«Իրատես» թերթը, անդրադառնալով Ազգային անվտանգության տնօրեն Արթուր Վանեցյանին, ապատեղեկատվություն է տարածել։
Հղում տալով «որոշ տեղեկությունների»՝ թերթը գրում է․ «արդեն մի քանի ամիս է Արթուր Վանեցյանն իր ընտանիքը, երեխաներին երկրից դուրս է հանել՝ չեզոքացնելու համար նրանց սպառնացող վտանգը։ Պաշտոնյան նաև նեղ շրջապատում դժգոհել է, որ շատ դժվար գործ է ստանձնել, ինչը կարող է իր և իր մերձավորներին լուրջ գլխացավանք պատճառել»։
Այս տեղեկությունը, առանց ստուգելու, իրենց մոտ են տեղադրել նաև tert.am-ը և ռուսական Sputnik գործակալությունը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», տեղեկության իսկությունը ստուգելու նպատակով, կապ հաստատեց ԱԱԾ մամուլի խոսնակ Սամսոն Գալստյանի հետ, ով մեզ հետ զրույցում հերքեց տեղեկությունը՝ նշելով, որ Վանեցյանի ընտանիքի անդամները Հայաստանում են։

Газета «Иратес», коснувшись директора Службы национальной безопасности (СНБ) Артура Ванецяна, распространила дезинформацию
Ссылаясь на «некоторые сведения», газета пишет: «Уже несколько месяцев как Артур Ванецян вывез из страны семью и детей, чтобы нейтрализовать опасность. Директор СНБ также пожаловался в узком кругу, что взял на себя очень сложное дело, которое может стать серьезной головной болью для него и его семьи».
Эту информацию без проверки опубликовали также сайт tert.am и российское агентство Sputnik.
«Платформа проверки фактов» с целью проверки достоверности информации связалась с пресс-секретарем СНБ Самсоном Галстяном. Последной в беседе с нами опроверг информацию, отметив, что члены семьи Ванецяна находятся в Армении.
Метки «Իրատես»աածԱրթուր ՎանեցյանԱրթուր Վանեցյանի ընտանիքըլրատվական սուտ
«Виртуальная Родина» Артура Ванецяна или 160 фейков оппозиционера
15:55, 27 Янв, 2021
5 декабря 2020 года на площади Свободы лидер партии «Родина» Артур Ванецян назвал премьер-министра Никола Пашиняна «фейком». «Никол Пашинян последовательно...