Օրերս Գյումրիում վարչապետի ու տեղացի լրագրողների հարց ու պատասխանի տեսանյութը տարակարծություն առաջացրեց մեդիա դաշտում: Կարեն Կարապետյանին բարկացնող հարցեր ուղղող լրագրողներին ոչ պրոֆեսիոնալ վարքագծի մեջ սկսեցին մեղադրել նույնիսկ այն լրագրողները, ովքեր անկախ են իշխանություններից: Լրագրողական ինքնաքննադատությունն ու ինքնակրթվելու մղումը, իհարկե, կարելի էր ողջունել, եթե հիշողության մեջ դեռևս թարմ չլինեին երկրի նախագահի և այլ բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցնող անձանց մեղադրանքները՝ ուղղված լրագրողներին:
Հիշեցնենք, «Ամեն ինչում լրագրողներն են մեղավոր» թեզը շրջանառության մեջ դրվեց Բաղրամյան 26-ում՝ 2013 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանի՝ ընտրյալ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցով: «Արտագաղթի բուն պատճառը հենց էդ գաղջ մթնոլորտն է, որովհետև մարդիկ լույս չեն տեսնում, հույս չեն տեսնում: Ինչո՞ւ: Որովհետև երկար տարիների ընթացքում առնվազն 2 հեռուստաընկերություն, տասնյակ տպագիր և էլեկտրոնային լրատվամիջոցներ խոսում են միայն վատ երևույթների մասին, միայն սևացնում են»:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում մատնանշել էր իր համար անցանկալի լրատվամիջոցներին: Այսինքն՝ նա ոչ բոլորին էր մեղադրել գաղջ մթնոլորտի տարածման մեջ, այլ միայն նրանց, ովքեր քիչ թե շատ դուրս են «Բ26»-ի վերահսկողությունից:
Սարգսյանի՝ լրագրողներին մեղադրելու միտքը շարունակել էր ոստիկանության պետը՝ լրագրողներին ասելով, թե ոստիկանությունն ընդունում է իր սխալները, իսկ լրագրողներից շատերը չեն տեսնում իրենց սխալները: «Բարեփոխվեք, սիրելիներս, բարեփոխվեք, դուք շատ հին եք մնացել: Դուք դեղնում եք, գունաթափվում եք»,- ասել էր Վլադիմիր Գասպարյանը:
Լրագրողների հասցեին մեղադրանք են հնչեցրել նաև ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Արթուր Գևորգյանը, Աշոտ Աղաբաբյանը, Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Զաքարյանը և նույնիսկ ընդդիմադիր Սասուն Միքայելյանը:
Ավելին, լրագրողներին մեղադրելու մոլուցքը հասավ այնտեղ, որ նույնիսկ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչը հավաքականի անհաջողությունների համար լրագրողների հանդեպ մեղադրանք հնչեցվեց. «Երևի այդ վատ մթնոլորտը, որ տիրում է ձեր մեջ, այ դրանից է, որ ամբողջ թիմը վնասվածքների մեջ է»։
Եվ ի վերջո, լրագրողներին կշտամբելու հարցում իր համեստ ներդրումն ունեցավ նաև նորաթուխ վարրչապետ Կարեն Կարապետյանը: «Դուք էլ մի քիչ ձեր տրամադրությունը փոխեք, չի՛ կարելի այդպիսի տրամադրությամբ երկիր փոխել… մի քիչ ժպտացեք, այ մարդ, ինչքան ջղայն եք սաղդ»,- Գյումրիում հայտարարել էր գործադիրի ղեկավարը:
Հատկանշական է, որ վարչապետի ելույթին հետևեցին քննարկումներ, որոնցից դատելով՝ պաշտոնյաների հետ այս հարցում համամիտ էին նաև մի շարք լրագրողներ:
Հ.Գ. Հիշեցնենք, որ 2016 թվականին Մամուլի ազատության ինդեքսում Հայաստանը 180 երկրներից 74-րդ տեղում է: Հայաստանն այս ինդեքսում շատ ավելի բարենպաստ հորիզոնական է զբաղեցնում, քան հարևան Ադրբեջանը (163), Թուրքիան (151) ու Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանը (148): Եվ նման բարձր ցուցանիշ Հայաստանի համար ապահովում են հենց այն լրատվամիջոցներն ու լրագրողները, որոնք «գաղջ մթնոլորտ են տարածում», «ամեն ինչում վատն են տեսնում» և բարկացնող հարցեր են տալիս վարչապետին ու մյուսներին:

Опубликованный на днях видеоролик интервью премьер-министра журналистам из Гюмри привёл к разногласиям в социальных сетях и медиаполе. Тех журналистов, которые задавали Карену Карапетяну раздражающие его вопросы стали обвинять в непрофессионализме даже независимые от власти представители медиа-сообщества.
Конечно, можно было бы приветствовать самокритику журналистов и стремление к самосовершенствованию, если бы не были ещё свежи в памяти обвинения главы государства и многих других высокопоставленных лиц в адрес журналистов.
Напомним: тезис «Во всём виноваты журналисты» был озвучен на Баграмяна 26, когда, после президентских выборов 2013 года Серж Саргсян выбрал некоторых представителей СМИ и дал им расширенное интервью. «Основная причина эмиграция – именно эта мрачная атмосфера, потому что люди не видят свет, не видят надежду. Почему? Потому что на протяжении многих лет как минимум 2 телеканала, десятки печатных и электронных СМИ говорят только лишь о плохих явлениях, только очерняют всё».
Серж Саргсян в своей речи указал на нежелательные для него информационные ресурсы. Таким образом он не обвинил всех журналистов в создании мрачной атмосферы, а тех, кто в той или иной степени находятся вне контроля президентского дворца.
Эту мысль, согласно которой во всём виноваты журналисты, подхватил и начальник полиции. Он сказал представителям СМИ, что полиция признаёт свои ошибки, а журналисты не видят своих. «Меняйтесь к лучшему, дорогие мои, меняйтесь к лучшему, вы остались где-то в прошлом. Вы желтеете, выцветаете», — сказал Владимир Гаспарян.
Обвинения в адрес журналистов прозвучали также и со стороны вице-спикера НС Эрмине Нагдалян, депутатов-республиканцев Артура Геворгяна, Ашота Агабабяна, бывшего председателя Контрольной палаты Ишхана Закаряна и даже оппозиционера Сасуна Микаэляна.
Более того, мода на обвинения в адрес журналистов зашла настолько далеко, что их обвинили даже в неудачах Национальной сборной по футболу. «Может быть эта плохая атмосфера, которая царила среди вас, стала причиной травм футболистов?» — сказал главный тренер сборной Армении Варужан Сукиасян.
И, конце концов, свою маленькую лепту в дело упрекания журналистов внёс и Карен Карапетян. «Вы бы немного поменяли своё настроение, нельзя с таким настроением менять страну… Улыбнитесь немного, слушайте, как можно быть такими обозлёнными», — заявил глава исполнительной власти в Гюмри.
Интересно, что после этих слов премьера последовали обсуждения, в рамках которых прозвучали слова одобрения в адрес сказанного Кареном Карапетяном со стороны некоторых журналистов.
P.S. Напомним, что в 2016 году согласно Индексу свободы прессы Армения занимала 74 место из 180 стран. Это место намного выше, чем соседние Азербайджан (163), Турция (151) и стратегический партнёр Армении – Россия (148). Этот хороший показатель Армении обеспечивают именно те информационные агентства и журналисты, которые «создают мрачную атмосферу», «всё видят в плохом свете» и задают раздражающие вопросы премьер-министру и другим представителям власти.
• Total: 12
• 12
Метки JournalismjournalistsKaren Karapetyanmass mediamediaVladimir GasparyanWorld Press Freedom IndexЖурналистикамасс-медиапрессаСМИԲ26գաղջ մթնոլորտգլխավոր մարզիչԳյումրիԶԼՄէլեկտրոնային լրատվամիջոցներլրագրողլրագրողներխոսքի ազատությունԿարեն ԿարապետյանՀերմինե ՆաղդալյանՀՖԱմամուլՄամուլի ազատության ինդեքսմեդիանախագահՍերժ ՍարգասյանվարչապետՎլադիմիր Գասպարյանֆուտբոլ
Журналисты – гражданские лица. Азербайджан берет под прицел и тех, и других
18:53, 2 Окт, 2020
1 октября двое журналистов французской газеты «Le Monde» получили ранения в результате артобстрела ВС Азербайджана здания мэрии города Мартуни в...
По устному распоряжению прокурора ворвавшийся в свадебный салон военнослужащий был передан российской военной базе
11:59, 5 Окт, 2018
В прессе 9 сентября распространилась информация о том, что в свадебном салоне «Двин» в Гюмри произошло ЧП. Выяснилось, что сигнал...