Պուտինը ստում է Սիրիայում ՌԴ առաքելության մասին
Փետրվարի 23-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպում է ունեցել ՌԴ Հյուսիսային նավատորմի սպաների հետ, որի ընթացքում հայտնել է Սիրիայում ռուսաստանյան ռազմական գործողությունների նպատակների մասին:
«Դուք կատարել են ձեր առջև դրված առաջադրանքները. էական, նշանակալի վնաս եք հասցրել միջազգային ահաբեկչական խմբավորումներին, նրանց կայաններին, զինապահեստներին, ռազմամթերքին, տեխնիկային, ենթակառուցվածքին: Եվ սա անպայման նպաստել է բոլոր երկրների ջանքերին, որոնք մասնակցում են միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին՝ տվյալ դեպքում Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում և նպաստել է Սիրիայի կառավարության և զինված ընդդիմության միջև խաղաղ բանակցությունները շարունակելու համար պայմաններ ստեղծելուն», — մասնավորապես ասել է Պուտինը ռազմածովային սպաների հետ հանդիպմանը:
Նկատենք, սակայն, որ ՌԴ գործողությունները Սիրիայում միանշանակ չեն: Հիշեցնենք, օրինակ, որ 2016 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը սիրիական կառավարական բանակից հետ գրավեց Պալմիրա անտիկ քաղաքը, որի ազատագրումը համարվում էր սիրիական հակամարտության ընթացքում Ռուսաստանի ամենագլխավոր ձեռքբերումը։ Իսլամիստները Պալմիրայի գրոհը սկսել էին դեկտեմբերի 8-ին և փաստացի երեք օրում գրավել այն, այնինչ 2016 թվականի մարտին այդ քաղաքը ազատագրելու համար Ռուսաստանից և Սիրիայից ահռելի ջանքեր էին պահանջվել։
Հատկանշական է, որ Պալմիրայի գրավումը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից տեղի ունեցավ այն ժամանակամիջոցում, երբ սիրիական բանակը Հալեպ քաղաքում կատաղի մարտեր էր մղում չափավոր ընդդիմության հետ և իր վերահսկողության տակ էր առնում նորանոր թաղամասեր։ Այսինքն, սիրիական բանակի ուժերը հիմնականում կենտրոնացված էին Հալեպում և կարելի է դրանով բացատրել այն, որ Պալմիրայի մոտ իսլամիստներին լուրջ դիմադրություն չի ցուցաբերվել։
Ուստի կարելի է արձանագրել, որ ռուսական օդուժը, ինչպես և սիրիական կառավարական բանակը «աշխատում» էին Հալեպի ուղղությամբ, որտեղ մարտեր էին ընթանում չափավոր ընդդիմության դեմ։
Այս փաստերը անշուշտ թույլ են տալիս կասկածի տակ դնել ՌԴ նախագահի հայտարարությունների իսկությունը և համարել այն որպես հերթական պաշտոնական քող, որի նպատակն է կոծկել ռուսական զինուժի իրական առաքելությունը Սիրիայում:
Թեգեր` Aleppodisinformationinternational terrorismIslamic StatePalmyraPutinRussiaRussia’s Northern FleetSyriaterrorismVladimir PutinАлеппоВладимир ПутинИсламское государстволожьмеждународный терроризмПальмираПутинРоссияСеверный флот РоссииСириятерроризмահաբեկչությունապատեղեկատվությունԻսլամական պետությունՀալեպՊալմիրաՌԴՌուսաստանՍիրիասուտՎլադիմիր Պուտին
Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում օգոստոսի 24-ի երեկոյան տարածվեց տեղեկություն, թե ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր...

Путин лжет о миссии России в Сирии
Президент России Владимир Путин 23 февраля провел встречу с офицерами Северного флота России, в ходе которой рассказал о задачах российской военной операции в Сирии.
«Вы справились со всеми задачами, которые перед вами были поставлены — нанесли существенный, значимый урон международным террористическим группировкам, их базам, складам с оружием, боеприпасами, технике, инфраструктуре. И это, безусловно, способствовало положительным результатам усилий всех стран, которые принимают участие в борьбе с международным терроризмом в данном случае в Сирийской Арабской Республике, и способствовало созданию условий для продолжения мирных переговоров между правительством Сирии и вооружённой оппозицией», — в частности сказал Путин на встрече с офицерами военно-морского флота.
Отметим, однако, что действия России в Сирии неоднозначны. Напомним, что Террористическая группировка «Исламское государство» в Сирии 11 декабря вновь захватила у сирийской армии античный город Пальмиру, освобождение которой считалось самым главным достижением России в ходе сирийского конфликта. Боевики начали наступление на Пальмиру  8 декабря и фактически за три дня захватили ее, между тем, как в марте 2016 года потребоволись колоссальные усилия России и Сирии для освобождения города.
Примечательно, что захват Пальмиры террористической группировкой «Исламское государство» произошел тогда, когда сирийская армия вела ожесточенные бои с умеренной оппозицией в Алеппо и брала под свой контроль все новые и новые районы города. То есть, силы сирийской армии в основном были сосредоточены в Алеппо и можно этим объяснить тот факт, что возле Пальмиры исламистам не оказывалось серьезного сопротивления.
Поэтому можно констатировать, что российская авиация так же, как и правительственная сирийская армия «работают» в направлении Алеппо, где ведутся бои против сил умеренной оппозиции.
Эти факты, конечно, позволяют сомневаться в подлинности заявлений президента России и рассматривать их в качестве еще одной официальной завесы, призванной прикрыть реальную миссию российских войск в Сирии.
Метки Aleppodisinformationinternational terrorismIslamic StatePalmyraPutinRussiaRussia’s Northern FleetSyriaterrorismVladimir PutinАлеппоВладимир ПутинИсламское государстволожьмеждународный терроризмПальмираПутинРоссияСеверный флот РоссииСириятерроризмահաբեկչությունապատեղեկատվությունԻսլամական պետությունՀալեպՊալմիրաՌԴՌուսաստանՍիրիասուտՎլադիմիր Պուտին
В связи с инициированными Россией военными действиями на территории Украины резко увеличился поток граждан России, Украины и Беларуси в Армению....