Նախօրեին տեղի ունեցավ «Լույս» դաշինքի նախընտրական շտաբի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Միջոցառմանը մասնակցեց դաշինքի ցուցակը գլխավորող քաղաքապետի թեկնածու Արտակ Զեյնալյանը։
Հատկանշական է, սակայն, որ Զեյնալյանը միջոցառմանը եկել էր նախարարական Toyota Camry «007LL55» պետհամարանիշները կրող ավտոմեքենայով, ինչի իրավունքը չուներ։
Ծառայողական մեքենաների օգտագործման կարգը սահմանված է կառավարության` 2005 թվականին ընդունած N 194-Ն որոշումով, ըստ որի՝ պետական մարմինների պաշտոնատար անձինք իրենց տրամադրված ծառայողական ավտոմեքենան պետք է օգտագործեն բացառապես ծառայողական պարտականությունները կատարելու նպատակով։
Պարզ է, որ նախընտրական շտաբի բացումը ոչ մի կերպ չի մտնում արդարադատության նախարարի ծառայողական պարտականությունների մեջ։ Զեյնալյանը նախընտրական շտաբ էր ժամանել հենց քաղաքապետի թեկնածուի կարգավիճակով։
Ի դեպ, տեսանյութում երևում է նաև, որ մեքենան վարում է անձամբ Զեյնալյանը։ Վերջինս կանգառ է կատարում երթևեկելի երկրորդ շարքում, առանց վթարային լուսային ազդանշան միացնելու և դուրս գալիս մեքենայից։ Ստեղծված խոչընդոտի պատճառով մյուս մեքենաները ստիպված էին դուրս գալ հանդիպակաց երթևեկելի գոտի։

На днях состоялась торжественная церемония открытия предвыборного штаба альянса «Луйс» («Свет»). В мероприятии принял участие возглавляющий список альянса кандидат в мэры Еревана Артак Зейналян.
Примечательно, однако, что на мероприятие Зейналян приехал на министерском автомобиле Toyota Camry с госномерами «007LL55», на что не имел право.
Порядок использования служебных транспортных средств установлен решением правительства N 194-N от 2005 года, в котором говорится, что чиновники государственных органов должны использовать предоставленные им служебные автомобили исключительно в целях выполнения служебных обязанностей.
Ясно, что открытие предвыборного штаба никоим образом не входит в служебные обязанности министра юстиции. Зейналян прибыл в предвыборный штаб именно в статусе кандидата в мэры.
Кстати, на видео также видно, что автомобилем управляет лично Зейналян. Последний паркует его в неположенном месте, препятствуя тем самым движению других участников дорожного движения. В результате водители были вынуждены выезжать на полосу встречного движения.
Метки Արտակ ԶեյնալյանԼույս դաշինքծառայողական մեքենաՀանրապետություն կուսակցությունպետական ավտոմեքենաներ
Ложь и оправдание незаконности от Армана Саакяна
16:15, 3 Май, 2017
Вчера, 2 мая, гостем программы «Facebook конференция» на радиостанции «Азатутюн» был начальник Управления по управлению государственным имуществом при правительстве Армении...