Politik.am-ը խախտել է ԶԼՄ-ների մասին օրենքը
Նախօրեին politik.am կայքը պետական եկամուտների նախագահ Դավիթ Անանյանի վերաբերյալ ուշագրավ նյութ է հրապարակել՝ մեղադրելով նրան բյուջեի գումարների մսխման և պաշտոնը անձնական բարօրությանը ծառայեցնելու մեջ։
Հեղինակը գրում է՝ թեև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խիստ է և ամուր փակի տակ է պահում կոռուպցիայի ու բյուջեից գողության դուռը, միևնույնն է կլինեն գործիչներ, որոնք կցանկանան իրենց պաշտոնը ծառայեցնել անձնական բարօրությանը:
«Վառ օրինակ է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանայանը», — շարունակում է հեղինակը՝ ըստ էության, քրեական մեղադրանք առաջադրելով պաշտոնյային, իսկ, որպես ապացույց, վկայակոչում է անանուն աղբյուրները։
«Բան այն է, որ ՊԵԿ-ում ամեն տարի աուդիտ է իրակնացվում և դրա համար նախատեսված ծախսերը յուրաքանչյուր տարի կազմել է ոչ ավել քան 75 մլն դրամ: Ու ըստ շրջանառվող խոսակցությունների Դավիթ Անանյանը՝ պաշտոնի նշանակվելուց հետո, անհրաժեշտ աուդիտի համար  պահանջվող գումարի չափը մեծացրել է մինչև 350 մլն դրամ ու արել ամեն բան, որպեսզի այդ գնումը իրականցնի իր մտերիմների անվամբ գրանցված «Փի-Էյչ-Փի Աուդիտ» ՓԲԸ-ն», — ասված է նյութում։
Հրապարակմանն արձագանքել է անձամբ ՊԵԿ նախագահը՝ ֆեյսբուքյան իր էջում գրելով, որ նյութը զրպարտություն է և արատավորում է իր պատիվն ու արժանապատվությունը։
«Կցված հրապարակումը զրպարտություն է, որը իրականության հետ, բնականաբար, որևէ աղերս չունի և արատավորում է իմ պատիվն ու արժանապատվությունը։ Հետևաբար, լրատվամիջոցից պահանջում եմ պաշտոնական հերքում», — արձագանքել է Անանյանը՝ հրավիրելով նաև իրավապահ մարմինների ուշադրությունը։
ԶԼՄ-ների մասին օրենքի 8-րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն՝ անձը իրավունք ունի լրատվական գործունեություն իրականացնողից հերքում պահանջել իր իրավունքները խախտող փաստացի անճշտությունների վերաբերյալ, եթե լրատվամիջոցը չի ապացուցում, որ այդ փաստերը համապատասխանում են իրականությանը:
Միևնույն հոդվածի 4-րդ մասում ասված է, որ պետական մարմինների մասին տարածված տեղեկատվության հերքումը կատարվում է 24 ժամվա ընթացքում: Հերքումը նաև իրականացվում է «Հերքում» խորագրի ներքո: Տեղակայման, ձևավորման, տառատեսակի չափի ու տեսակի, հաղորդման ժամի առումով հերքումը չպետք է զիջի այն տեղեկատվությանը, որին վերաբերում է:
Այս ամենի փոխարեն politik.am-ը հրապարակեց մեկ այլ՝ «Ընկեր Անանյանը իրավապաներին առաջարկում է զբաղվել իր մասին «վատ բան գրող» լրատվամիջոցներով» վերտառությամբ նյութ, ինչը որևէ կերպ չի համապատասխանում օրենսդրական պահանջներին։
Թեգեր` politik.amԴավիթ ԱնանյանԶԼՄ-ների մասին օրենքլրատվական սուտՊԵԿ նախագահ
Politik.am կայքը հուլիսի 2-ին հոդված է հրապարակել, որում ասվում է, թե Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու «աղմկահարույց...
ՊԵԿ նախագահի խախտած օրենքն ու չիմացության հետևանքները
11:11, 27 Փտր, 2019
Փետրվարի 25-ին, իր ֆեյսբուքյան ասուլիսի ընթացքում ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը պատասխանեց ֆեյսբուքյան օգտատերերի հարցերին, որոնց զգալի մասը վերաբերում էր ՊԵԿ...

Накануне сайт politik.am опубликовал примечательную статью о председателе Комитета государственных доходов (КГД) Давиде Ананянe, обвинив его в растрате бюджетных средств и использовании должностного положения в своих интересах.
Автор пишет, что хотя премьер-министр строг и прочно держит закрытой дверь коррупции и грабежа бюджета, все равно найдутся деятели, которые захотят поставить должность на службу личному благополучию.
«Ярким примером является председатель КГД Давид Ананян», — продолжает автор, по сути, предъявляя уголовное обвинение должностному лицу, а в качестве доказательства ссылается на анонимные источники.
«Дело в том, что каждый год в КГД проводится аудит и предусмотренные на это расходы каждый год составляли более чем 75 млн драмов. И, согласно циркулирующим слухам, Давид Ананян после своего назначения увеличил объем средств необходимых для аудита до 350 миллионов драмов, и сделал все, чтобы эту покупку произвело зарегистрированное на имя одного из его близких ЗАО «Пи-Эйч-Пи Аудит», — говорится в статье.
На публикацию отреагировал лично председатель КГД, написав на своей странице Facebook, что статья является клеветой и дискредитирует его честь и достоинство.
«Опубликованная статья является клеветой, которая, естественно, не имеет ничего общего с действительностью и дискредитирует мою честь и достоинство. Следовательно, я требую от СМИ официального опровержения», — написал Ананян, привлекая также внимание правоохранительных органов.
Согласно части 1 статье 8 «Закона о средствах массовой информации», каждый имеет право требовать опровержения нарушающих его права фактических неточностей, которые были обнаружены в информации, распространенной осуществителем информационной деятельности, если последним не доказано, что данные факты соответствуют действительности.
В части 4 той же статьи говорится, что опровержение распространенной о кандидате информации осуществляется в течение 24 часов. Опровержение осуществляется также под заглавием «Опровержение». Опровержение имеет то же расположение, оформление, размер и шрифт, имеет продолжительность не менее опровергаемой информации.
Вместо этого politik.am опубликовал еще одну статью под названием «Товарищ Ананян предлагает правоохранителям заняться пишущими «плохие новости» СМИ», что никоим образом не соответствует  законодательным требованиям.
Метки politik.amԴավիթ ԱնանյանԶԼՄ-ների մասին օրենքլրատվական սուտՊԵԿ նախագահ
11:11, 27 Фев, 2019
Председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян 25 февраля ответил на вопросы пользователей Facebook во время пресс-конференции, большинство из которых...