«Գազպրոմ Արմենիան» իրարամերժ պատասխաններ է տալիս սակագնի շուրջ բանակցությունների մասին
Գազի սակագնի փոփոխության հարցը դեռևս մնում է կառավարության և «Գազպրոմ Արմենիայի» քննարկման օրակարգում։ Տարեվերջին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո կառավարությունը հայտարարեց, որ տարեսկզբի առաջին աշխատանքային օրվանից սկսած բանակցություններ են տեղի ունենալու «Գազպրոմ Արմենիայի» հետ՝ երկրում սակագների բարձրացումը զսպելու համար։
Հունվարի 10-ին «Ազատության» հետ զրույցում «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության լրատվական բաժնից տեղեկացրել էին, որ ՀՀ կառավարության լիազորած մարմնի, կարգավորող մարմնի և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև՝ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների և համապատասխան մասնագետների մասնակցությամբ անցկացվում են քննարկումներ (բանակցություններ)՝ գազի սակագների կառուցվածքում ներառվելիք՝ ընկերության սակագնային մարժայի մեծության վերաբերյալ փոխհամաձայնեցված որոշումներ ընդունելու առումով:
Ավելի մանրամասն տեղեկություն ստանալու համար Fip.am-ը նույն օրը՝ հունվարի 10-ին, հարցում ուղարկեց «Գազպրոմ Արմենիա»՝ մասնավորապես, քննարկումներին մասնակցող հասարակական կազմակերպությունների անունները և քանակը իմանալու համար։
«Գազպրոմ Արմենիայի» պատասխանը, սակայն, որոշակի հակասություն է առաջացնում լրատվականին տված մեկնաբանության հետ։ Բանն այն է, որ հարցման պատասխանում նշվում է, որ դեռևս նախնական քննարկումներն են տեղի ունենում, որին մասնակցում են միայն էներգետիկայի բնագավառում ՀՀ կառավարության լիազորած մարմինը, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի համապատասխան մասնագետները։ Նախնական քննարկումներից հետո, երբ կհստակեցվեն կողմերի դիրքորոշումները, ընկերությունը քննարկումներ կանցկացնի նաև շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների հետ։ Մինչդեռ, լրատվամիջոցին տված մեկնաբանության մեջ  չի նշվում, որ այս պահին ընթացող քննարկումները կրում են նախնական բնույթ և միայն դրանից հետո են սպասվում այլ բանակցություններ ևս։
Պատասխանում նաև նշվում է, որ մինչ օրս որևէ հասարակական կազմակերպություն կամ համապատասխան մասնագետ վերը նշված քննարկումներին մասնակցելու ցանկություն առ այսօր չի հայտնել։
Հ․Գ․ «Գազպրոմ Արմենիան» իր պատասխանում նաև նշում է, որ քննարկումներին (բանակցություններին) ընկերության միջնորդությամբ կհրավիրվեն նաև «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներկայացուցիչները, թեև մենք մեր կազմակերպությունը բանակցային գործընթացներին ներգրավվելու առնչությամբ ոչինչ չէինք գրել։

«Газпром Армения» дает взаимоисключающие ответы о переговорах по тарифу
Вопрос об изменении тарифа на газ по-прежнему остается в повестке дня обсуждений правительства и ЗАО «Газпром Армения». В конце 2018 года, после заявления Никола Пашиняна, правительство объявило, что с первого января 2019 года будут проведены переговоры с «Газпромом Армения» по сдерживанию роста тарифов в стране.
В беседе с Радио «Азатутюн» 10 января из пресс-службы «Газпром Армения» сообщили, что между уполномоченным органом правительства Армении в сфере энергетики, регулирующим органом и ЗАО «Газпром Армения» с участием заинтересованных общественных организаций и соответствующих специалистов проводятся обсуждения (переговоры) для принятия взаимосогласованных решений о величине тарифной маржи компании.
Для получения более подробной информации Fip.am в тот же день направил запрос в «Газпром Армения», в частности, чтобы узнать имена и номера общественных организаций, участвующих в обсуждениях.
Однако ответ «Газпрома Армения» создает определенное противоречие с комментарием, который дала пресс-служба компании Радио «Азатутюн». Дело в том, что ответе на запрос отмечается, что в предварительных обсуждениях пока принимают участие уполномоченный орган правительства Армении в сфере энергетики, регулирующий орган и  соответствующие специалисты ЗАО «Газпром Армения». После предварительных обсуждений, когда будут уточнены позиции сторон, компания также проведет обсуждения с заинтересованными НПО. Между тем, в комментарии Радио «Азатутюн» не указывается, что текущие обсуждения носят предварительный характер и что только после их окончания ожидаются другие переговоры.
В ответе также говорится, что ни одна общественная организация или соответствующий специалист еще не выразили желание участвовать в вышеупомянутых обсуждениях.
P.S. «Газпром Армения» также отмечает в своем ответе, что при посредничестве компании представители НПО «Союз информированных граждан» будут приглашены на обсуждения (переговоры), хотя о вовлечении нашей организации в переговорный процесс мы в запросе ничего не писали.