Ազգային ժողովում հանձնաժողովների նախագաների ընտրությունից ու ԱԺ կազմի ձևավորումից հետո համացանցում չեն դադարում ակտիվ քննարկումները։ Կիզակետում են թե՛ հանձնաժողովների նախագահները, թե՛ ԱԺ խոսնակները։
Օրեր առաջ լրատվական կայքերից մեկը գրել էր, որ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի հայտարարությունները, թե Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունում ոչ մի որոշում չի լինի՝ առանց ժողովրդի դրական արձագանքի, այնքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ 2018-ի դեկտեմբերին Հայաստանը ստորագրել է մի փաստաթուղթ, որին կողմ քվեարկածները պարտավորվում են ընդունել ներգաղթյալներ այնքան, որքան որոշում է ՄԱԿ-ը և ոչ տվյալ երկիրը: Ներգաղթյալները, ինչպես գրում է լրատվականը, բերվում են այն երկրներից, որոնցից կորոշի ՄԱԿ-ը։ Ըստ հրապարակման, հնդիկների և պարսիկների ներգաղթը Հայաստան կարող է պայմանավորված լինել հենց այս փաստաթղթով։
Այս հարցը պարզելու համար Fip.am-ը երեկ՝ հունվարի 21-ին, կապվեց արտգործնախարարի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հետ։ Տիկին Նաղդալյանը մեզ տեղեկացրեց, որ խոսքը դեռևս 2016թ.—ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած՝ Նյու Յորքի հռչակագրի մասին է, որի նպատակն էր արձագանքել միգրանտների և փախստակաների խնդիրներին: Այս փաստաթղթով նաև նախատեսված էր երկու համապարփակ համաձայնագրերի մշակում ու ընդունում, որոնցից մեկն էլ ընդունվեց 2018-ի դեկտեմբերին։ Խոսքը անվտանգ, օրինական և ապահով Միգրացիայի համապարփակ համաձայնագրի մասին է (Global compact on Migration), որն ընդունվել է լռելյայն համաձայնությամբ 2018թ. դեկտեմբերի 11-ին Մարաքեշում:
Նախ հասկանանք, թե ինչ է այս համաձայնագիրը և ինչ կապ կարող է այն ունենալ Հնդկաստանից և Իրանից քաղաքացիների ներհոսքի հետ։
Եվ այսպես, միգրացիայի համապարփակ համաձայնագիրը պատմության մեջ ՄԱԿ-ի առաջին նման փաստաթուղթն է, որի նպատակն է միասնական մոտեցում ձևավորել միջազգային միգրացիայի բոլոր ուղղություններով: Այն չունի իրավական պարտադիր ուժ և հիմնված է հավասար պատասխանատվության, խտրականության բացառման և մարդու իրավունքների արժեքների վրա։ Համաձայնագիրը փաստում է, որ միգրացիայի ընդհանուր օգուտները օպտիմալացնելու համար անհրաժեշտ է համագործակցային մոտեցում։
2018 թվականի դեկտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան բանաձևով հավանության է արժանացրել դեկտեմբերի սկզբին ընդունված միգրացիայի հարցերով համապարփակ համաձայնագիրը: ԳԱ շրջանակում ընդունված բանաձևին կողմ է քվեարկել նաև Հայաստանը: Բանաձևն ընդունվել է 152 կողմ, 12 ձեռնպահ և 5 դեմ (Չեխիայի Հանրապետություն, Հունգարիա, Իսրայել, Լեհաստան, ԱՄՆ) ձայներով (վերոնշյալ հրապարակման մեջ նշված էր, որ 193 քվեարկող երկրներից 181-ն են կողմ քվեարկել)։
Այսպիսով, Հայաստանը ոչ մի փաստաթուղթ չի ստորագրել, վերոնշյալ համաձայնագիրը ունի դեկլարատիվ բնույթ և լրատվականի այն պնդումը, որ կողմ քվեարկած երկրները պարտավորվում են ՄԱԿ-ի կողմից որոշված քանակով ներգաղթյալներ ընդունել, իրականությանը չի համապատասխանում, քանի որ ինչպես վերը նշեցինք, փաստաթուղթն իրավական պարտադիր ուժ չունի։ Կեղծ է նաև այն, որ համաձայնագրի վավերացումով է պայմանավորված Հայաստանում հնդիկների և պարսիկների ներհոսքը, քանի որ սույն համաձայնագրի և Նյու Յորքի հռչակագիրն ուղղված է միգրացիայի օրինականացմանը, տարանցիկ և նպատակակետ երկրներին աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունն ընդլայնելուն և միգրանտների համար անվտանգ ու արժանապատիվ պայմանների ստեղծումը երաշխավորելուն։
Արտգործնախարարի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն էլ, մեզ հետ զրույցում անդրադառնալով միգրանտների խնդրին, նշեց, որ Հայաստանի կառավարության կողմից մշտապես քայլեր են ձեռնարկվում Հայաստան մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացի և անօրինական միգրացիայի վերահսկման մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությամբ՝ այդ թվում նաև իրավական դաշտում: Սակայն բոլոր այս գործողությունների հիմքում խստորեն ընկած է ազգային խտրականության բացառման սկզբունքը:

Армения не обязывалась принимать мигрантов. Новость была фейковой
После выборов председателей Постоянных комиссий Национального Собрания и формирования парламента в интернете не прекращаются активные обсуждения. В центре внимания оказались как председатели комиссий, так и спикеры НС.
Пару дней назад один из новостных сайтов написал, что заявления главы Постоянной комиссии по внешним связам Рубена Рубиняна о том, что резкого изменения во внешнеполитическом курсе Армении без положительного отклика со стороны народа Армении, не будет, не полностью соответствуют действительности, поскольку Армения в декабре 2018 года подписала документ, по которому, те, кто проголосовал за него, обязуются принимать столько мигрантов, сколько определяет ООН, а не данные страны. Иммигранты, как пишет СМИ, приезжают из тех стран, которые определяет ООН. Согласно публикации, иммиграция индийцев и персов в Армению может быть обусловлена ​​именно этим документом.
С целью прояснить ситуацию, в понедельник, 21 января, Fip.am связался с пресс-секретарем Министерства иностранных дел Анной Нагдалян. Нагдалян сообщила, что речь идет о Нью-Йоркской декларации, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 2016 году, которая направлена ​​на решение проблем мигрантов и беженцев. Этот документ также предусматривал разработку и принятие двух всеобъемлющих соглашений, одно из которых и было принято в декабре 2018 года. Речь идет о Глобальном соглашении о миграции (Global compact on Migration), которое было принято при молчаливом согласии 11 декабря 2018 года в Марракеше.
Прежде всего, разберемся, что из себя представляет это соглашение и как оно может быть связано с притоком граждан из Индии и Ирана.
Таким образом, Глобальное соглашение о миграции является первым документом ООН в истории, целью которого является формирование общего подхода ко всем аспектам международной миграции. Он не имеет обязательной юридической силы и основан на равной ответственности, исключении дискриминации и ценностях прав человека. Соглашение устанавливает совместный подход для оптимизации общих преимуществ миграции.
19 декабря 2018 года Генеральная Ассамблея ООН одобрила резолюцией Глобальное соглашение о миграции, принятое в начале декабря. За резолюцию, принятую в рамках ООН, проголосовала также и Армения. Резолюция была принята 152 голосами «за» (в вышеупомянутой статье отмечается, что 181 из 193 проголосовавших стран проголосовали «за»), 12 воздержавшихся и 5 «против» (Чехия, Венгрия, Израиль, Польша, США).
Таким образом, никакого документа Армения не подписывала. Вышеуказанное соглашение носит декларативный характер и заявление СМИ о том, что страны, проголосовавшие за него, обязаны принять установленное ООН количество иммигрантов, не соответствует действительности, поскольку как мы выше упомянули, документ не имеет обязательной юридической силы.
Ложным является также то, что приток индийцев и персов в Армению обусловлен ратификацией этого соглашения, поскольку Нью-Йоркская декларация и данное соглашение направлены на легализацию миграции, расширение возможностей по оказанию помощи странам транзита и назначения и обеспечение безопасных и достойных условий для мигрантов.
Пресс-секертарь Министерства иностранных дел Анна Нагдалян, говоря о проблеме мигрантов, отметила, что правительство Армении постоянно предпринимает шаги по улучшению механизмов контроля нелегальной миграции и процесса выдачи виз для въезда в Армению, в том числе и в правовом поле. Однако все эти действия основаны строго на принципе исключения национальной дискриминации.