«Ռեստարտ» նախաձեռնության մասին մանիպուլյացիաներ` Para TV-ով
«Ռեստարտին» վերագրում են «Պրիվետ Ռոբ» ակցիան, իսկ «Ռեստարտի» հոգաբարձուների անդամներին «շնորհում» կազմակերպություններին տրամադրված գրանտներ։
17:10, 25 Մրտ, 2019
Para TV-ն անցած շաբաթ հրապարակել է «Ռեստարտ» նախաձեռնության մասին տեսանյութ՝ մանիպուլացնելով մի շարք փաստեր և անձանց մասին տեղեկություններ։
Ինչպես է ներկայացվում
Տեսանյութում ներկայացվում է «Ռեստարտի» իրականացրած նախագծերը, որոնց մեջ նշվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսի տապալումը։
Ինչպես է իրականում
2018 թվականի օգոստոսին կալանավորումից ազատված Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսը տապալվեց «Պրիվետ Ռոբ» նախաձեռնության անդամների կողմից։ Ըստ Para TV-ի տեսանյութի, սակայն, ակցիայի կազմակերպիչը «Ռեստարտն» էր։
Նշենք, որ «Պրիվետ Ռոբ» ակցիայի անդամները տարբեր քաղակտիվիստներ էին, այդ թվում՝ «Ռեստարտ» նախաձեռնության մի քանի անդամներ։
Ըստ Para TV-ի տեսանյութի, «Ռեստարտի» հոգաբարձուների խորհրդի երկու անդամներ՝ Transprenacy International հակակոռուպցիոն կենտրոնի տնօրեն Սոնա Այվազյանն ու աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար, «Բուն TV»-ի հիմնադիր Գեմաֆին Գասպարյանը տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար 2016 թվականից ի վեր, ընդհանուր առմամբ, ստացել են 433․000 հազար ԱՄՆ դոլար։
«Բաց հասարակության հիմնադրամների» կողմից դրամաշնորհներ ստացել են ոչ թե անձամբ այս մարդիկ, այլ նրանց կազմակերպությունները՝ կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու համար։ Այվազյանն ու Գասպարյանը հանդիսանում են ծրագրերի համակարգողներ, որոնք, ինչպես այդ ծրագրում ներառված այլ մարդիկ, վարձատրվում են կատարած աշխատանքի համար։ Օրինակ՝ 2018 թվականին Transparency International կազմակերպությունը ստացել է 155 հազար ԱՄՆ դոլար։ «Բաց հասարակության հիմնադրամների» կայքէջում հրապարակված տվյալներում տեսնում ենք, որ գումարը փոխանցվել է կազմակերպությանը հակակոռուպցիոն քաղաքականության ձևավորմանն ուղղված ծրագրի իրականացման համար։
Հոգաբարձուների խորհրդի մյուս անդամ Աննա Գևորգյանը 2018 թվականի հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին եղել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խորհրդական։ Իսկ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն Արմեն Գրիգորյանն է, որը  կապ ունի Transparency International հակակոռուպցիոն կենտրոնի հետ, որն էլ իր հերթին փոխկապակցված է «Սորոսի» հիմնադրամի հետ։
Արմեն Գրիգորյանը եղել է Transparency International հակակոռուպցիոն կենտրոնի ընտրական ծրագրերի համակարգողը, իսկ Աննա Գևորգյանը դարձել է ԱԱԽ քարտուղարի օգնական հուլիսին, երբ Արմեն Գրիգորյանն արդեն ստանձնել էր քարտուղարի պաշտոնը (նա այդ պաշտոնը ստանձնել է մայիսի 17-ին)։ Աննա Գևորգյանը Transparency International-ում չի աշխատել։
Հիշեցնենք, որ Para TV-ին կապվում է Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանի հետ։ Fip.am-ը նախկինում գրել էր այն մասին, որ Վահե Հակոբյանը հիմնադրամների միջոցով ֆինանսավորել է իր և իր կնոջ բիզնեսները։ Նախկին մարզպետի կնոջ անունով է գրանցված «Հանրային Դիվանագիտություն» հասարակական կազմակերպությունը, որին էլ հենց պատկանում է Para tv հեռուստաընկերությունը։

Para TV осуществляет манипуляции относительно инициативы «Реастарт»
Инициативе «Рестарт» приписывают акции «Привет, Роб», а членам попечительского совета «Рестарта» «присуждают» гранты, предоставленные другим организациям.
17:10, 25 Мар, 2019
На прошлой неделе Para TV опубликовал видеоматерил об инициативе «Реастарт», в котором представлены ряд манипулятивных фактов и сведений о людях.
Как представлено
В видео представлены реализованные «Рестартом» проекты, в числе в которых упоминается провал пресс-конференции второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как на самом деле
Пресс-конференция освобожденного в августе 2018 года из под ареста Роберта Кочаряна была провалена членами акции «Привет, Роб». Однако, как сообщает Para TV, организатором акции была инициатива «Рестарт».
Отметим, что участниками акции «Привет, Роб» были различные гражданские активисты. Среди участников были также несколько членов инициативы «Рестарт».
Согласно видеоматериалу Para TV, начиная с 2016 года два члена попечительского совета инициативы «Рестарт» — директор антикоррупционного центра Transparency International Сона Айвазян и заместитель министра труда и социальных дел, основатель «Бун TV» Гемафин Гаспарян, для реализации различных программ получили в общей сложности 433 000 тысяч долларов.
Гранты от Фонда «Открытое общество» получили не лично эти люди, а их организации для реализации конкретных программ. Айвазян и Гаспарян являются координаторами программ. Они, как и другие люди, волеченные в программу, получают заработанную плату за выполненную работу. Например, в 2018 году организация Transparency International получила 155 000 долларов. Из информации, опубликованной на сайте Фонда «Открытое Общество», мы видим, что средства были выделены организации для реализации программы, направленной на формирование антикоррупционной политики.
Другой член попечительского совета  — Анна Геворгян — занимала в июле-декабре 2018 года должность советника секретаря Совета безопасности. А секретарем Совета безопасности является Армен Григорян, который связан с антикоррупционным центром Transparency International. Последний в свою очередь связан с фондом Сороса.
Армен Григорян был координатором антикоррупционного центра Transparency International, а Анна Геворгян стала помощником секретаря Совета национальной безопасности в июле, когда Армен Григорян уже был назначен на пост секретаря (он был назначен 17 мая). Анна Геворгян в Transparency International не работала.
Напомним, что Para TV связывают с именем бывшего губернатора Сюника Ваге Акопяном. Ранее Fip.am писал, что Ваге Акопян за счет фондов финансировал семейные бизнесы. Общественная организация «Общественная дипломатия» зарегистрирована на имя жены бывшего губернатора. Именно ей принадлежит телекомпания Para TV.