Աշոտյանը խեղաթյուրում է ընտրական բարեփոխումները
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, խոսելով Ընտրական օրենսգրքի փոոփոխությունների մասին, մի քանի պնդում է արել, որոնք ակնհայտորեն չեն համապատասխանում իրականությանը:
Ըստ նրա՝ գործող Ընտրական օրենսգիրքը մշակվել է «4+4+4» ձևաչափով որում մասնակցություն են ունեցել իշխանության, ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, ինչը, սակայն, իրականությանը չի համապատասխանում։ «4+4+4» ձևաչափով ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության առաջ քաշած ամենահանգույցային պահանջները (օրինակ՝ համամասնական ընտրակարգը) անտեսվել են: Ավելին, գործող Ընտրական օրենսգրքի հետ կապված Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի բազում առաջարկներ չեն ընդունվել:
Ըստ Աշոտյանի՝ «կառավառությունը մատը մատին չի տվել տեխնիկական միջոցների համալրման, արդիականացման, կամ ձեռքբերման համար»։ Այնինչ, իրականում կառավարությունն ինտենսիվորեն աշխատում է հենց այդ ուղղությամբ: Կառավարությունը տեսախցիկների տեղադրման և էլեկտրոնային գրանցման սարքերի պակասող քանակի ձեռքբերման ուղղությամբ բանակցություններ է վարում մատակարարողների ու միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հետ: Աշխատանքներ են տարվում նաև Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և այլ կառույցների հետ։
Ավելին, քանի դեռ ՀՀԿ փոխնախագահը գործադիրին մեղադրում է ընտրողների ցուցակների մաքրման խոստումը չիրականացնելու մեջ՝ Ընտրական օրենսգրքի նախագծում  դա անելու հստակ մեխանիզմ է ներկայացված: Մասնավորապես, ցուցակների վարման մեթոդաբանությունը փոխվելու է, ինչի արդյունքում մոտ 150 հազար մարդ, ովքեր երկար ժամանակ երկրից բացակայում են, ընտրողների ցուցակներից հանվելու են։

Ашотян искажает избирательную реформу
Заместитель председателя РПА Армен Ашотян, говоря об изменениях в Избирательном кодексе, сделал несколько утверждений, которые явно не соответствуют действительности.
По словам Ашотяна, действующий Избирательный кодекс был разработан в формате «4 + 4 + 4», в котором были представлены представители власти, оппозиции и гражданского общества, что, однако, не соответствуют действительности. Обязательные требования, выдвинутые перед оппозицией и гражданским обществом в формате «4 + 4 + 4» (например, пропорциональная избирательная система), были проигнорированы. Более того, многие предложения Венецианской комиссии и БДИПЧ ОБСЕ, связанные с действующим Избирательным кодексом, не были приняты.
По словам Ашотяна, «правительство палец о палец не ударило для пополнения, модернизирования или приобретения технических средств». Между тем, в действительности, правительство интенсивно работает в этом направлении. Правительство ведет переговоры с поставщиками и международными донорскими организациями о покупке недостающих камер и электронных регистраторов. Ведется также работа с Венецианской комиссией, БДИПЧ ОБСЕ, Программой развития Организации Объединенных Наций и другими структурами.
Более того, пока заместитель председателя РПА обвиняет исполнительную власть в том, что она не выполнила обещание очистить списки избирателей, в проекте Избирательного кодекса представлен четкий механизм для этого. В частности, изменится методология ведения списков, в результате чего из списков избирателей будут удалены около 150 000 человек, которые в течение длительного времени отсутствовали из страны.