Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման աճի մանիպուլյացիան
2017թ. հունվարի 24-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ կատարեցին նաև Հայաստանի ԵԱՏՄ-ում գրանցած հաջողություններին: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը մասնավորապես նշեց, որ ‹‹չնայած համաշխարհային տնտեսական կոնյուկտուրային, էներգակիրների գների փոփոխությանը և մի շարք այլ տնտեսական գործոնների՝ Հայաստանից արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ 2016թ. ընթացքում աճել է մոտ  70 տոկոսով››: Ըստ Մեդվեդևի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունը դրական ազդեցություն է ունեցել Հայաստանի վրա՝ հնարավոր դարձնելով արտահանման այդպիսի կտրուկ աճը:    ՀՀ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ այն եզակի ցուցանիշներից է, որի ուղղությամբ միության շրջանակներում առաջընթաց է գրանցվել, ուստի այն նաև շարունակաբար մատնանշվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից փաստելու  համար այն տեսակետը, որ ԵԱՏՄ-ն դրական ազդեցություն է ունեցել ՀՀ տնտեսության վրա: Բայց և այնպես, 2,2% տնտեսական աճ ակնկալող տնտեսական համակարգից  արտահանման շուրջ 70% ավելացումը նվազագույնը տարօրինակ է:
Դեռևս 2016թ. արտահանման ավելացման պատճառների վերաբերյալ բազմաթիվ վերլուծություններ են հրատարակվել: Նախ և առաջ,  արտահանման 70%  աճ գրանցվել է 2015թ. կտրուկ կրճատման ֆոնին: Բանը նրանում է, որ 2015թ. ՀՀ-ից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանումը 2014թ. 324,6 մլն դոլարից  նվազել է մինչև 256,2 մլն դոլար՝ նվազելով մոտ 70 միլիոն դոլարով, ուստի 2014թ. համեմատությամբ 2016թ. դեպի ԵԱՏՄ արտահանումը աճել է ընդամենը 18%-ով:
Սակայն անգամ այս 18% աճը չի կարելի պայմանավորել ԵԱՏՄ ունեցած դրական տնտեսական ազդեցությամբ: Արտահանման ապրանքային կառուցվածքի ուսումնասիրությունները փաստում են, որ արտահանման աճ տեղի է ունեցել այնպիսի ապրանքատեսակների հաշվին, որոնց գծով Հայաստանն ինքը հանդիսանում է ներմուծող երկիր: Մասնավորապես, 2015թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատությամբ 2016թ. հունվար-սեպտեմբերին ավելի քան 2000%-ով (քսանապատիկ) աճել է տոմատի արտահանումը, 450%-ով ավելացել է  պանրի և կաթնաշոռի արտահանումը, ավելի քան 300% աճ է գրանցել խավիարի և պատրաստի ձկան արտահանումը, 360%-ով ավելացել է ջեռուցման համակարգերի, օդափոխիչների դետալների, հեռակառավարման վահանակների և այլ սարքավորումների արտահանումը և այդպես շարունակ: Դրան զուգահեռ դեպի Ռուսաստան ավանդաբար արտահանվող հայկական ծագման ապրանքների (ծիրան, դեղձ, մրգային հյութեր, գարեջուր, հանքային ջրեր, բանջարեղենի որոշ տեսակներ և այլն)  արտահանումը 2016թ. նկատելիորեն կրճատվել Է:
Վերոնշյալ  տվյալներից ավելի քան ակնհայտ է դառնում, որ արտահանման 70% աճ գրանցվել է ոչ թե Հայաստանի առևտրային դիրքերի ուժեղացման և հայրենական արտադրության ընդլայնման հաշվին, այլ Թուրքիայից դեպի Հայաստան ներմուծվող ապրանքների պարզ վերաարտահանման հաշվին: Բանն այն է, որ Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունների 2015 թվականի նոյեմբերին վատթարացումը զուգորդվեց ՌԴ-ում թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքով, որը շրջանցելու համար որոշ գործարարներ իրենց ապրանքը ներմուծում են Հայաստան, ապա դնելով «արտադրված է ՀՀ-ում» պիտակը՝ այն վերաարտահանում են Ռուսասստան:
Ակնհայտ է նաև այն հանգամանքը, որ ՌԴ վարչապետի, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից շարունակաբար մատնանշվող այս ցուցանիշը բացարձակապես կապված չէ ո′չ ԵԱՏՄ-ի՝ որպես ինտեգրացիոն միավորման ընձեռնած հնարավորությունների հետ և ո′չ էլ ՀՀ տնտեսական զարգացման հետ:
Թեգեր` ArmeniaEAEUEurasian Economic CommissionexportRussiaTurkeyАрменияДмитрий МедведевЕАЭСԴմիտրի ՄեդվեդևԵԱՏՄՀայաստանՀՀ տնտեսությունմանիպուլյացիաՌԴ
Չեն հայտարարել, բայց նախաձեռնել են․ Ռուբինյանի մոլորեցնող պնդումը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին
16:56, 25 Մրտ, 2026
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում նշել է, թե  իրենք «ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու...

Манупалирование ростом экспорта из Армении в Россию
В рамках официального визита премьер-министра Армении 24 января 2017 года в Москву, в числе других вопросов, премьерами России и Армении были обсуждены и зафиксированные Арменией успехи в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Премьер-министр России Дмитрий Медведев в частности отметил, что «несмотря на международную конъюнктуру, несмотря на изменение цен на энергоносители, целый ряд других экономических моментов, тем не менее, товарооборот у нас стабильный. А если говорить, например, об импорте из Армении в нашу страну, поставках вашей продукции, то за прошлый год мы наблюдаем рост на 70%». По словам Медведева, присоединение к ЕАЭС имело положительное влияние на Армению  — сделало возможным такой резкий рост экспорта.
Экспорт из Армении в страны ЕАЭС является одним из редких показателей, в направлении которого в рамках союза зафиксирован прогресс, поэтому он также постоянно отмечается Евразийской экономической комиссией для констатации того, что ЕАЭС положительно повлиял на экономику Армении. Тем не менее, увеличение экспорта на около 70%  из экономической системы, ожидающей 2.2% экономического роста, по меньшей мере, является странным.
Еще в 2016 году о причинах роста экспорта были опубликованы многочисленные аналитические материалы. В первую очередь, 70% рост экспорта был зафиксирован на фоне резкого сокращения за 2015 год. Дело в том, что экспорт из Армении в страны ЕАЭС за 2015 год сократился от 324.6 млн долларов за 2014 год до 256.2 млн долларов, упав на около 70 млн долларов, поэтому в 2016 году экспорт, по сравнению с 2014 годом, вырос всего лишь на 18%.
Однако даже этот 18% рост нельзя связывать с положительным экономическим  влиянием ЕАЭС. Изучения товарной структуры аргументируют, что рост экспорта имел место за счет таких видов товаров, по линии которых Армения сама выступает страной-импортером. В частности, в 2016 году, по сравнению с аналогичным периодом 2015 года, за январь-сентябрь на более чем 2000% (в 20 раз) увеличился экспорт томата, на 450% — экспорт сыра и творога, более чем на 300%- экспорт икры и рыбы, на 360% — экспорт отопительных систем, деталей кондиционеров, панелей дистанционного управления и другого оборудования. Параллельно этому экспорт традиционных товаров армянского происхождения за 2016 год (абрикосы, персики, фруктовые соки, пиво, минеральная вода, некоторые виды овощей и т.д.) заметно сократился.
Из вышеуказанных данных становится более чем очевидно, что 70% рост экспорта был зафиксирован не за счет укрепления торговых позиций Армении и расширения отечественного производства, а за счет реэкспорта импортируемых из Турции в Армению товаров. Дело в том, что ухудшение отношений между Турцией и Россией в ноябре 2015 года сопровождалось запретом на ввоз турецких товаров, в обход которого некоторые бизнесмены импортировали свои товары в Армению, прикрепляли марку «произведено в Армении» и реэкспортировали в Россию.
Очевидно также то обстоятельство, что этот показатель, постоянно отмечающийся премьер-министром России, а также Евразийской экономической комиссией, абсолютно не связан ни с возможностями, предоставленными интеграционным объединением ЕАЭС и ни с экономическим развитием Армении.