Ապատեղեկատվություն՝ իշխանությունների կոռումպացված լինելու մասին
«168 ժամի» հոդվածում ոչ փաստարկված օրինակներ են բերվում իշխանությունների կոռումպացվածության և կոռուպցիայի դեմ պայքարում քաղաքական կամքի բացակայության մասին։
11:54, 28 Մրտ, 2019
Մարտի 25-ից մամուլում շրջանառվում է քաղաքագետ, «Ազատություն» ռադիոկայանի հայաստանյան մասնաճյուղի նախկին ղեկավար Աղասի Ենոքյանի հոդվածը։ Այն պարունակում է իշխանության կոռուպցիոն հակումների և կոռուպցիայի դեմ պայքարում քաղաքական կամքի բացակայության վերաբերյալ խնդրահարույց պնդումներ։
Նոր տոնածառի ձեռքբերում
Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում է, որ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ամանորյա տոների կապակցությամբ գնված ավելի քան 70 մլն դրամանոց տոնածառի արժեքի հետ կապված քննություն չի գնացել, սակայն շատերի մոտ կասկած կա, որ այն ձեռք է բերվել, այսպես կոչված, «ատկատի» կոռուպցիոն մեխանիզմով։
2018 թվականի դեկտեմբերի 21-ի Երևանի ավագանու նիստում, սակայն, բավականին մանրամասն ներկայացվել է նոր տոնածառի գնման գործընթացը։ Նիստի ժամանակ, մասնավորապես, նշվել է, որ նոր տոնածառը չի գնվել քաղաքի բյուջեի հաշվին, այլ գնվել է «Երևան-2800» հիմնադրամի կողմից խնայված մոտ 600 միլիոն դրամ գումարներից։ Տոնածառը՝ զարդարանքներով և լույսերով միասին, արժեցել է 85 մլն 32 հազար դրամ։ Հետևաբար, Երևանի ավագանին նոր տոնածառն ընդունել է որպես նվիրատվություն «Երևան-2800» հիմնադրամի կողմից։
Կոռուպցիոն գործերի բացահայտում
Ըստ հոդվածագրի, Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը չի բացահայտել կոռուպցիայի որևէ «լուրջ դեպք», այլ բավարարվել է կոռուպցիայի մասին «հնչեղ կինոներ նկարելով»։
Հիշեցնենք, սակայն, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը դեռևս 2018 թվականի մայիսին բացահայտեց «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊԸ կողմից հարկային պարտավորություններից խուսափելու նպատակով կիրառված երկարատև սխեմա, որի առթիվ հարուցվեց քրեական գործ։ Նույն թվականի հունիսի 13-ին բացահայտվեցին «Երևան» հիմնադրամում տեղի ունեցած չարաշահումները։
Սեպտեմբերին Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ էր հարուցել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի իրականացման գործընթացում թույլ տրված չարաշահումների գործով։ Ըստ դատախազության, պետությանը 23,5 մլրդ դրամի վնաս է հասցվել:
Դեկտեմբեր ամսին ևս տեղի են ունեցել կոռուպցիոն մի շարք հանցագործությունների բացահայտումներ։
Պարգևավճարներ
Հոդվածում ասվում է, որ զարմանալի են սոցիալական արդարության ջատագով հեղափոխական իշխանությունների ինքնապարգևատրումները։
Նախ նշենք, որ FIP.am-ը ևս անդրադարձել է պարգևատրումների հարցում օրենքի խախտումներին։
Ինչ վերաբերում է այս հարցում քաղաքական կամքի խնդրին, ապա պետք է նշել, որ պարգևատրումների շուրջ բարձրացված աղմուկին զուգահեռ՝ փետրվարի 7-ին Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունում փակ հանդիպում էր հրավիրվել, որին ներկա էր ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։ Հանդիպումից հետո ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը  ֆեյսբուքյան գրառման տեսքով հայտնել էր Ատոմ Ջանջուղազյանի հետ համատեղ քննարկման արդյունքում մշակած այն 4 քայլերը, որոնք կիրականացվեն և կբերեն նման դեպքերի կանխարգելմանը։
Այսպիսով, հոդվածում բերված պնդումներն ու օրինակները իշխանությունների կոռումպացվածության մասին  ոչ փաստական են և իրականությունից կտրված։
• Total: 228
• 228
Կառավարության հունվարի 26-ի նիստում ներքին գործերի նորանշանակ նախարար Վահե Ղազարյանը հայտարարեց, որ չնայած շահագործվող մեքենաների թվի աճին՝ երկրում ունենք պատահարների,...

Дезинформация о коррумпированности властей
В статье «168 жам» приводятся необоснованные примеры коррумпированности властей и отсутствия политической воли в борьбе с коррупцией.
11:54, 28 Мар, 2019
В прессе с 25 марта муссируется статья бывшего координатора ереванского бюро армянской службы Радио Свобода Агаси Енокяна, которая содержит проблемные утверждения о склонности властей к коррупции и отсутствия политической воли в борьбе с коррупцией.
Покупка новой новогодней елки
В статье, в частности, говорится, что проверки по поводу стоимости новогодней елки, которую мэрия Еревана купила за почти 70 млн драмов, не проводилось, однако многие подозревают, что елка была куплена по так называемому механизму коррупционного «отката».
Однако процесс покупки новой елки был подробно представлен на заседании Совета старейшин Еревана 21 декабря 2018 года. В частности, в ходе заседания было отмечено, что новая елка была куплена не за счет средств городского бюджета, а за счет сэкономленных фондом «Ереван-2800» около 600 млн драмов. Елка, с украшениями и световыми гирляндами, обошлась в 85 миллионов 32 тысячи драмов. Следовательно, новая новогодняя елка досталась Совету старейшин Еревана как пожертвование фондом «Ереван-2800».
Раскрытие коррупционных дел
По словам автора статьи, правительство Никола Пашиняна не раскрыло ни одного «серьезного случая» коррупции, а лишь довольствуется те, что снимает «громогласные фильмы» о коррупции.
Напомним, однако, что Служба национальной безопасности еще в мае 2018 года раскрыла долгое время применяемую схему, разработанную ООО «Алекс Холдинг» во избежание уплаты налогов, в связи с чем было возбуждено уголовное дело. 13 июня того же года были выявлены злоупотребления в фонде «Ереван»
В сентябре Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное дело по факту злоупотреблений при строительстве дороги Север-Юг. По данным прокуратуры, государству был нанесен ущерб в размере 23,5 млрд. драмов.
В декабре также были проведены ряд операций по выявлению коррупционных преступлений.
Премии
В статье говорится, что премии сторонников социальной справедливости кажутся удивительными.
Прежде всего, отметим, что FIP.am уже затрагивал нарушения закона, допущенные при премировании.
Что касается вопроса политической воли в этом вопросе, то следует отметить, что параллельно с шумом, поднятым вокруг премий, 7 февраля в Национальном Собрании состоялось закрытое заседание фракции «Мой шаг», на котором присутствовал министр финансов Атом Джанджугазян. После встречи вице-спикер НС Лена Назарян на своей странице в Facebook представила те четыре шага, которые были разработаны в результате совместного обсуждения с Атомом Джанджугазяном, и которые будет реализованы и приведут к предотвращению подобных случаев.
Таким образом, приведенные в статье утверждения и примеры о коррумпированности властей неаргументированы и оторваны от действительности.