ԵրիտԲՀԿ-ականի կազմակերպած «տեղեկատվական տեռորը» (լուսանկարներ)
Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավը անցավ բավականին թեժ մթնոլորտում։ Եղան փոխադարձ մեղադրանքներ, բանավեճի հրավերներ, քաղաքական մանիպուլյացիաներ և մեդիա կեղծիքներ։
Նախօրեին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի համակարգող Դանիել Իոաննսիայնը ֆեյսբուքյան իր ուղիղ եթերում որոշ փաստեր ներկայացրեց, թե ինչպես են «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության երիտասարդական թևի ներկայացուցիչներն ու համակիրները տեղեկետվական արշավ իրականացնում համացանցում։
Այսպես, ԲՀԿ-ի նախընտրական միջոցառումներին ակտիվ մասնակցել է Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիան, որը, լինելով հասարակական կազմակերպություն, ամբողջապես կուսակցականացված է։ Ասոցիացիայի նախագահ է Աշոտ Անդրեասյանը, ով նաև ԲՀԿ ավագանու ցուցակի 33-րդ համարն է, ԲՀԿ երիտասարդական թևի ղեկավար կազմի անդամ և պատգամավորի օգնական է։
Այս ասոցիացիայի մոտ 50 անդամ ակտիվորեն մասնակցել են ոչ միայն ԲՀԿ-ի քարոզարշավին, այլև համացանցում ապատեղեկատվություն են տարածել այլ թեկնածուների մասին։
Աշխատանքները համակարգել է հենց Աշոտը, իսկ արդյունքները ներկայացրել է Գագիկ Ծառուկյանին։
Մեկ այլ լուսանկարում կարող ենք տեսնել Աշոտի կողմից տարածվող մեկ այլ հրապարակում, որում նոր կառավարության անդամները մեղադրվում են ֆեյքերի կուրացիայի մեջ։ ԲՀԿ-ի քարոզիչը ոչ միայն ստիպում էր խմբի անդամներին տարածել, լայքել, կամ մեկնաբանել իր տեղադրած հրապարակումը, այլև պարտադրել էր լուսանկարել դրանք և, իբրև կատարված աշխատանքի ապացույց, ներկայացնել իրեն։
Այս խումբը պարտավորված է եղել ԲՀԿ ներկայացուցիչներին վերաբերող բոլոր հրապարակումները մեկնաբանել և գովեստի խոսքեր հայտնել այս կամ այն ներկայացուցչին։ Աշոտի խոսքերով՝ դա պահանջել է անձամբ Գագիկ Ծառուկյանը։
Խումբը աշխատում է հստակ կանոններով, և ցանկացածը, ով նկատողություն ստանա՝ հեռացվում է խմբից։
Թիմն ակտիվորեն համագործակցել է shame.am կյաքի հետ, որի միջոցով հիմնականում տարածվում են զրպարտությունն ու ապատեղեկատվությունը։
Աշոտ Անդրեասյանը նաև արգելել է թիմին մասնակցել հանրահավաքներին կամ Նիկոլ Փաշինյանի նկարներով կիսվել․ «ով անկախ է՝ հաջողություն»։

Агитационная кампания перед выборами в Совет старейшин Еревана прошла в довольно жаркой атмосфере. Прозвучали взаимные обвинения, приглашения на дискуссии, были политические манипуляции и медиа-фейки
Накануне координатор «Союза информированных граждан» Даниел Иоаннисян в ходе прямого эфира на своей странице в Facebook представил факты касательно того, как представители молодежного крыла и единомышленники Процветающей партии Армении (ППА) проводят информационную кампанию в интернете.
Так, в предвыборных мероприятиях ППА активное участие принимала Всермянская молодежная ассоциация, которая, будучи общественной организацией, полностью политизирована. Президент Ассоциации Ашот Андреасян, который в списке ППА следует 33-м номером, является членом руководящего состава молодежного крыла ППА и помощником депутата.
Почти 50 членов этой ассоциации активно участвовали не только в агитационной кампании ППА, но и распространяли в интернете дезинформацию о других кандидатах.
Работы координировал лично Ашот, а результаты представлял Гагику Царукяну.
На другой фотографии представлена еще одна распространенная Ашотом публикация, в которой члены нового правительства обвиняются в курации фейков. Агитатор ППА не только заставлял членов группы распространять, ставить лайки или комментировать опубликованную им публикацию, но и обязывал их фотографировать и представлять ему в качестве доказательств о проделанной работе.
Эта группа была обязана комментировать все публикации, касающиеся представителей ППА, и выражать похвалу тому или иному представителю. По словам Ашота, этого потребовал лично Гагик Царукян.
Группа работала по строгим правилам, и любой, кто получал замечание, удалялся из группы.
Команда активно сотрудничала с сайтом shame.am, посредством которой в основном распространяются клевета и дезинформация.
Ашот Андреасян также запретил команде участвовать в митингах или делиться фотографиями Николa Пашиняна. «Кто независим — до свидания!»