Հայաստան ժամանածները մեկնածներից շատ են, բայց պարզ չէ, թե ինչքան
Նախորդ հինգ տարիներին մեկնածների ու ժամանածների հարաբերակցությունը մշտապես եղել է բացասական, ընդ որում՝ տասնյակ հազարներով
19:38, 5 Փտր, 2019
2019 թվականի հունվարի մեկին՝ նոր տարվա առաջին օրը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր Հայաստան ժամանածների և Հայաստանից մեկնածների դրական տարբերության մասին։ Նա, մասնավորապես, նշել էր, որ 2018 թվականին հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 25-ը Հայաստանից մեկնածների և Հայաստան ժամանածների տարբերությունը կազմել է +20,713։
Սա պարզելու համար մեր թիմը հարցումով դիմեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն (ԱԱԾ), որը վերահսկում է սահմանահատումները։ ԱԱԾ-ն, ըստ այդմ, մեր հարցմանն ի պատասխան նշեց, որ 2018թ․ հունվարի 1-ից մինչ դեկտեմբերի 31-ը Հայաստան է ժամանել 1,906,722 անձ, իսկ մեկնել՝ 1,893,189 անձ։
Այսինքն, ժամանածների և մեկնածների տարբերությունը կազմել է 15,533 անձ կամ՝ Փաշինյանի նշած թվից 5,180-ով պակաս։
Փաստորեն, Փաշինյանի պնդումը, թե 2018 թվականին ավելի շատ մարդ է ժամանել Հայաստան, քան մեկնել, ճիշտ է, բայց նրա մեջբերած թիվը չի համապատասխանում ԱԱԾ-ի կողմից մեզ տրամադրված թվերին։
Ավելին՝ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն այսօր՝ փետրվարի 5-ին հրապարակված զեկույցում բոլորովին այլ ցուցանիշներ է ներկայացնում 2018-ին Հայաստանից մեկնածների ու ժամանածների վերաբերյալ։ Ըստ զեկույցի, 2018 թվականին սահմանահատումների թիվը եղել է հետևյալը․ մուտքեր՝ 1,980,727, ելքեր՝ 1,974,233։ Այսինքն, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի Հայաստան անցած տարի ավելի շատ մարդ է ժամանել, քան մեկնել, սակայն այդ թիվը կազմում է ընդամենը 6,494։
Հարկ է, թերևս, նշել, որ տարբեր գերատեսչությունների վիճակագրական տվյալների անհամապատասխանությունը հիմնականում պայմանավորված է տարբեր մեթոդոլոգիաների կիրառմամբ։
Եվ այնուամենայնիվ, լինի ժամանածների և մեկնածների տարբերությունը 20,713, 15,533 կամ 6,494, փաստ է, որ և՛ ԱԱԾ, և՛ ՎԿ ցուցանիշներով 2018 թվականին Հայաստան ավելի շատ մարդ է ժամանել, քան մեկնել Հայաստանից։ Իսկ որպեսզի ավելի պատկերավոր լինի, թե ինչ է նշանակում այս ցուցանիշը, ստորև ներկայացնում ենք նախորդ հինգ տարիների տվյալները, որտեղ երևում է, որ մեկնածների ու ժամանածների հարաբերակցությունը մշտապես եղել է բացասական, ընդ որում՝ տասնյակ հազարներով։

В первый день Нового года, 1 января 2019 года, премьер-министр Никол Пашинян заявил о поположительной разнице между. Он, в частности, отметил, что разница между уехавшими из Армении и прибывшими в страну в период с 1 января по 25 декабря составила +20,713.
Чтобы выяснить это, команда Fip.am направила запрос в Службу национальной безопасности (СНБ) РА, которая контролирует пограничные пункты. В ответ на наш запрос из СНБ отметили, что в период с 1 января по 31 декабря 2018 года в Армению прибыло 1 906 722 человека, а покинуло — 1 893 189 человек.
То есть разница между прибывшими и уехавшими составила 15 533 человека, что на 5180 человек меньше числа, указанного Пашиняном.
Фактически утверждение Пашиняна о том, что в 2018 году в Армению прибыло больше людей, чем уехало из страны, правильное, но приведенное им число не соответствует цифрам, предоставленным нам СНБ.
Более того, в опубликованном сегодня, 5 февраля, докладе Статистический комитет Армении представляет совершенно другие показатели относительно прибывших и уехавших из Армении в 2018 году. Согласно отчету, в 2018 году была следующая картина: количество въездов — 980 727, выездов — 1 974 233. То есть, согласно Статистическому комитету, в прошлом году было больше прибывших в Армению, чем уехавших, однако эта цифра составляет всего лишь 6 494 человека.
Стоит, пожалуй, отметить, что несоответствие статистических данных разных ведомств в основном обусловлено использованием разных методологий.
И тем не менее, какая бы разница не была между прибывшими и уехавшими — 20,713, 15,533 или 6,494, остается фактом, что по данным как СНБ, так и СК в 2018 году было больше прибывших в Армению, чем уехавших. А для наглядности, ниже приводим данные за последние 5 лет, из которых видно, что соотношение между прибывшими и уехавшими всегда было отрицательным.