Բանանի շուկա․ վերացող մենաշնորհը
Հայաստանում բանանի ներկրման շուկան ազատականացել է և ազատվել մենաշնորհից, ինչը համապատասխանում է 2019 թվականի փետրվարի 28-ին հրապարակված՝ ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունավետության վերաբերյալ զեկույցում նշված ցուցանիշներին։
12:47, 30 Ապր, 2019
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն անդրադարձել է կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունավետության մասին զեկույցում տեղ գտած առանձին ապրանքատեսակների, մասնավորապես՝ շաքարավազի ու դիզելային վառելիքի շուկայում տեղի ունեցած փոփոխություններին և ցույց տվել, որ շաքարավազի շուկայում դրական տեղաշարժը այնքան էլ ակնառու չէ, իսկ դիզելային վառելիքի գծով ունենք առավել կայուն մենաշնորհ, ինչը կառավարության ծրագրին և առավել ևս՝ զեկույցին տրամաբանորեն հակասում է։
Այժմ տեսնենք, թե ինչպես է փոխվել բանանի շուկան և որոնք են այս շուկայում հայտնված նոր խաղացողները։
Այսպես․ 2017 թվականին Հայաստան է ներմուծվել մոտ 12 900 տոննա բանան՝ 38 կազմակերպության կողմից։ Դրանցից խոշորագույնը, թերևս, ԱԺ նախկին պատգամավոր և ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին պատկանող «Քեթրին գրուպ» ՍՊԸ-ն է՝ մոտ 7300 տոննա ներմուծմամբ, որը կազմում է ընդհանուր ներմուծման 56,5 տոկոսը։ Ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականին բանան ներմուծող կազմակերպություններից միայն 8-ը ներմուծել են ընդհանուրի 96 տոկոսը։
2018 թվականին բանանի ներմուծման ծավալներն աճել են 74 տոկոսով՝ 12 900 տոննայից հասնելով 22 400-ի, իսկ ներմուծող կազմակերպությունների թիվը նվազել է։ 2017 թվականին բանան ներմուծած 38 կազմակերպություններից 2018 թ․-ին շուկայում մնացին 12-ը, որոնց ավելացան ևս 14 նոր կազմակերպություն։ Սակայն ի տարբերություն 2017 թվականի, անցած տարի ներմուծող 26 կազմակերպությունից 14-ը շուկայում ունեցան բավականին խոշոր մասնաբաժիններ։
2018 թվականին ամենախոշոր ներմուծողի դերում շարունակեց մնալ «Քեթրին գրուպ» ՍՊԸ-ն՝ 32,2 տոկոս մասնաբաժնով։ Հետաքրքիր է, որ այս ընկերության ներմուծման ծավալները գրեթե չեն փոխվել, և շուկայում մասնաբաժնի նման անկումը պայմանավորված է մյուս ընկերությունների կողմից բանանի ներմուծման ծավալների ահռելի աճով։
Ինչպես նշեցինք, 2018 թվականին բանան ներմուծող 26 կազմակերպություններից 14-ը աչքի են ընկել բավականին ակտիվ գործունեությամբ, ինչի շնորհիվ կարողացել են գրավել շուկայի մեծ մասը։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ բանանի շուկայի ազատականացման մասին կառավարության խոստումները, կարծես թե, իրականություն են դառնում, և շուկայում հայտնվել են նոր ակտիվ խաղացողներ։

Банановый рынок. Исчезающая монополия
«Платформа проверки фактов» уже обращалась к произошедшим на рынке сахара и дизельного топлива изменениям, которые нашли место в отчете о процессе выполнения программы правительства и показала, что положительная динамика на рынке сахара не столь заметна, а по части дизельного топлива имеется стабильная монополия, что логически противоречит программе правительства и, тем более, отчету.
Теперь посмотрим, какие изменения произошли на банановом рынке и какие новые нарушения в нем появились.
Так в 2017 году 38 компаний импортировали в Армению около 12.900 тонн бананов. Самой крупной из компаний, пожалуй, является ООО «Кетрин груп», которая принадлежит бывшему депутату и бывшему главе Службы принудительного исполнения судебных актов Миграну Погосяну. Компания импортировала 7300 тонн бананов, что составляет 56,5% от общего объема импорта. В целом, в 2017 году 8 компаний импортировали 96 процентов от общего объема.
В 2018 году объем импорта бананов увеличился на 74 процента — с 12 900 тонн до 22 400, а количество компаний-импортеров сократилось. В из 38 компаний, импортирующих бананы в 2017 году, в 2018 году на рынке остались 12. К ним прибавилось еще 14 новых компаний. Однако, в отличие от 2017 года, в прошлом году 14 из 26 компаний-импортеров имели значительные доли на рынке.
В 2018 году крупнейшим импортером с долей 32,2% продолжало оставаться ООО «Кетрин груп». Примечательно, что объемы импорта этой компании почти не изменились, и такой спад доли на рынке обусловлен резким увеличением объемов импорта бананов другими компаниями.
Как мы уже отметили, 14 из 26 импортирующих бананы компаний отметились довольно  активной деятельностью, благодаря которой смогли охватить большую часть рынка.
В заключении отметим, что обещания правительства по либерализации бананового рынка, похоже, воплощаются в жизнь, и на рынке появляются новые активные игроки.