Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի կառուցման առասպելը
2010 թվականից սկսած մամուլում շրջանառության մեջ էր գտնվում Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի կառուցման ծրագիրը։ Նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցների 50%-ը նախնական համաձայնությամբ պետք է հատկացներ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը։ Մյուս մասը կազմելու էր կառավարության համաֆինանսավորումը։
Այսպես, 2012 թվականին ծրագիրը դասվեց գերակա խնդիրների շարքին, իսկ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը հայտնեց, որ նախագծային աշխատանքները շուտով ավարտին կհասցվեն և կմեկնարկեն շինարարական աշխատանքները։
Նախարարի հայտարարությունից ամիսներ անց  սակայն «ՀԿԵ» ըկերության գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հայտարարեց, որ շինարարությունը տնտեսապես շահավետ չէ և ընկերությունը չի պատրաստվում ներդրումներ իրականացնել։
Ու թեև Ռեբեցի հայտարարությունը շատ հստակ էր, այնուամենայնիվ Կառավարությունը այս ծրագիրը ամրագրեց հաջորդ՝ 2013 թվականի բյուջեի ուղերձում, համաձայն որի պետք է ավարտվեն նախագծման աշխատանքները և իրականացվեն միջոցառումներ շինաշխատանքների նախապատրաստման ուղղությամբ։
Սակայն արդեն 2014 թվականի բյուջեի նախագծում այս ծրագրի մասին չի հիշատակվում, ինչը թերևս վկայում է այն մասին, որ այդ աշխատանքները ոչ միայն չեն կատարվել, այլև ծրագիրը փաստացի մղվել է երկրորդ պլան։
Օրերս, Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից տեղեկացանք, որ Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի կառուցման ծրագիրը, 7 տարի անց, գտնվում է «պոտենցիալ ներդրողներ ներգրավելու» փուլում։
Թեգեր` Communications and Information TechnologiesManuk VardanyanMinistry of TransportmythrailwayRailway constructionSouth Caucasian Railway CJSCVanadzor - FioletovoViktor RebetsВанадзор-ФиолетовоВиктор Ребецжелезная дорогаМанук ВарданянМинистерства транспортасвязи и информационных технологийстроительство железной дорогиФиолетовоЮжно-Кавказская железная дорогаերկաթգիծկապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունՀարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունՄանուկ ՎարդանյանՌեբեցՎանաձոր-ՖիոլետովոՏրանսպորտիՏրանսպորտի և կապի նախարար
Շուշի-Նախիջևան երկաթգիծ նախատեսված չէ․ գոնե առայժմ
20:15, 17 Նյմ, 2020
Համացանցում նոյեմբերի 17-ին տարածվել է մի քարտեզ, ըստ որի` Ադրբեջանը նախատեսում է երկաթգիծ կառուցել Բաքու-Աղդամ-Շուշի-Նախիջևան ուղղությամբ։ Համացանցի հայկական տիրույթում այն...
Օրերս մամուլում տեղեկություն շրջանառվեց առ այն, որ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ  սկսել է մշակել Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման նախագիծը։  Ընկերության տնօրենի առաջին...
Զվարթնոց-Երևան երկաթգծի ուրվականը
12:59, 1 Փտր, 2018
Դեռ 2011 թվականի նոյեմբերի 3-ին կառավարության նիստում ընդունվել է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի, հարակից տարածքում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի և ազատ տնտեսական...
Նոր էլեկտրագնացքը չեն վերադարձնում Ռուսաստանին
11:04, 30 Նյմ, 2017
Երեկ Hraparak.am կայքը գրել է․ «Ռուսաստանից Հայաստան բերված նոր էլեկտրագնացքը «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն պատրաստվում է վերադարձնել Ռուսաստանին»։ Սակայն այս տեղեկատվությունը...

Миф о строительстве железной дороги Ванадзор-Фиолетово
Начиная с 2010 года  в СМИ муссировалась программа по строительству железной дороги Ванадзор-Фиолетово. На реализацию проекта 50% по предварительной договоренности должна была выделить ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога». Остальную часть составило бы софинансирование правительства.
Так, в 2012 году программа была причислена к ряду приоритетных задач, а министр транспорта и связи Манук Варданян заявил, что проектные работы в скором времени будут завершены и начнутся строительные работы.
Спустя несколько месяцев после заявления министра, однако, гендиректор «ЮКЖД» Виктор Ребец заявил, что строительство является экономически невыгодным и компания не собирается осуществлять инвестиции.
И хотя заявление Ребеца было очень четким, тем не менее, правительство закрепило эту программу в бюджетном послании следующего 2013 года, согласно которому должны были быть завершены проектные работы и проведены мероприятия по подготовке строительных работ.
Однако, уже в проекте бюджета на 2014 год об этой программе не упоминалось, что, свидетельствует о том, что эти работы не только не осуществились, но и то, что эта программа фактически была задвинута на задний план.
На днях, из Министерства транспорта, связи и информационных технологий проинформировали, что программа по строительству ветки железной дороги Ванадзор-Фиолетово — спустя 7 лет — находится на стадии «вовлечения потенциальных инвесторов».
Метки Communications and Information TechnologiesManuk VardanyanMinistry of TransportmythrailwayRailway constructionSouth Caucasian Railway CJSCVanadzor - FioletovoViktor RebetsВанадзор-ФиолетовоВиктор Ребецжелезная дорогаМанук ВарданянМинистерства транспортасвязи и информационных технологийстроительство железной дорогиФиолетовоЮжно-Кавказская железная дорогаերկաթգիծկապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունՀարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունՄանուկ ՎարդանյանՌեբեցՎանաձոր-ՖիոլետովոՏրանսպորտիՏրանսպորտի և կապի նախարար
Строительство железной дороги Шуши-Нахиджеван не планируется. По крайней мере, на данный момент
20:15, 17 Ноя, 2020
В Интернете 17 ноября распространилась карта, согласно которой Азербайджан планирует построить железную дорогу в направлении Баку-Агдам-Шуши-Нахиджеван. В армянском сегменте соцсетей...
Призрак железной дороги Звартноц-Ереван
12:59, 1 Фев, 2018
Призрак железной дороги «Звартноц»-Ереван Еще 3 ноября 2011 года правительство одобрило стратегическую программу по созданию в аэропорту «Звартноц», а также...
Вчера сайт Hraparak.am написал: «ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» собирается вернуть России новый электропоезд, привезенный из России в Армению». Однако эта...