«Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական ծրագիրն անիրատեսական է
Հայաստանի Հանրապետությունում շուտով կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ մասնակից կուսակցությունները և դաշինքները արդեն սկսել են տարածել իրենց նախընտրական ծրագրերը՝ ներկայացնելով տնտեսական զարգացման իրենց տեսլականը:
Օրերս 15 առաջնահերթ քայլերից բաղկացած իր ծրագիրն է ներկայացրել նաև «Ծառուկյան» դաշինքը։ Ծրագիրը կարդալիս կարող է տպավորություն ստեծվել, որ դաշինքին հաջողվել է գտնել տնտեսությունն արագ զարգացնելու այն «կախարդական փայտիկը», որը վերջին տարիներին ՀՀ-ում հաջորդաբար պաշտոնավարած վարչապետերը այդպես էլ չէին կարողանում գտնել։
Սակայն մի փոքր ավելի ուշադիր ուսումնասիրելիս ակնհայտ են դառնում այս ծրագրի թերությունները և անիրագործելիությունը։
Ի՞նչ են խոստացել
Այսպես, ի թիվս մի շարք այլ առաջարկությունների ծրագրով նախատեսվում է ՀՀ-ում նվազագույն աշխատավարձը սահմանել 80 հազար դրամ, բարձրացնել միջին կենսաթոշակները 25 հազար դրամով, ինչպես նաև ազատել փոքր և միջին ձեռնարկություններին հարկումից:
Անիրատեսական է
Այս ծրագրի մի շարք առաջարկներ ուղղակիորեն հակասում են տնտեսության պետական կարգավորման սկզբունքերին։ Ծրագրի հիմնական մեխերից մեկը նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումն է մինչև 80 հազար դրամ, ինչն առաջին հայացքից դրական փոփոխություն է: Բայց և այնպես, պետք չէ լինել մակրոտնտեսագետ հասկանալու համար, որ նման կտրուկ աճին հաջորդելու են մասսայական կրճատումները, ընդ որում նաև պետական հատվածում: Ավելին, նման փոփոխության պարագայում կարող է ստեղծվել այնպիսի մի իրավիճակ, երբ գործատուն պատրաստ է նոր աշխատողներ վարձել, իսկ աշխատողը պատրաստ է ավելի ցածր աշխատավարձով աշխատանքի անցնել, բայց զբաղվածության աճ չի գրանցվում:
Առաջարկությունների մյուս խումբը, որով  նախատեսվում է 3 տարով հարկային արձակուրդ տրամադրել փոքր և միջին ձեռնարկություններին, ինչպես նաև համաներում կատարել առաջացած հարկային տույժերի և տուգանքների մասով ամենաուղիղ կերպով հակասում է արդար և արդյունավետ մրցակցային միջավայր ստեղծելու տրամաբանությանը: Պետք չէ հանճար լինել հասկանալու համար, որ այս դեպքում խոշոր կազմակերպությունները տարբեր մեթոդներով, այդ թվում առավել փոքր տնտեսական միավորների բաժանվելու տարբերակով, փորձելու են օգտվել այդ արտոնություններից: Դժվար չէ նաև գուշակել, թե դա ինչպիսի՞ ազդեցություն կունենա պետական բյուջեի վրա:
Զուգահեռաբար ակնհայտ է, որ առաջարկվող այս և այլ քայլերն իրականացնելու համար անհրաժեշտ կլինեն հսկայածավալ ֆինանսական միջոցներ: Մասնավորապես հաշվարկվել է, որ առաջարկվող քայլերի իրականացման համար անհրաժեշտ կլինի մոտավորապես 500 միլիարդ դրամ: Համեմատության համար նշենք, որ 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված է ապահովել 1,2 տրիլիոն դրամի եկամուտներ, ինչը նշանակում է, որ ծրագրի միայն մի մասն իրականություն դարձնելու համար կպահանջվի ծախսել պետբյուջեի եկամուտների 40 և ավելի տոկոսը:
Ակնհայտ է նաև, որ կարճաժամկետ կտրվածքում բյուջետային մուտքերի այսպիսի աճ հնարավոր չէ ապահովել, ուստի ծրագիրը անխուսափելիորեն հանգեցնելու է բյուջեի դեֆիցիտի և հետևաբար պետական պարտքի շարունակական ավելացման: Այդ պարտքը վերադարձնելու և տոկոսադրույքները վճարելու պարտականությունը վերջին հաշվով դրված է հենց նույն քաղաքացիների վրա: Ուստի և հանգում ենք զարգացման հունական մոդելի պարադոքսալությանը, երբ հարց է առաջանում, թե երկարաժամկետում հասարակ քաղաքացու համար որքանո՞վ են շահավետ այդ փոփոխությունները:
Այսպիսով, «Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական ծրագրի ամենամակերեսային քննարկումն անգամ վեր է հանում առաջարկվող քայլերի տնտեսական չհիմնավորվածությունն ու անիրագործելիությունը:
Թեգեր` #armvote17#ընտրություններ2017economyelection programelections in Armenia«Ծառուկյան» դաշինքблок «Царукян»ложные обещанияпарламентские выборыэкономика РАընտրություններԾառուկյանկեղծ խոստումտնտեսություն“Tsarukyan” bloc
Անհայտ ծագման հազարավոր դոլարներ՝ Ավինյանի հակառակորդներին «սևացնելու» համար․ ինչպես են ՔՊ-ական կեղծ էջերն աշխատում Ֆեյսբուքում
18:39, 4 Սպտ, 2023
Նախընտրական շրջանում սոցիալական ցանցերում ակտիվանում են ինչպես քաղաքական ուժերն ու գործիչները, այնպես էլ նրանց սատարող կեղծ օգտահաշիվներն ու էջերը։ Վերջերս...

Предвыборная программа блока «Царукян» нереалистична
В преддверии предстоящих парламентских выборов в Республике Армения партии и альянсы, участвующие в выборах, уже начали распространять свои предвыборные программы, чтобы представить свое видение экономического развития.
На днях свою программу представил также и блок «Царукян», которая состоит из 15 первоочередных задач. При прочтении программы может сложиться впечатление, что для быстрого развития экомоники блоку удалось найти ту «волшебную палочку», которую в последние годы сменяющие друг друга  премьер-министры Армении так и не смогли.
Однако, при более подробном изучении становятся очевидными недостатки и неосуществимость программы.
Что пообещали
Так, среди ряда других предложений, программа предусматривает установить размер минимальной заработной платы в 80 тысяч драмов, увеличить пенсию на 25 тысяч драмов, освободить малые и средние предприятия от налогов.
Нереалистично
Ряд предложений данной программы непосредственно противоречит принципам государственного регулирования экономики. Одним из основных гвоздей программы является  повышение минимальной заработной платы до 80 тысяч драмов, что на первый взгляд является позитивным изменением. Однако, тем не менее, не обязательно быть макроэкономистом, чтобы понять, что такой резкий рост будет сопровождаться массовыми сокращениями, при том и в государственном секторе. Более того,  подобное изменение может привести к такой ситуации, когда работодатель готов нанимать новых сотрудников, а сотрудник готов приступить к работе с более низкой заработной платой, но рост занятости при этом не регистрируется.
Другая группа предложений, по которой предусматривается предоставление трехлетних налоговых каникул малым и средним предприятиям, а также применение налоговой амнистии в случае накопления взысканий и штрафов, самым прямым образом противоречит логике создания справедливой и конкурентной среды. Не обязательно быть гением, чтобы понять, что в этом случае крупные организации различными методами, в том числе и делением на более мелкие хозяйственные единицы, попробуют воспользоваться этими преимуществами. Не сложно также догадаться, какое влияние это окажет на государственный бюджет.
Пaраллельно с этим очевидно, что для осуществления этих и других задач потребуются огромные финансовые средства. В частности, подсчитано, что для реализации предложенных задач необходимо примерно 500 млрд драмов. Для сравнения отметим, что государственным бюджетом на 2017 год предусмотрено обеспечить доход в размере 1,2 триллиона драмов, что означает, что для реализации только одной части программы  потребуется потратить 40 и более процентов госбюджета.
Очевидно также, что в краткосрочной перспективе не представляется возможным обеспечить подобный рост доходов бюджета, поэтому программа неизбежно приведет к непрерывному увеличению дефицита бюджета и, следовательно, государственного долга. Обязательство возврата долга и процентов, в конечном счете, лежит на гражданах. Следовательно, приходим к парадоксальности греческой модели развития, когда возникает вопрос, как долго эти изменения являются выгодными для обычного гражданина.
Таким образом, даже самое поверхностное обсуждение предвыборной программы блока «Царукян» выявляет экономическую необоснованность и неосуществимость предложенных задач.