Հայաստանի արտաքին քաղաքական ձախողումները սկսվել են վաղուց
Հայաստանի նախկին իշխանությունների ընդդիմախոսները հաճախ նրանց մեղադրում էին երկիրը «իզգոյ» պետություն դարձնելու մեջ։ Այժմ էլ նման մեղադրանքներով հանդես են գալիս գործող իշխանությունների ընդդիմախոսները՝ մեղադրելով կառավարությանն արտաքին քաղաքականության մեջ ձախողումների և Հայաստանը մեկուսացնելու մեջ։
Այժմ, ինչպես և նախկինում, որպես դրա ցայտուն ապացույց են բերվում Հայաստանի քվեարկությունները ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում՝ ի օգուտ Ռուսաստանի։ Վիճահարույց հարցերում վերջինիս օգտին քվեարկող երկրների շարքում հիմնականում տեղ էին գտնում ավտորիտար երկրներ, ինչպիսիք են, օրինակ, Զիմբաբվեն, Հյուսիսային Կորեան, Բելառուսը, Սուդանը, Վենեսուելան։
Սակայն որպեսզի ավելի պարզ դառնա, թե երբ և ինչպես են սկսվել Հայաստանի արտաքին ձախողումները, անդրադառնանք դրանց մանրամասնորեն:
Նախ, թերևս, հարկ է նշել էներգետիկ ոլորտը, որում Հայաստանը փաստացի ամբողջովին կախված է Ռուսաստանից և մեկուսացված՝ մնացած աշխարհից։ Դեռևս Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ընթացքում՝ 2006թ․ ապրիլին, ռուսական պետական «Գազպրոմ» ընկերությանը տրվեցին Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցվող 40-կիլոմետրանոց հատվածը և Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը։ Այն ժամանակ տնտեսագետ Էդուարդ Աղաջանովը նկատել էր, որ Հայաստանն այդպիսով ավելի մեծ կախվածություն է ստանում Ռուսաստանից և հեղինակազրկվում միջազգային ասպարեզում, ինչի հետևանքով միջազգային կառույցները Հայաստանին լուրջ չեն վերաբերվի։ Ռուսական «Կոմերսանտ» թերթն այն ժամանակ նշել էր, որ Ռուսաստանը Հայաստանում ներդրումներ կատարելու կարիք չունի, քանի որ Հայաստանն ինքն է իր ունեցվածքը հանձնում Ռուսաստանին։
Էներգետիկ դաշտում Ռուսաստանից լիակատար կախվածությունը խորացավ նաև «ՀայՌուսգազարդի»՝ Հայաստանին պատկանող բաժնեմասը «Գազպրոմին» զիջելու հետևանքով։ Եթե 2007թ․ դրությամբ «Գազպրոմին» էր պատկանում «ՀայՌուսգազարդի» բաժնետոմսերի 57% միայն, ապա 2014 թվականին վերջինս դարձավ «Գազպրոմի» դուստր ձեռնարկություն։
Արտաքին քաղաքականության մեջ Հայաստանի խոշոր ձախողում էր նաև 2008թ․ Մարտի 1-ի դեպքերից հետո ԱՄՆ կողմից «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի մասնակի չեղարկումը։ Հայաստանը, այդպիսով, զրկվեց մոտ 60 միլիոն դոլարից, որը պետք է հատկացվեր գյուղական ճանապարհների շինարարության համար։ Համեմատության համար նշենք, որ Հայաստան համահայկական հիմնադրամը տարեկան հավաքում է միջինում ընդամենը 10-20 միլիոն դոլար։
Ինչ վերաբերում է Եվրամիության հետ հարաբերություններին, ապա դրանք ճգնաժամի մեջ հայտնվեցին 2013 թվականի սեպտեմբերին։ Այն ժամանակ Մոսկվայում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցության մասին, որը փաստացի ջուրը նետեց Հայաստանի և ԵՄ միջև տարիներ շարունակ բանակցված Ասոցացման համաձայնագիրը։
Հայաստանի նախկին իշխանությունների ամենացավոտ ձախողումը, սակայն, գրանցվել էր ՀԱՊԿ շրջանակում դաշնակից երկրների հետ հարաբերություններում։ Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք Հայաստանի կարևորագույն դաշնակից Ռուսաստանը սկսեց Ադրբեջանին մոտ 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ռազմատեխնիկայի մատակարարումը։ Այս տարիներին մյուս գործընկերները՝ Բելառուսը և Ղազախստանը, բացահայտ աջակցում էին Ադրբեջանին, իսկ արդեն այս տարվա հունիսին՝ Հայաստանում իշխանափոխությունից մեկ ամիս անց, Ադրբեջանը հայտարարեց Բելառուսից «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ գնելու մասին։
Փաստորեն, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ձախողումները սկսվել են Քոչարյանի օրոք, շարունակվել և խորացել Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամանակ, իսկ դրանց հետևանքները շարունակվում են ներկայում։ Թե ինչքանո՞վ կհաջողեն կամ կձախողեն գործող իշխանությունները՝ կերևա առաջիկա ամիսներին և տարիներին, բայց մի բան պարզ է՝ Հայաստանը Սերժ Սարգսյանի հեռանալու ժամանակ արդեն մեծ խնդիրներ ուներ արտաքին հարաբերություններում։ Լինեն դրանք օբյեկտիվ, թե սուբյեկտիվ։

Провалы в сфере внешней политики Армении начались давно
Оппоненты прежней власти Армении часто обвиняют их в том, что они превратили страну в «изгоя». Теперь же с подобными обвинениями выступают оппоненты действующей власти, обвиняя правительство в провалах в сфере внешней политики и изоляции Армении.
Сегодня, как и прежде, как яркое тому доказательство приводятся голосования Армении в Генеральной Ассамблее ООН в пользу России. Среди стран, которые голосуют за Россию в спорных вопросах такие авторитарные страны, как Зимбабве, Северная Корея, Беларусь, Судан и Венесуэла.
Однако для того, чтобы понять, когда и как начались внешние провалы Армении, обратимся к ним более подробно.
Прежде всего, пожалуй, стоит отметить сферу энергетики, в которой Армения фактически полностью зависит от России и изолирована от остального мира. Еще во время президентства Роберта Кочаряна, в апреле 2016 года, российскому государственному «Газпрому» были переданы строящийся 40-километровый участок газопровода Иран-Армения и 5-й энергоблок Разданской ТЭС. В то время экономист Эдвард Агаджанов отмечал, что Армения таким образом становится все более зависимой от России и теряет авторитет на международной арене, и как следствие международные структуры не будут серьезно относиться к Армении. Российская газета «Коммерсант», в свою очередь, отмечала, что Россия не нуждается в инвестировании в Армению, поскольку Армения сама передает свою собственность России.
Полная зависимость от России в энергетической сфере усилилась после передачи «Газпрому» принадлежащей Армении доли aкций «АрмРосгазпрома». Если по состоянию на 2007 год «Газпрому» принадлежали лишь 57% акций «АрмРосгазпрома», то в 2014 году последний стал дочерним предприятием «Газпрома».
Крупным провалом Армении в сфере внешней политики стала также частичная отмена программы «Вызовы тысячелетия» со стороны США после событий 1 Марта. Таким образом, Армения лишилась около 60 миллионов долларов, которые должны были быть выделены на строительство сельских дорог. Для сравнения, отметим, что Всеармянский фонд «Айастан» собирает в среднем 10-20 миллионов долларов в год.
Что касается отношений с Европейским союзом, то они оказались в кризисном положении в сентябре 2013 года. Тогда в Москве Серж Сарагсян заявил о членстве в Евразийском экономическом союзе, что фактически свело на нет соглашение об ассоциации между Арменией и ЕС, вокруг которого в течение многих лет шли переговоры.
Однако самый болезненный провал прежних властей Армении был зафиксирован в отношениях с союзными странами по ОДКБ. Во время президентства Сержа Саргсяна самый важный союзник Армении – Россия — начала поставлять Азербайджану военную технику на сумму 5 миллиардов долларов. В течение этих лет другие партнеры — Беларусь и Казахстан, открыто поддерживали Азербайджан, и уже в июне этого года, через месяц после смены власти в Армении, Азербайджан заявил о приобретении у Белоруссии реактивных систем залпового огня «Полонез».
Фактически, провалы в сфере внешней политики Армении начались при Кочаряне, продолжились и углубились во время президентства Сержа Саргсяна, а их последствия продолжаются и в настоящее время. В какой степени действующие власти преуспеют или потерпят неудачу, будет видно в ближайшие месяцы и годы, но ясно одно: перед уходом Сержа Саргсяна у Армении уже были большие проблемы во внешних отношениях. Будь они объективными или субъективными.