխարհային տնտեսության մասին սխալ է:
Ավելին, արդարացի չէ նաև ԵԱՏՄ տնտեսական խնդիրները և միության ՀՆԱ-ի անկումը պայմանավորել համաշխարհային տնտեսության վիճակով:

Спад мировой экономики?
Президент Армении Серж Саргсян 26 декабря в Санкт-Петербурге на заседании Высшего евразийского экономического совета, говоря о том, состоялось ли ЕАЭС, заявил, что: «Ожидания бизнеса и граждан от создания и деятельности Союза, связанные с его ролью в модернизации экономик и повышении качества жизни граждан, остаются нереализованными. Правовая основа частично сформирована, но сохраняются ограничения использования интеграционного потенциала, что, по нашему мнению, не позволяет оперативно реагировать на ухудшение ситуации в мировой экономике».
Таким образом, мировой валовый внутренний продукт (ВВП) в 2016 году вырастет на 3,5% по сравнению с 2015 годом. А в 2015 году тот же показатель был на 3,2 процентных пункта выше, чем в 2014 году. Более того, за последние 20 лет только в 2009 году мировой ВВП зафиксировал спад (на 0,8%)
Отметим также, что в этом году ВВП России, по прогнозам Международного валютного фонда, зафиксирует около 16-процентный спад (по сравнению с 2015 годом). Однако, экономика России составляет лишь 1,7 % мировой экономики (около одной шестидесятой части мирового ВВП). И судить о мировой экономике по состоянию экономик России или Евразийского экономического союза неправильно.
Более того, не оправдано также экономические проблемы ЕАЭС и спад ВВП союза обуславливать состоянием мировой экономики.