Ավագանու արտահերթ ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո «Հանրապետական» կուսակցության մի շարք պատգամավորներ մեկնաբանություններով հադնես եկան:
ՀՀԿ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը «Հայկական ժամանակ» լրատվականի հետ զրույցում հետևյալ միտքն արտահայտեց. «…քաղաքական դաշտում տատանումները շատ են լինում և տարբեր ձևով: Եթե դուք նայեք բոլոր քաղաքապետերի ընտրությունները, գրանցվել են այդ նույն արդյունքները …»:
«Փաստերի ստուգման հարթակ»-ը որոշեց անդրադառնալ ՏԻՄ ընտրություններին՝ հասկանալու համար, թե արդյոք քվեարկության արդյունքները միշտ այսպիսին են եղել:
Սկսենք օրեր առաջ տեղի ունեցած ավագանու ընտրություններից, որտեղ «Իմ քայլը» դաշինքը գրանցեց ավելի քան 80% ձայն՝ 12 պայքարող կուսակցություններից ու դաշինքներից շատերին դուրս թողնելով ավագանու կազմում լինելու հնարավորությունից:
2017 թվականի ավագանու ընտրություններին քաղաքական ուժերից մասնակցում էին «Հայաստանի հանրապետական» կուսակցությունը, «Ելք» դաշինքը և «Երկիր ծիրանի» կուսակցությունը: Ընտրություններում հաղթեց «ՀՀԿ»-ն՝ ստանալով ձայների մոտ 71%-ը: Ընդ որում՝ դա վարչական ռեսուրսի չարաշահման ու զանգվածային ընտրակաշառքի ֆոնին:
Անդրադառնանք նաև այլ քաղաքներում տեղի ունեցած ընտրություններին. 2016 թվականի Գյումրու և Վանաձորի ընտրություններին գրանցվել է հետևյալ արդյունքը:
Գյումրու ավագանու ընտրություններում 11 պայքարող կուսակցություններից ամենաշատ քվեն հավաքեց «Բալասանյան դաշինքը»՝ (14 987 ձայն), որը կազմում է ընտրողների ընդհանուր թվի 34.64%-ը, իսկ Վանաձորի ավագանու ընտրություններում պատկերը հետևյալն էր՝ 8 պայքարող ուժերից ամենաշատ քվեն ուներ Հանրապետական կուսակցությունը՝ 37.6%:
Անդրադառնալով 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններին՝ այստեղ ևս ամենաշատ քվեն ուներ «Հանրապետական» կուսակցությունը՝ մոտ 49.15%: Ընտրություններում պայքարում էր 9 քաղաքական ուժ:
Վերոնշյալից պարզ է դառնում, որ 12 քաղաքական ուժերի պայքարից մեկ քաղաքական ուժի օգտին դեռևս չի գրանցվել 81.05%` մյուս կուսակցություններին բաժին տալով 6,95% («Բարգավաճ Հայաստան») և ավելի ցածր տոկոսային հարաբերությամբ ձայներ:
Հատկանշական է նաև, որ, ի տարբերություն այս ընտրակարգով սահմանված մյուս ընտրությունների, 2018 թվականի ավագանու ընտրությունները հանրության և դիտորդական առաքելություն իրականացրած կազմակերպությունների կողմից գնահատվում են որպես ազատ և արդար:

После публикации результатов досрочных выборов в Совет старейшин ряд депутатов Республиканской партии Армении (РПА) выступили с комментариями.
Депутат от РПА Ваграм Багдасарян с беседе с «Айкакан жаманак» высказал следующую мысль «…в  политической сфере колебания часто бывают в разной форме, если вы посмотрите на все выборы мэра, то увидите, что результаты были всегда одинаковыми…»
«Платформа проверки фактов» решила обратиться к выборам в органы местного самоуправления (ОМС), чтобы понять, всегда ли результаты голосования были одинаковыми.
Начнем с прошедших несколько дней назад выборов в Совет старейшин, в которых блок «Мой шаг» набрал более 80% голосов, лишив возможности многих из 12 участвующих в выборах  партий и блоков оказаться в составе Совета.
В 2017 году в выборах в Совет старейшин принимали участие РПА, блок «Выход» и партия «Еркир цирани». На выборах победила РПА, получив около 71% голосов, и это все на фоне злоупотребления административным ресурсом и массовых избирательных взяток.
Обратимся также к выборам в других городах. На выборах в Гюмри и Ванадзоре в 2016 году были зарегистрированы следующие результаты.
На выборах в Совет старейшин Гюмри из 11 участвующих в выборах партий наибольшее количество голосов набрал блок «Баласанян» (14 987 голосов), что составляет 34.64% от общего числа избирателей. А на выборах в Совет старейшин Ванадзора картина была следующей: из 8 участвующих в выборах политических сил наибольшее количество голосов набрала РПА – 37.6%.
На парламентских выборах 2017 года наибольшее количество голосов также набрала РПА – около 49.15%. В выборах принимали участие 9 политических сил.
Из всего вышесказанного становится очевидно, что ещё не было случая, чтобы в пользу одной из 12 участвующих в выборах политических сил было зарегистрировано 81.05%, оставив другим партиям 6,95% голосов (Процветающая партия Армении (ППА)) и голоса с более низким процентным соотношением.
Примечательно также, что в отличие от других выборов, установленных той же избирательной системой, выборы в Совет старейшин 2018 года оцениваются общественностью и наблюдателями как свободные и справедливые.