Մաքսային ոլորտը մոնոպոլիզացնելու վտանգի մասին աղմուկը անհիմն է
Մամուլը խեղաթյուրել է Արարատյան մաքսատուն-վարչության, ՊԵԿ ներկա և նախկին փոխնախագահների վերաբերյալ փաստերը։
12:29, 22 Փտր, 2019
Վերջին օրերին շատ է շրջանառվում ՊԵԿ փոխնախագահ Շուշանիկ Ներսիսյանի և նախկին փոխնախագահ Արա Գաբրիելյանի «համատեղ բիզնեսի» մասին լուրը։ Ըստ այդ տեղեկատվության, «Ուրբան» մաքսային տերմինալը և Արարատյան մաքսատանը գործող 3-րդ ձևակերպման բաժինը փակվել են, և դրանց գործառույթներն իրականացնելու է նոր հիմնադրված «Յունիսերվ» ՍՊԸ-ն, որի հետևում էլ կանգնած են Արա Գաբրիելյանն ու Շուշանիկ Ներսիսյանը:
Ըստ էլեկտրոնային ռեգիստրի, «Յունիսերվ» ՍՊԸ-ն անցած տարվա նոյեմբերի 1-ին հիմնադրվել է Արա Գաբրիելյանի կողմից։ Շրջանառվող նյութում այս մասին նշվում է, սակայն չի նշվում նաև այն մասին, որ «Ուրբան» տերմինալի գործունեությունը, ըստ էլեկտրոնային ռեգիստրի և կազմակերպության կայքերի, դադարեցված չէ և այն 2014 թվականից ծառայություններ է մատուցում մինչ օրս։
Արարատյան մաքսատան 3-րդ ձևակերպման բաժնի փակման հետ կապված տեղեկությունը պարզելու համար կապ հաստատեցինք ՊԵԿ լրատվական բաժնի հետ, որտեղից պատասխանեցին, որ կրճատվել են Արարատյան մաքսատուն-վարչության փաստաթղթային հսկողության թիվ 3 և գանձումների համակարգման և հաշվառման թիվ 3 բաժնի հաստիքները, որովհետև մաքսային ձևակերպումների ծավալի նվազման պատճառով անիմաստ էր այդ քանակությամբ աշխատակիցներ պահել։
Նշենք նաև, ՊԵԿ փոխնախագահ Շուշանիկ Ներսիսյանը, իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադառնալով այս թեմային, նշել է, որ ոչ մի «բրոկերական գրասենյակի» հետ առնչություն չունի և պետական պաշտոն զբաղեցնելու ընթացքում չի զբաղվելու ոչ մի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։
Ինչ վերաբերում է մաքսային ոլորտը մոնոպոլիզացնելուն, ապա այժմ մաքսային բրոքերային ծառայություններ մատուցում են 17 կազմակերպություններ:

Шумиха вокруг опасности монополизации таможенной сферы беспочвенена
Пресса исказила факты об Араратской таможне-управлении, бывшем и действующем заместителях председателя Комитета государственных доходов
12:29, 22 Фев, 2019
В последнее время часто муссируется новость о «совместном бизнесе» заместителя председателя Комитета государственных доходов (КГД) Шушаник Нерсисяна и бывшего заместителя председателя Ара Габриеляна. Согласно этой информации, закрылись таможенный терминал «Урбан» и 3-й отдел по оформлению таможенных документов Араратской таможни, и их функции будет выполнять новооткрытое ООО «Юнисерв», за которым стоят Ара Габриелян и Шушаник Нерсисян.
По данным электронного реестра, ООО «Юнисерв» было основано 1 ноября прошлого года Ара Габриеляном. В муссируемой статье об этом упоминается, однако не отмечается, что деятельность терминала «Урбан», согласно электронному реестру и веб-сайтам организации, не прекращена. Терминал оказывает услуги и по сей день, начиная с 2014 года.
С целью  выяснить верны ли сведения о закрытии 3-го отдела по оформлению таможенных документов Араратской таможни мы связались с пресс-службой КГД, откуда нам сообщили, что сокращены рабочие ставки в отделе документационного обеспечения № 3 и отделе  координации и учета таможенных сборов № 3, поскольку в связи с уменьшением объемов таможенных оформлений было бессмисленно держать такое количество сотрудников.
Отметим также, что заместитель председателя КГД Шушаник Нерсисян на своей странице в Facebook, касаясь этой темы, отметила, что никакого отношения к «брокерской конторе» не имеет и не будет заниматься какой-либо предпринимательской деятельностью пока занимает государственную должность.
Что касается монополизации таможенной сферы, то в настоящее время услуги таможенного брокера предоставляют 17 организаций.