Հանրապետական կուսակցության փորձի շնորհիվ․․․
Հանրապետական կուսակցության ցուցակը գլխավորող Վիգեն Սարգսյանը գտնվում է իր գործունեության ամենաակտիվ փուլերից մեկում։ Դա են վկայում Սարգսյանի հաճախակի հարցազրույցները, որոնցում նա խոսում է գրեթե բոլոր թեմաներով՝ թույլ տալով մի շարք սկզբունքային անճշտություններ
18:03, 22 Նյմ, 2018
Խոսելով Հանրապետական կուսակցության փորձի մասին՝ Վիգեն Սարգսյանը Ազատություն ռադիոկայանի եթերում ասում է, որ հենց այդ փորձի շնորհիվ է այս տարիների ընթացքում երկիրը զարգացել, եղել է խաղաղություն, եղել է սահմանների անվտանգություն, եղել է հաջող արտաքին քաղաքականություն՝ իր արդյունքներով։
Մի կողմ թողնելով այս տարիների ընթացքում երկրի արձանագրած առաջընթացի, խաղաղության և սահմանների անվտանգության վիճելի պնդումները՝ անդրադառնանք Վիգեն Սարգսյանի մատնանշած հաջող արտաքին քաղաքականությանը։
Սերժ Սարգսյանը նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո արտաքին քաղաքականության օրակարգ բերեց երկու խոշոր նախաձեռնություն, որոնք, սակայն, ժամանակի ընթացքում բացարձակապես կամ մասնակիորեն ձախողվեցին։
Առաջին նախաձեռնությունը հայ-թուրքական արձանագրություններն էին։ Պատմաբանների միջպետական խորհրդի ստեղծման արդյունքում Հայաստանը, ըստ էության, կասկածի տակ դրեց Ցեղասպանության եղելիության փաստը։ Սակայն, ինչպես ներկայացվեց հանրությանը, պատմաբանների խմբի ստեղծումը հետապնդում էր ավելի մեծ նպատակ՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, սահմանների բացում և ի վերջո՝ Հայաստանը շրջափակումից հանելու գերխնդիր։ 2018 թվականի մարտի 1-ին Սերժ Սարգսյանը չեղյալ հայտարարեց ստորագրված արձանագրությունները՝ վերջակետ դնելով 10 տարի առաջ սկսած իր նախաձեռնությանը։
Երկրորդ, թերևս, ամենակարևոր արատքին քաղաքական նախաձեռնությունը ցուցաբերվեց 2010 թվականին, երբ մեկնարկեց Եվրոպական միության հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը։ 3.5 տարի Հայաստանի ողջ պետական համակարգը աշխատեց Ասոցացման պայմանագրի նախապատրաստման համար, սակայն 2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանն ընտրում է Եվրասիական տնտեսական միությունը: Արդյունքում ՀՀ և ԵՄ միջև սկսվեց նոր բանակցային գործընթաց, որի արդյունքում արդեն 2017 թվականի նոյեմբերին ստորագրվեց Երևանի և Բրյուսելի միջև Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը, որը, սակայն, շատ ավելի թույլ փաստաթուղթ է, քան Ասոցացման համաձայնագիրը:
Հիշեցնենք, որ ըստ աշխարհահռչակ Ecorys կազմակերպության հետազոտության, ԵՄ հետ ասոցացման արդյունքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն մի քանի տարի հետո կունենար լրացուցիչ 2,3 տոկոսանոց աճ, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային լրացուցիչ 146 միլիոն դոլարով: Ըստ նույն հետազոտության, 15 տոկոսով ավելանալու էին նաև Հայաստանից արտահանման ծավալները։
Ըստ զեկույցի, Հայաստանի ներսում շուկայական մրցակցության ուժեղացումը հանգեցնելու էր նաև աշխատավարձերի 2,7 տոկոսանոց լրացուցիչ բարձրացման, իսկ աշխատաշուկայում բարձր որակավորմամբ աշխատատեղերի քանակն ավելանալու էր լրացուցիչ 7 տոկոսով: Աղքատությունը, ինչպես ծայրահեղ, այնպես էլ՝ ընդհանուր, էական սղաճ կապրեր։ Այլ կերպ ասած՝ արտաքին քաղաքական այս ձախողումը, համաձայն այս հետազոտության, մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն ունեցավ նաև Հայաստանի տնտեսական զարգացման վրա։
Ուշագրավ է, որ Վիգեն Սարգսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում կիսվել է «Ազատությանը» տված հարցազրույցի տեսանյութի մոնտաժված տարբերակով, որում հեռացված են հարցազրույցի «անցանկալի» հատվածները։
Ավելի վաղ՝ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցում, Վիգեն Սարգսյանը կշտամբել էր հաղորդավարին, որ վերջինս մասնակցել է Երևանի ավագանու ընտրություններին, քվե ստացել, այնուհետև չի գնացել ավագանի՝ խաբել է ընտրողին։
Այս մասով հարկ է հիշցնել, որ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում Հանրապետական ցուցակը կրկին գլխավորում էր Վիգեն Սարգսյանը, որը, սակայն, չգնաց խորհրդարան, այլ մնաց պաշտպանության նախարարի պաշտոնում։ Այս համատեքստում մեղադրել լրագրող Պետրոս Ղազարյանին, որ նա չի գնացել Երևանի ավագանի, կարծում ենք՝ ազնիվ չէ։

Благодаря опыту Республиканской партии Армении…
Возглавляющий список Республиканской партии Армении (РПА) Виген Саркисян находится на самом активном этапе своей деятельности. Об этом свидетельствуют частые интервью, в которых он затрагивает почти все темы, допуская при этом некоторые принципиальные неточности
18:03, 22 Ноя, 2018
В эфире Радио «Азатутюн», говоря об опыте Республиканской партии Армении (РПА), Виген Саркисян сказал, что именно благодаря этому опыту на протяжении многих лет развивалась страна, царили мир и безопасность границ, была успешной внешняя политика.
Оставив в стороне спорные утверждения о зарегистрированном в течение этих лет прогрессе, мире и безопасности границ, рассмотрим указанную Вигеном Саркисяном успешную внешнюю политику.
Серж Саргсян, после вступления в должность президента, внес во внешнеполитическую повестку дня две крупные инициативы, которые, однако, со временем были полностью или частично провалены.
Первая инициатива — армяно-турецкие протоколы. В результате создания межгосударственного совета историков Армения фактически поставила под сомнение факт Геноцида армян. Однако, как это было представлено общественности, создание исторической группы преследовало более широкие цели: установление дипломатических отношений, открытие границ и, в конечном счете, сверхзадача по выводу Армении из блокады. Серж Саргсян 1 марта 2018 года аннулировал подписанные протоколы, положив тем самым конец своей 10-летней инициативе.
Вторая, пожалуй, самая важная внешнеполитическая инициатива была представлена в 2010 году, когда был дан старт процессу подписания Соглашения об ассоциации с Европейским союзом. В течение 3,5 лет вся государственная система Армении работала над подготовкой Соглашения об ассоциации, однако 3 сентября 2013 года Серж Саргсян объявил, что Армения выбирает Евразийский экономический союз. В результате был начат новый переговорный процесс между Арменией и ЕС, в результате чего в ноябре 2017 года между Ереваном и Брюсселем было подписано Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое, однако, является гораздо более слабым документом, чем Соглашение об ассоциации.
Напомним, что согласно исследованию всемирно известной компании Ecorys, в результате ассоциации с ЕС, ВВП Армении несколько лет спустя зафиксировал бы дополнительный рост на 2,3%, а доходы государственного бюджета — на 146 млн долларов. Согласно тому же исследованию, на 15 процентов увеличились бы также объемы экспорта из Армении.
Согласно Ecorys, усиление конкуренции на армянском рынке привело бы к дополнительному увеличению заработной платы на 2,7%, а на рынке труда количество высококвалифицированных рабочих мест увеличилось бы дополнительно на 7%. Бедность, как крайняя, так и в целом, существенно бы снизилась. Другими словами, этот внешнеполитический провал, согласно исследованию, оказал также мультипликативный эффект на экономическое развитие Армении.
Примечательно, что Виген Саркисян на своей странице в Facebook опубликовал  смонтажированную версию своего интервью Радио «Азатутюн», из которой были вырезаны «нежелательные» части.
Ранее, в интервью программе Петроса Казаряна «Сегодня на самом деле» Виген Саркисян упрекнул ведущего в том, что последний принял участие в выборах в Совет старейшин Ереван, получил голоса, но после не стал членом Совета и тем самым обманул избирателя.
В этой связи следует напомнить, что на парламентских выборах 2017 года список РПА также возглавлял Виген Саркисян, который, однако, не стал депутатом парламента, а остался на посту министра обороны. В этом контексте обвинять журналиста Петроса Казаряна в том, что он не стал членом Совета старейшин Еревана, считаем — не порядочно.