Սերգեյ Լավրովի զուգահեռ իրականությունը
Հայաստանում առեղծվածային լաբորատորիաների մասին խոսակցությունները վերջերս բավական հետաքրքիր բնույթ ստացան ու նույնիսկ հայտնվեցին հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի կիզակետում։ Ընդ որում, չարաբաստիկ կենսաբանական լաբորատորիաների մշուշոտ թեման այս անգամ առաջ քաշեց ոչ այլ ոք, քան Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և նույնիսկ խոսեց հայ-ռուսական գոյություն չունեցող փաստաթղթի մասին։
Որպեսզի թեմայի ողջ անհեթեթությունն ավելի հասկանալի լինի, հիշենք, թե երբ ու ինչ պայմաններում է առաջին անգամ շոշափվել այդ լաբորատորիաների թեման։
Այդ ի՞նչ լաբորատորիաներ են
Դեռևս 2016 թվականի նոյեմբերին Երևանում տեղի էր ունեցել «Բժշկա-կենսաբանական լաբորատորիաները Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության համատեքստում» թեմայով համաժողով, որում ասվել էր, թե ՀՀ-ում ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ գործող լաբորատորիաները «կասկածելի» նպատակներ են հետապնդում, ընդհուպ՝ ստեղծում են կենսաբանական զենք, որը կարող է օգտագործվել Հայաստանի բնակչության դեմ։ Թեև այս միջոցառման ժամանակ հնչած տեսակետերը ամբողջովին հերքվել էին համապատասխան մարմինների կողմից, մյուս տարվա գարնանն այս թեմայով նոր ալիք բարձրացավ։ Մասնավորապես, 2017 թվականի մայիսին Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաների մասին գրեց ռուսական Regnum գործակալությունը, իսկ ավելի ուշ՝ հունիսին, «Հանուն օրենքի» հասարակական շարժման անդամ ներկայացած 3 երիտասարդ բողոքի ակցիա անցկացրեցին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց՝ պնդելով, որ Երևանում, Գյումրիում և Իջևանում գործող այդ լաբորատորիաները վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի համար։
Սրանից հետո էլ, չնայած բոլոր համոզիչ պնդումներին ու ապացույցներին, որ այդ ռեֆերենտ լաբորատորիաները իրականում օգնում են Հայաստանին առավել արդյունավետ պայքարել էպիդեմիաների ու կենսաբանական զենքի տարածման դեմ, որ այդ լաբորատորիաներում աշխատում են բացառապես հայաստանցիներ, որ այդ լաբորատորիաները գույք և օգնություն են ստանում նաև Ռուսաստանից, համառ խոսակցությունները, թե դրանք ԱՄՆ-ի ֆինանսավորմամբ կենսաբանական զենք են ստեղծում Հայաստանում, չդադարեցին, և ահա ի հայտ եկան արդեն 2018 թվականի դեկտեմբերին՝ այն էլ միանգամայն նոր ու բարձր մակարդակում։
Այդ ի՞նչ պայմանագիր է
«Կոմսոմոլսկայա պռավդա» ռադիոկայանի լրագրողը դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հարցազրույցում վերջինիս հարց է ուղղում Հայաստանում ամերիկյան լաբորատորիաների մասին։
Նախքան բուն հարցին և պատասխանին անդրադառնալը, սակայն, հարկ ենք համարում մի կարևոր նրբություն նշել։ Ողջ հարցազրույցի ընթացքում լրագրողն աչքի է ընկնում ակնհայտ մաքսիմալիստական տոնայնությամբ, Ռուսաստանի մրցակիցների ու հակառակորդների մասին ագրեսիվ հայտարարություններով, որակումներով և ծայրահեղ քայլերի մասին պնդումներով, օրինակ՝ Ռուսաստանի դուրս գալը Եվրոպայի խորհրդից կամ Վրաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը։
Հենց այս համատեքստում է լրագրողը հարց ուղղում Լավրովին․ «Ինչո՞ւ մենք թույլ տվեցինք, որ 2016 թվականին այնտեղ երեք ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիաներ կառուցվեն։ Չէ՞ որ մենք լավ ընկերներ ենք Եվրասիական տնտեսական միությունում»։
Այս հարցին Սերգեյ Լավրովը, որը, հնարավոր է, արդեն բավականին նյարդայնացած էր հարցազրույցի տոնայնությունից, պատասխանում է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը ավարտում են մի փաստաթղթի մշակում, որը պետք է երաշխավորի, որ այդ կենսաբանական լաբորատորիաներում օտարերկրյա զինվորականներ չեն լինի, և դա փոխադարձ է։
Մինչ հայաստանյան մամուլը փորձում էր ի մի բերել լաբորատորիաների, հայ-ռուսական ինչ-որ կասկածելի փաստաթղթի վերաբերյալ տեղեկությունները և այդ ընթացքում էլ ավելի մեծ շփոթություններ էր առաջացնում՝ կապված ձևակերպումների հետ, իրավիճակը այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, պարզաբանեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս, մասնավորապես, հայտնեց, որ իր ղեկավարած կառավարությունը երբեք ռուս գործընկերների հետ այդպիսի հարց չի քննարկել։ «Մեր կառավարության օրոք մենք երբեք ռուս գործընկերների հետ այդպիսի հարց չենք քննարկել»,- ասել է Փաշինյանը։
Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ի՞նչ փաստաթղթերի մասին է խոսքը։
Միգուցե այդպիսի հարց քննարկվել է ՀՀ նախկի՞ն կառավարության հետ։ Բայց շատ ավելի տրամաբանական է, որ ՀՀ ներկայիս իշխանությունները արդեն հասցրել են ծանոթանալ հայ-ռուսական հարաբերությունների ողջ օրակարգին և ընդունել են նախորդներից բոլոր ընթացիկ գործերը, ուստի «ավարտին հասցվող» փաստաթղթի մասին պետք է որ տեղյակ լինեն։
Չնայած, հաշվի առնելով առեղծվածային լաբորատորիաների շուրջ տիրող վակխանալիան, կարելի է նույնիսկ պնդել, որ կենսաբանական զենքերն ու հայ-ռուսական փաստաթուղթը գոյություն ունեն։ Պարզապես այլ՝ զուգահեռ իրականությունում։

Параллельная реальность Сергея Лаврова
Слухи о загадочных лабораториях в Армении в последнее время приобрели довольно интересный характер и даже оказались в центре внимания армяно-российской повестки дня. При этом, туманная тема злосчастных биологических лабораторий на этот раз была выдвинута никем иным, как министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, который упомянул также о несуществующем армяно-российском документе.
Чтобы прояснить всю нелепость этой темы, давайте вспомним, когда и при каких обстоятельствах впервые была затронута тема вышеуказанных лабораторий.
Что за лаборатории?
В ноябре 2016 года в Ереване прошла конференция под названием «Медико-биологические лаборатории в контексте безопасности и суверенитета Армении», на которой говорилось, что финансируемые США лаборатории в Армении преследуют «подозрительные» цели, вплоть до создания биологического оружия, которое может быть использовано против населения Армении. Хотя мнения, высказанные в ходе этого мероприятия, были полностью опровергнуты компетентными органами, весной 2017 года по этой теме поднялась новая волна обсуждений. В частности, в мае 2017 года российское агентство Regnum написало о биологических лабораториях, действующих в Армении, а после, в июне, трое молодых людей, представившись членами общественного движения «Во имя закона», провели акцию протеста перед посольством США в Армении, утверждая, что действующие в Ереване, Гюмри и Иджеване лаборатории представляют угрозу для Армении.
И после этого, несмотря на все убедительные аргументы и доказательства того, что эти референс-лаборатории в действительности помогают Армении более эффективно бороться с распространением эпидемий и биологического оружия, что в этих лабораториях работают исключительно граждане Армении, что эти лаборатотии получают оборудование и помощь также из России, упорные разговоры о том, что лаборатории при финансировании США создают биологическое оружие в Армении, не прекратились. Они вновь начались в декабре 2018 года, но уже на совершенно новом и высоком уровне.
Что за договор?
Журналист радио «Комсомольская правда» 17 декабря в интервью с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым задает вопрос о биологических лабороториях Армении.
Однако прежде чем перейти к вопросу и ответу на него, считаем должным отметить один важный нюанс. На протяжении всего интервью журналист выделяется явным максималистским тоном, агрессивными заявлениями в адрес соперников и противников России, классификациями и наставлениями о крайних мерах, которые должна принять Россия — выйти из Совета Европы или ввести санкции против Грузии.
Именно в этом контексте журналист задает вопросы Лаврову: «Почему мы разрешили в 2016 г. построить там три американских биолаборатории? Мы же лучшие друзья по Евразийскому экономическому союзу».
Отвечая на этот вопрос, раздраженный тоном итервью Сергей Лавров, отвечает, что Россия и Армения завершают процесс подготовки документа, который будет гарантировать неприсутствие иностранных военных в этих биолабораториях и то, что все это транспарентно.
Пока армянская пресса пыталась собрать в единое целое информацию о лабораториях, подозрительном армяно-российском документе и создавала еще большую путаницу с формулировками, ситуацию 19 декабря прояснил исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
Последний, в частности, заявил, что его правительство никогда не обсуждало такой вопрос с российскими коллегами. «При нашем правительстве мы никогда по этой теме с российскими коллегами не обсуждали этого», — сказал Пашинян.
В таком случае возникает вопрос — о каких документах идет речь?
Может быть, такой вопрос обсуждался с прежним правительством Армении? Но гораздо логичнее, что нынешние власти Армении успели ознакомиться со всей повесткой дня армяно-российских отношений и приняли от прежних все текущие дела, следовательно о документе, процесс подготовки которой  «завершается», они должны знать.
Однако, учитывая вакханалию, царящую вокруг загадочных лабораторий, можно даже утверждать, что биологическое оружие и армяно-российский документ существуют. Просто в другой, параллельной реальности.