Նալբանդյանը «մոռացավ» Հայատան-ԵՄ տապալված համաձայնագիրը
Հունվարի 31-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես եկավ 2016 թվականի ամփոփիչ ասուլիսով, որի ժամանակ խոսեց նաև այլ երկրների հետ հարաբերությունների խորացման վրա ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ազդեցության մասին:
«ԵԱՏՄ վերաբերյալ. գիտեք, հոռետեսներ կային, որ պնդում էին, թե ԵԱՏՄ—ին մեր անդամակցությունը որոշ խնդիրներ կստեղծի այլ ձևաչափերում և այլ երկրների հետ տնտեսական և այլ հարաբերությունների զարգացման իմաստով: Բայց մենք հայտարարարել էինք, որ մեր անդամակցությունը ԵԱՏՄ—ին չի նշանակում, որ նվազեցնելու ենք մեր ներգրավվածությունը կամ համագործակցությունը այլ կառույցների կամ երկրների հետ: Եվ փաստերը խոսում են հենց դրա մասին:
ԵԱՏՄ—ին անդամակցությունից անմիջապես հետո և դրան հետևած ժամանակահատվածում, օրինակ, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մենք կնքեցինք կարևորագույն՝ առևտրի և ներդրումների համապարփակ համաձայնագիրը…»:
Ու թեև այսպիսով նախարար Նալբանդյանը փորձում է ներկայցնել, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից Հայաստանի՝ այլ երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը չի տուժել, սակայն, իրականությունը այլ է:
Համաձայնագրի տապալումը
Հայաստանը 2010 թվականից բանակցություններ էր վարում Եվրոպական Միության հետ` Ասոցացման և խորը համապարփակ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման շուրջ: 2013 թվականի հուլիսին բանակցությունները ավարտվեցին և պայմանագիրը պատրաստ էր նախաստորագրման համար: Այդ պայմանագրով Հայաստանը ԵՄ-ի հետ փոխադարձաբար չեղարկում էր մաքսային դրույքաչափերը և ստանում լայն հնարավորություններ եվրոպական շուկա դուրս գալու համար:
Սակայն 2013 թվականի սեպտեմբերին ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության որոշման արդյունքում ԵՄ-ի հետ բանակցված համաձայնագիրը տապալվեց, քանի որ համաձայն ԵԱՏՄ պայմանագրի, դրա անդամ պետությունները չեն կարող երրորդ երկրների հետ մաքսային կամ փոխադարձ առևտուրը կարգավորող որևէ այլ համաձայնագրեր կնքել… Երկրները, ըստ էության, կորցնում են արտաքին տնտեսական քաղաքականություն վարելու իրենց անկախությունը:
Այսինքն, ԵԱՏՄ-ին անդամակցության արդյունքում Հայաստանը զրկվեց Եվրոպական Միության 28 երկրների հետ տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու հնարավորությունից:
Ու թեև, ինչպես Էդվարդ Նալբանդյանն է նշում, առաջիկայում հավանաբար կստորագրվի Հայաստան-ԵՄ շրջանակային համաձայնագիրը, սակայն այն չի ներառի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի առևտուրը կարգավորող բազմաթիվ դրույթներ (քանի որ կհակասի ԵԱՏՄ-ին):
Կորուստը
Հիշեցնենք, որ ըստ աշխարհահռչակ Ecorys կազմակերպության հետազոտության, ԵՄ ասոցացման արդյունքում, մի քանի տարի հետո Հայաստանի ՀՆԱ-ն կունենար լրացուցիչ 2,3 տոկոսանոց աճ, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային լրացուցիչ 146 միլիոն դոլարով, 15 տոկոսով ավելանալու էին նաև Հայաստանից արտահանման ծավալները։
Ըստ զեկույցի, Հայաստանի ներսում շուկայական մրցակցության ուժեղացումը հանգեցնելու էր նաև աշխատավարձերի 2,7 տոկոսանոց լրացուցիչ բարձրացմանը։ Իսկ աշխատաշուկայում բարձր որակավորմամբ աշխատատեղերի քանակը կավելանար լրացուցիչ 7 տոկոսով: Աղքատությունը, ինչպես ծայրահեղ, այնպես էլ՝ ընդհանուր, էական սղաճ կապրեր։
Թեգեր` ArmeniaAssociation AgreementDCFTAEAEUEduard NalbandianEUEU-ArmeniaЕАЭСЕСЭдвард НалбандянԱսոցացման համաձայնագիրԵԱՏՄԷդվարդ ՆալբանդյանՀայաստան-ԵՄտնտեսական հարաբերություններ
ԵԱՏՄ-ին անդամակցելը զենքի ներմուծման մաքսային առավելություն չի տվել, ընդհակառակը․ Բեքարյանի սխալ պնդումը
13:24, 28 Դկտ, 2023
168 TV-ի եթերում ԱԺ նախկին պատգամավոր, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը հայտարարել է՝ եթե Հայաստանը չանդամակցեր ԵԱՏՄ-ին, ապա չէր կարողանա շարունակել ՀԱՊԿ-ից...

Эдвард Налбандян «забыл» о проваленном соглашении между Арменией и ЕС
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции 31 января подвел итоги дипломатического 2016 года. В ходе пресс-конференции он обратился к вопросу влияния членства Армении в ЕАЭС на углубление отношений с другими странами.
«Что касается ЕАЭС, то, как вы все знаете, нашлись скептики, которые утверждали, что членство Армении в ЕАЭС создаст некоторые проблемы в других форматах и в развитии экономических и иных отношений с другими странами. Но мы заявляли, что наше членство в ЕАЭС не означает, что мы снизим нашу вовлеченность и сотрудничество с другими организациями или странами. И факты говорят именно об этом.
Сразу же после членства в ЕАЭС, например, мы подписали с Соединенными Штатами Америки важнейшее рамочное соглашение о торговле и инвестициях», — в частности сказал Налбандян.
И хотя министр Эдвард Налбандян таким образом пытался всем представить, что после членства в ЕАЭС углубление отношений Армении с другими странами не пострадали, действительность совсем иная.
Провал соглашения
С 2010 года Армения вела переговоры о подписании Соглашения об ассоциации с ЕС в части углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли. В июле 2013 года переговоры были завершены, и соглашение было готово к парафированию. По этому соглашению между Арменией и ЕС взаимно обнулялись таможенные пошлины и раскрывались широкие возможности для выхода на европейский рынок.
Однако в сентябре 2013 года в результате решения Армении о вступлении в ЕЭАС, согласованное соглашение с ЕС было провалено, так как, согласно договору ЕАЭС, государства-члены союза не могут заключать с третьими странами какие-либо таможенные или регулирующие взаимную торговлю соглашения. Страны, по сути, после вступления в ЕАЭС теряют свою независимость в проведении внешнеэкономической политики.
То есть, в результате вступления в ЕАЭС Армения лишилась возможности углубления экономических отношений с 28 странами Европейского союза.
И хотя, как отмечает Эдвард Налбандян, в ближайшее время, скорее всего, будет подписано рамочное соглашение между Арменией и ЕС. Однако, в новое соглашение не войдут многие положения, которые регулируют торговлю Армении с ЕС (так как это будет противоречить ЕАЭС)
Потери
Напомним, что согласно данным иследования всемироно известной нидерландской организации Ecorys, в результате подписания Соглашения об ассоциации с ЕС, через несколько лет ВВП Армении имел бы дополнительный прирост доходов на  2,3%, а доходы бюджета увеличились бы на дополнительные 146 млн. долларов. В соответствии с тем же исследованием, на 15 процентов увеличился бы также объем экспорта из Армении.
Согласно отчету, усиление конкуренции на рынке в Армении привело бы также и к дополнительному приросту заработной платы на 2,7%. А на рынке труда количество высококвалифицированных рабочих мест увеличилось бы на дополнительно 7%. Бедность, как крайняя, так и в целом существенно снизилась бы.
Метки ArmeniaAssociation AgreementDCFTAEAEUEduard NalbandianEUEU-ArmeniaЕАЭСЕСЭдвард НалбандянԱսոցացման համաձայնագիրԵԱՏՄԷդվարդ ՆալբանդյանՀայաստան-ԵՄտնտեսական հարաբերություններ
21-го декабря информационный сайт news.am опубликовал новость, в которой сообщает, что «Армения заняла 22-е место в рейтинге «Барометра свободы»». «Армения...