Մեղադրանք, սպառնալիք, հեղափոխական․ Սեյրան Օհանյանի հարցազրույցի վելուծություն
ՀՀ նախկին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մի շարք վիճահարույց պնդումներ է արել «Հ2»-ի եթերում՝ անդրադառնալով ՀՔԾ մեղադրանքին, սպառնալիքներին և իր՝ հեղափոխական լինելուն։
18:39, 21 Փտր, 2019
Փետրվարի 20-ին «Հ2» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ նախկին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մի քանի վիճահարույց պնդումներ է արել, որոնց իսկությունը մենք փորձել ենք պարզել։
ՀՔԾ մեղադրանքը
Սեյրան Օհանյանը, հիշեցնենք, 2008թ․ Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետն էր, և Հատուկ քննչական ծառայության կողմից 2019թ․ հունվարին նրան մեղադրանք է առաջադրվել սահմանադրական կարգը տապալելու համար։ Օհանյանը, սակայն, մեղադրանքը չի ընդունում՝ անհասկանալի համարելով, թե ինչպես են իրեն մեղադրում մի բանում, որը Մարտի մեկի ժամանակ՝ 2008 թվականին, քրեական հանցանք չի համարվել։
Նման պնդումներին, թե «սահմանադրական կարգի տապալումը» մեղադրանք չի կարող առաջադրվել Մարտի 1-ի գործով անցնողներին, քանի որ այն ժամանակվա օրենսդրությամբ նման հոդված նախատեսված չի եղել, մեր թիմն անդրադարձել էր դեռ անցած տարվա հուլիսին։
Ըստ այդմ, այժմ գործող Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով նախատեսված հանցավոր արարքը՝ սահմանադրական կարգը տապալելը, որպես առանձին հոդված, ավելացվել է 2009 թվականի մարտին, սակայն 2008թ․ գործած Քրեական օրենսգրքում եղել է «Պետական իշխանությունը յուրացնելը» հոդվածը, որը պարունակում էր հետևյալ կետը․ «ՀՀ սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելուն ․․․ ուղղված գործողությունները՝ պատժվում են ազատազրկմամբ՝ տասից տասնհինգ տարի ժամկետով»: Այսինքն՝ գործող օրենսդրությամբ նախատեսված հանցանքը նախատեսված է եղել նաև այն ժամանակվա ՔՕ-ով։
Սպառնալիք՝ ելույթում
«Հ2»-ի եթերում Օհանյանը պնդում է նաև, որ 2008 թվականի մարտի 2-ի իր հայտնի ելույթում չկա ոչ մի սպառնալիք, այլ միայն «նախազգուշացում»։ Օհանյանը նաև տալիս է «սպառնալիք» բառի իր սահմանումը՝ «երևույթներ, գործողություններ, որոնք պարունակում են վտանգ, վախ»։
Այդ ելույթում, սակայն, Օհանյանը, հանդես գալով Զինված ուժերի անունից, հայտարարում է․ «Խնդրում եմ մասնավորապես զերծ մնալ Երևանում թեկուզև փոքր խմբերով հավաքվելու փորձերից։ Նմանատիպ ամենափոքր կասկածների դեպքում անգամ ՀՀ զինված ուժերը պարտավոր են սահմանադրությամբ և օրենքներով նախատեսված համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել օրինազանցների նկատմամբ»: Հենց իր իսկ առաջարկած սահմանումով Օհանյանի այս ելույթը սպառնալիք է պարունակում իր մեջ։
Հեղափոխության աջակից
«Հ2»-ի հաղորդման ժամանակ, սակայն, վիճահարույց պնդումներ անում է ոչ միայն Սեյրան Օհանյանը, այլ հարցազրուցավարը։ Այսպես, վերջինս պնդում է, թե Օհանյանը հեղափոխության օրերին փողոցում է եղել, այնինչ դրա մասին վկայող որևէ հրապարակում կամ տեղեկություն ուղղակի չկա։ Օհանյանը, իր հերթին, հայտարարում է, որ կանգնած է եղել հեղափոխության կողքին։
Նշենք, որ Սեյրան Օհանյանը հեղափոխությանը միացել է միայն ապրիլի 28-ին՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հինգ օր անց։ Օհանյանը, մասնավորապես, իր ֆեյսբուքյան էջում կոչ էր արել Հանրապետական կուսակցության ղեկավարներին և պատգամավորներին կանգնել ժողովրդի կողքին և քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանի օգտին։

Обвинение, угроза, революционер: анализ интервью Сейрана Оганяна
Бывший министр обороны Армении Сейран Оганян в эфире телеканала h2 сделал ряд спорных заявлений касательно обвинения Специальной следственной службы (ССС), озвученной им угрозу и своей революционной деятельности.
18:39, 21 Фев, 2019
В интервью телеканалу h2 20 февраля бывший министр обороны Армении Сейран Оганаян сделал ряд спорных заявлений, правдивость которых мы попытались выяснить.
Обвинение ССС
Напомним, что во время событий 1 марта 2008 года Сейран Оганян был начальником Генерального штаба Вооруженных сил Армении, и в январе 2019 года ССС выдвинула ему обвинение в свержении конституционного строя. Однако Оганян не принимает обвинение, считая непонятным, как его могут обвинять в том, что во время событий 1 марта 2008 года  не считалось уголовным преступлением.
К подобным утверждениям о том, что обвинение «в свержении конституционного строя» не может быть выдвинуто лицам, проходящим по делу о событиях 1 марта, поскольку по законадательству того времени  такой статьи не предусматривалось, команда Fip.am коснулась еще в июле 2018 года.
Уголовное преступление, предусмотренное статьей 300.1 действующего Уголовного кодекса  ̶ свержение конституционного строя, было добавлено в качестве отдельной статьи в марте 2009 года, однако в действующем в 2008 году УК была статья «Узурпация государственной власти»,  в которой содержался пункт: «Действия, направленные на насильственное свержение конституционного строя Республики Армения… наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет». То есть преступление, предусмотренное действующим законодательством, было также предусмотрено тогдашним УК.
Угроза в выступлении
В эфире h2 Оганян также утверждает, что в его знаменитом выступлении 2 марта 2008 года никакой угрозы нет, а есть лишь «предупреждение». Оганян также дает свое определение слову «угроза» – «явления, действия, которые содержат опасность, страх».
В этом выступлении, однако, говоря от имени Вооруженных сил, Оганян заявляет: «Прошу, в частности, воздержаться от попыток собраний в Ереване, даже в составе небольших групп, в отношении которых, в случае даже небольших подозрений, вооруженные силы предпримут соответствующие действия, предусмотренные законом и Конституцией». По определению Оганяна, его выступление содержит в себе угрозу.
Пособник революции
В ходе итервью, однако, спорные заявления делает не только Сейран Оганян. Ведущий программы утверждает, что в дни революции Оганян находился на улице, но никаких свидетельствующих об этом публикаций и сведений нет. Оганян, в свою очередь, заявляет, что он поддерживал революцию.
Отметим, что Сейран Оганян присоединился к революции только 28 апреля, через пять дней после отставки Сержа Саргсяна. Оганян, в частности, на своей странице в Facebook призвал руководителей и депутатов Республиканской партии встать подле народа и проголосовать за Никола Пашиняна.