ԶԼՄ-ն հուսախաբ արեց տաջիկ միգրանտներին
Փետրվարի 28-ին, երբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պաշտոնական այցով գտնվում էր Տաջիկստանում, որոշ լրատվամիջոցներ սկսեցին ակտիվ շրջանառել «Պուտինը թույլատրել է 200 հազար տաջիկ միգրանտներին վերադառնալ Ռուսաստան» վերնագրով հոդվածը։
Այս տեղեկությունը մամուլում հայտնվել էր դեռևս փետրվարի 27-ի երեկոյան։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ Դուշանբեում բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքում ավելի քան 200 հազար տաջիկ միգրանտների կթույլատրվի մուտք գործել Ռուսաստան։ Նա իր խոսքում նաև նշում է  «Դրանք միգրանտներն են, որոնք 200 հազարից ավելի են․ նրանք, որոնք ՌԴ-ն չեն լքել չկանխամտածված, իրենցից անկախ պատճառներով, չեն կատարել որևիցե վարչական իրավախախտում և ներգրավված չեն եղել ոչ մի անօրինական գործունեության մեջ»։
Սակայն Պուտինի այցից անմիջապես հետո այս նույն լրատվամիջոցները արդեն սկսում են հայտնել, որ աշխատավոր միգրանտների համաներումը կվերաբերի միայն 200 հազարի 35%-ին։
Ըստ աշխատանքային միգրացիայի փորձագետի, Պուտինի այցից անմիջապես հետո Տաջիկստանի քաղաքացիները, ովքեր չունեն Ռուսաստան մուտք գործելու իրավունք, սկսեցին ճամպրուկները կապել։ Սակայն ՌԴ փոխվարչապետի խոսքերը վերլուծելուց հետո միգրացիոն փորձագետը համոզված է, որ 200 հազար տաջիկ աշխատավոր միգրանտներից միայն 70 հազարը կարող են բավարարել Ռուսաստան մուտք գործելու համար անհրաժեշտ պահանջին։
Այսպիսով, հստակ կարող ենք ասել, որ Պուտինի այցի օրերին որոշ լրատվամիջոցներ միտումնավոր մարդկանց ապակողմնորոշող վերնագրերով էին հանդես գալիս։
Թեգեր` disinformationenter Russialabor migrationmigrantsmigrationmisinformationPutintajik migrantsTajikistanвъезд в РоссиюдезинформациямигрантымиграцияТаджикистантаджикские мигрантыապակողմնորոշումԻգոր ՇուվալովմիգրացիաՊուտինՌուսաստան մուտք գործելտաջիկտաջիկ միգրանտներՏաջիկստան
Հայաստանում արական սեռի քաղաքացիները շարունակում են հրաժարվել ՀՀ քաղաքացիությունից․ 2018-2024 թվականների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվել է ընդհանուր առմամբ 11,830 արական...
SUT.am-ը դարձել է «Փաստերի ստուգման հարթակ»` FIP.am
15:46, 3 Սպտ, 2018
SUT.am-ի հարգելի՛ ընթերցողներ, տեղեկացնում ենք, որ տեղի է ունեցել կայքի վերանվանում։ Փոփոխությունը, որը պայմանավորված է մեր նոր բրենդային քաղաքականությամբ (նոր...

СМИ разочаровал таджикских мигрантов
28 февраля, когда президент России Владимир Путин находился с официальным визитом в Таджикистане, некоторые СМИ начали активно распространять статью под заглавием «Путин разрешил 200 тысячам таджикских мигрантов вернуться в Россию
Эта информация в прессе появилась еще вечером 27 февраля. Вице-премьер России Игорь Шувалов сообщил СМИ, что  по итогам переговоров на высшем уровне в Душанбе более чем 200 тыс. таджикским мигрантам будет разрешен въезд в Россию. Шувалов в своей речи отметил: «Это мигранты, их свыше 200 тыс. человек: те, кто не выехал в силу каких-то причин неумышленно из РФ, не совершал никаких административных правонарушений и не был вовлечен ни в какую противоправную деятельность».
Однако сразу же после визита Путина те же самые СМИ начинают сообщать, что амнистия коснется только 35% таджикских мигрантов из 200 тысяч.
Согласно эксперту трудовой миграции, сразу же после визита Путина граждане Таджикистана, у которых не было права на въезд в Россию, начали собирать чемоданы. Однако после анализа слов вице-премьера России эксперт убежден, что из 200 тысяч трудовых мигрантов только 70 тысяч смогут удовлетворить необходимые для въезда в Россию требования.
Таким образом, можно четко сказать, что во время визита Путина некоторые СМИ сознательно выступали с вводящими в заблуждение людей  заголовками.
Թեգեր` disinformationlabor migrationmigrantsmigrationmisinformationPutintajik migrantsTajikistanвъезд в РоссиюдезинформациямиграцияТаджикистантаджикские мигрантыապակողմնորոշումԻգոր ՇուվալովմիգրացիաՊուտինՌուսաստան մուտք գործելտաջիկտաջիկ միգրանտներՏաջիկստան
17:58, 16 Сен, 2024
В Армении граждане мужского пола продолжают отказываться от гражданства РА. Всего за 2018-2024 годы от гражданства РА отказались 11830 граждан...