Օրերս մամուլում տեղեկություն շրջանառվեց առ այն, որ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ  սկսել է մշակել Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման նախագիծը։  Ընկերության տնօրենի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Միշարինը հայտարարեց՝ «մենք իսկապես սկսել ենք զբաղվել այդ հարցով։ Այսօր այդ երթուղին (Պարսից ծոց-Սև ծով, անցնում է Հայաստանով — խմբ.) մուլտիմոդելային է, այսինքն` ներառում է երկաթուղային ու ավտոմոբիլային փոխադրումներ»։
Հայաստան-Իրան երկթագծի կառուցումը, թերևս ամենից քննարկված և շահարկված թեման է վերջին 10 տարվա ընթացքում։ Այն իր տրամաբանական ավարտին հասավ 2017 թվկանի հունվարի 12-ին, երբ կառավարությունը որոշում ընդունեց լուծարել «Երկաթուղու շինարարության տնօրինություն» ՓԲԸ-ն։ 2011-2016 թթ․ այս ՓԲԸ-ն Հայաստանի պետական բյուջեից ստացել է 253 միլիոն դրամ։
Երկաթգծի պատմությունը
Ծրագրի մասին առաջին անգամ 2008 թվականի նախագահական քարոզարշավի ընթացքում հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը։ Այն 3 մեգածրագրերից երրորդն էր՝ «հյուսիս- հարավ», «նոր ատոմակայան», «Հայաստան-Իրան երկաթգիծ»։ «Առաջիկա տարիների ընթացքում սկսվելու է Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը»,- հայտարարց Սարգսյանը։
Ի սկզբանե ծրագիրը գնահատվել էր մոտ 2 մլրդ դոլար, հետո՝ 2,5, իսկ  վերջում` 3,2 մլրդ դոլար: Հասկանալի էր, որ ընդամենը 10 մլրդ դոլար ՀՆԱ ունեցաղ երկրի համար այդպիսի ծրագիրը անիրականանալի է։ Սկսվեցին տեղեկություններ տարածվել, որ ծրագիրը ֆինանսավորելու է Ռուսաստանը, հետո՝ Չինաստանը, ապա անգամ Համաշխարհային բանկը։ Վերոնշյալից և ոչ մեկը չիրականացավ։
2013 թվականին՝ կրկին նախագահական ընտրություններից առաջ, կրկին հայտարարվեց 3,5 մլրդ դոլար գնահատվող նախագծի գործարկման մասին։ Այդ ժամանակ էլ «Հայաստանի հարավային երկաթուղու» զարգացմանն ուղղված տարածաշրջանային համագործակցության գծով փոխըմբռնման եռակողմ հուշագիր ստորագրվեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի, Հայաստանի տրանսպորտի նախարարության և Դուբայում գրանցված «Ռոսիա ՖԶԵ» ներդրումային ընկերության միջև: «Ռոսիա ՖԶԵ»-ն հայտարարեց, որ սկսում է լայնածավալ գործունեություն` նախագծերի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակման, նախագծման, ֆինանսավորման, զարգացման և շահագործման համար կոնսորցիումի ստեղծման ռազմավարության աշխատանքներ:
1 տարի անց՝ 2014-ին,  պատրաստ էր երկաթգծի կառուցման նախագիծը։ Ըստ այդմ՝ շինարարության նախնական արժեքը 3,2 մլրդ դոլար էր, իսկ շինարարական աշխատանքները պետք է տևեին 6 տարի։
Կրկին 1 տարի անց՝ արդեն 2015 թվականին, «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինը հայտարարեց, որ Հայաստան-Իրան երկաթուղու անցկացման նախագիծը միանգամայն զուրկ է արդյունավետությունից։  ՌԵՈՒ ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ այդ նախագիծը հեռանկար չունի` «ինչպես պատի վրա բացել ոչ մի տեղ չնայող, հարևան տան պատին նայող պատուհան»:
Այսօր, սակայն, Ալեքսանդր Միշարինը հերքում է սեփական ղեկավարին, հայտարարում է՝  ծրագիրը ոչ միայ արդյունավետ է, այլև արդեն մշակվում է։ Թե որքանով է այս հայտարարությունն արժանահավատ, ցույց կտա ժամանակը։
Թեգեր` ԻրանԻրան-Հայաստան երկաթուղիՀարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունՌուսական երկաթուղիներ
«Իրանական ռազմական տեխնիկայի» տեղաշարժի մասին տեսանյութը հին է
19:13, 13 Սպտ, 2022
«Ռադիո Ավրորայի» համացանցային կայքը Հայաստանի դեմ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի սկսած հարձակման ֆոնին տեսանյութ է տարածել՝ գրելով, թե դրանում իրանական զինտեխնիկան...

На днях в прессе появились сведения о том, что ОАО «Российские железные дороги» приступило к проработке проекта строительства железной дороги Армения-Иран. Первый заместитель директора компании Александр Мишарин заявил: «Мы действительно начали прорабатывать этот вопрос. Сегодня этот маршрут (Персидский залив –  Черное море, проходит по территории Армении. — ред.) является мультимодальным, то есть включает в себя и железнодорожные, и автомобильные перевозки».
Строительство железной дороги Армения-Иран можно назвать самой обсуждаемой и спекулируемой темой за последнее десятилетие. И своего логического завершения она достигла 12 января 2017 года, когда правительство приняло решение о ликвидации ЗАО «Управление строительством железной дороги». За 2011-2016 годы это ЗАО получило из государственного бюджета Армении 253 миллиона драмов.
История железной дороги
Впервые о программе заявил Серж Саркисян в ходе президентской кампании 2008 года. Это была третья из трех мегапрограмм: «Север-юг», «Новая атомная станция» «Железная дорога Армения-Иран». «В ближайшие годы начнется строительство железной дороги Армения-Иран», — заявил Саркисян.
Изначально программа оценивалась примерно в 2 млрд долларов, потом – в 2,5, а в конце – уже в 3,2 млрд долларов. Было ясно, что для страны, ВВП которой составляет всего 10 млрд долларов, такая программа просто неосуществима. Стали распространяться сведения, что финансировать программу будет Россия, затем – Китай, договорились даже до Всемирного банка. Но ничего из вышесказанного не осуществилось.
В 2013 году, опять-таки перед президентскими выборами, было снова объявлено о запуске проекта, оцениваемого в 3,5 млрд долларов. В то время между ЗАО «Южно-кавказские железные дороги», Министерством транспорта Армении и инвестиционной компанией «Россия ФЗЕ», зарегистрированной в Дубае, был подписан трехсторонний меморандум о взаимопонимании по части регионального сотрудничества, направленного на развитие «Южной железной дороги Армении». «Россия ФЗЕ» заявила, что начинает широкомасштабную деятельность – работы по стратегии создания консорциума для разработки технико-экономического обоснования проектов, проектирования, финансирования, развития и эксплуатации.
Год спустя, в 2014 году, проект строительства железной дороги был готов. По проекту предварительная стоимость строительства составляла 3,2 млрд долларов, а срок строительных работ – 6 лет.
Еще через год, уже в 2015 году, президент ОАО «Российские железные дороги» Владимир Якунин заявил, что проект проведения железной дороги Армения-Иран совершенно лишен эффективности. Этот проект бесперспективен, отметил глава РЖД: «Это как прорубить в стене окно в никуда, в стену соседнего дома».
Однако сегодня Александр Мишарин противоречит собственному руководителю, заявляет, что программа не только эффективна, но и уже прорабатывается. А достоверность этого заявления покажет время.
Метки ԻրանԻրան-Հայաստան երկաթուղիՀարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունՌուսական երկաթուղիներ
Турция не отзывала послов России и Ирана
18:12, 10 Янв, 2018
Ряд армянских СМИ сообщают о том, что Анкара отозвала послов России и Ирана, что не соответствует действительности. «Министерство иностранных дел...