Աշոտյանը մի քանի վիճելի հայտարարություն է արել Եվրախորհրդարանում
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 24-ին Եվրախորհրդարանում ելույթ է ունեցել։ Ելույթի ժամանակ նա անդրադարձել է 2017թ․ նոյեմբերին ստորագրված Հայաստան-Եվրամիություն «Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագրի (ՀԸԳՀ/CEPA) իրականացմանը ՀՀ նոր կառավարության կողմից և խոսել նոր Ընտրական օրենսգրքի մասին։
Ըստ Աշոտյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը չի ընդգրկել ՀԸԳՀ-ն կառավարության ծրագրում։ Մինչդեռ հունիսին ընդունված կառավարության ծրագրում ասվում է․
«Արտաքին քաղաքականության ոլորտում կառավարությունը ջանքեր է գործադրելու՝ ԵՄ-ի հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման և ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու ուղղությամբ։ Եվրոպական երկրների հետ համագործակցության խորացումը կառավարության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է»։
Աշոտյանը, նոր Ընտրական օրենսգրքի մասին խոսելով, նշում է, որ այն «մշակվել է առանց խորհրդարանական ուժերի ներգրավման»։ Սակայն ոչ միայն ԱԺ-ում ներկայացված բոլոր ուժերն են մասնակցել ԸՕ-ի մշակմանը, այլ նաև արտախորհրդարանական ուժերը։
Աշոտյանը նաև պնդում է, որ «Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը չի ողջունում ԸՕ էական փոփոխությունները ընտրությունների նախաշեմին»։ Այս հայտարարությունը մասամբ է համապատասխանում իրականությանը։ Վենետիկի հանձնաժողովը ընդհանրապես չի խրախուսում ԸՕ-ն փոփոխությունների ենթարկել ընտրություններից մեկ տարի առաջ ընկած ժամանակահատվածում։ Սակայն, հանձնաժողովի նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոն քննարկման ենթակա ԸՕ-ին «հիմնականում դրական» գնահատական է տվել՝ նշելով, որ «Հայաստանում ստեղծված է առանձնահատուկ իրավիճակ, որը պահանջում է արտահերթ ընտրություններ անցկացնել»։ Նա նշել է, որ իրենց ունեցած «վերապահումները այդքան էական չեն, եթե փոփոխությունների շուրջ կա կոնսենսուս քաղաքական ուժերի միջև»։ Արդյո՞ք կա կոնսենսուս փոփոխությունների շուրջ, թե ոչ՝ վիճելի հարց է և քաղաքական շահարկման թեմա։ Աշոտյանը կտրականապես մերժում է այն տեսակետը, թե կոնսենսուս կա։ Ըստ էության, ԸՕ փոփոխությունների դեմ է միայն «Հանրապետական» կուսակցությունը։ «Կոնսենսուս» բառը կարող է նշանակել և՛ միաձայն համաձայնություն, և՛ գերակշռող մասի համաձայնություն։

Ашотян сделал в Европейском парламенте ряд спорных заявлений
Председатель Постоянной комиссии по внешним связям Национального собрания РА Армен Ашотян 24 октября выступил в Европейском парламенте. Во время выступления он обратился к реализации новым правительством подписанного в ноябре 2017 «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве» ( СВРП/CEPA) между Арменией и Европейским союзом и рассказал о новом Избирательном кодексе.
По словам Ашотяна, правительство премьер-министра Никола Пашиняна не включило СВРП в программу правительства. Между тем как в принятой в июне программе правительства говорится: «В сфере внешней политики правительство приложит все усилия в направлении реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС и начала диалога по либерализации визового режима с Евросоюзом для граждан Армении. Углубление сотрудничества с европейскими странами является одним из важных направлений внешней политики правительства».
Говоря о новом Избирательном кодексе, Ашотян отметил, что «он был разработан без участия парламентских сил». Однако в разработке Избирательного кодекса участвовали не только все силы, представленные в Национальном собрании, но также и внепарламентские силы.
Ашотян также утверждает, что «председатель Венецианской комиссии не приветствует существенные поправки к Избирательному кодексу в преддверии выборов». Это утверждение отчасти соответствует действительности
Венецианская комиссия вообще не поощряет внесение изменений в Избирательный кодекс за год до выборов. Однако председатель комиссии Джанни Букиккио дал ИК «в целом положительную оценку», отметив, что «в Армении создана особая ситуация, требующая проведения досрочных выборов».
Он отметил, что их «оговорки не столь значительны, если есть консенсус вокрух изменений между политическими силами». Вопрос, есть ли консенсус вокруг изменений, является спорным и стал предметом политических спекуляций. Ашотян категорически отвергает мнение о том, что есть консенсус. По сути, против поправок к Избирательному кодексу только Республиканская партия Армении. Слово «консенсус» может означать как единогласное согласие, так и согласие преобладающей части.