Ավիավառելիքի շուկայում մենաշնորհը պահպանվում է
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն իր գործունեության սկզբից տնտեսության զարգացման առաջնահերթություն էր սահմանել զբոսաշրջությունը։
Կառավարության 2018 թ. ծրագրում զբոսաշրջության զարգացման տեսակետից կարևորվել էր ավիատոմսերի գների անկմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը և հատկապես` ավիավառելիքի շուկայի ազատականացմանն ուղղված հակամենաշնորհային միջոցառումների իրականացումը։
Սակայն կառավարության 2019 թ. ծրագրում  ավիավառելիքի շուկայի ազատականացմանն ուղղված միջոցառումների մասին նախորդ ծրագրում տեղ գտած խոստումներն այլևս ներառված չեն։
Արդյո՞ք ավիավառելիքի շուկան արդեն ազատականացված է
2017 թ. Հայաստան ավիավառելիք է ներմուծել հինգ կազմակերպություն՝ ՊՆ նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտը, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն, «Մաքսհուր» ՍՊԸ-ն, «Կամօյլ» ՍՊԸ-ն և «Մաքս օիլ» ՍՊԸ-ն։ Այս ընկերությունները միասին ներմուծել են ավելի քան 55 հազար տոննա ավիավառելիք։
Փորձենք հասկանալ, թե ում են պատկանում այս ընկերությունները, բացի, բնականաբար, ՊՆ նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտը։
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն  2001 թ․-ից պատկանում է արգենտինահայ մեծահարուստ, գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին։
Ինչ վերաբերում է մյուս երեք ընկերությանը, ապա ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի, «Մաքսհուր» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետերը 2011-ից Հարություն Կարոյի Փամբուկյանն է։ Հարություն Կարոյի Փամբուկյանը եղել է ՀՀԿ կուսակցության անդամ, 1999-2012 թթ.` ԱԺ պատգամավոր։
Վերջինս հանդիսանում է նաև 2017 թ. հուլիսին գրանցված «Մաքս օիլ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետերը։
Հատկանշական է, որ 2017 թ․ հունիսին «Մաքսհուր» ՍՊԸ-ն դադարեցրել է ավիավառելիքի ներմուծումը և անմիջապես շուկա է մտել «Մաքս օիլ» ՍՊԸ-ն։
Ինչ վերաբերում է ներմուծող մյուս կազմակերպությանը՝ «Կամօյլ» ՍՊԸ-ին, ապա այս ընկերությունը գրանցվել է 2002 թ․ հունիսին, և ընկերության 100% բաժնեմասը պատկանում է 57-ամյա Կամո Ռևիկի Մելքոնյանին։
Կամո Ռևիկի Մելքոնյանը 2017-ից հանդիսանում է նաև Փամբուկյանի «Մաքս օիլ» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրենը։
Այսինքն՝ ավիավառելիք ներմուծող հինգ կազմակերպությունից երեքն ուղղակիորեն փոխկապակցված են միմյանց հետ և կապվում են Հարություն Կարոյի Փամբուկյանի հետ։
Ի՞նչ է փոխվել 2018թ.
Դեռևս 2017 թ. կեսին շուկայից դուրս է եկել «Մաքսհուր» ՍՊԸ-ն։ Այսպիսով, 2018 թ․ ավիավառելիք են ներմուծել մյուս չորս ընկերությունները, իսկ նոր ներմուծողներ չեն հայտնվել։
Փաստորեն, շուկայի ազատականացմանն ուղղված քայլերն արդյունք չեն տվել։
Նոր խաղացողներ չեն հայտնվել, իսկ ներմուծողներից երկուսն անուղղակիորեն պատկանում են մեկ մարդու։ Բացի այդ, հարկ է նշել, որ ավիավառելիքի գինը բարձրացել է։

Монополия на рынке авиатоплива сохраняется
Правительство Никола Пашиняна с самого начала своей деятельности как приоритет развития экономики установило туризм.
В программе правительства за 2018 год с точки зрения развития туризма придавалась важность снижению цен на авиабилеты и проведению антимонопольных мероприятий, направленных на либерализацию рынка авиационного топлива.
Однако обещания по либерализации рынка авиатоплива, содержащиеся в предыдущей программе, не включены в программу правительства на 2019-2023 гг.
Либерализован ли уже рынок авиатоплива?
В 2017 году авиатопливо в Армению импортировали 5 компаний —   Департамент материально-технического обеспечения Министерства обороны Армении, ЗАО «Международные аэропорты – Армения», ООО «Максхур», ООО «Камойл» и ООО «Макс ойл».
Попытаемся выяснить, кому, помимо Департамента материально-технического обеспечения МО РА, принадлежат эти компании.
ЗАО «Международные аэропорты – Армения» с 2001 года принадлежит миллиардеру, бизнесмену армянского происхождения из Аргентины Эдуардо Эрнекяну.
Что касается трех других компаний, то согласно электронному реестру правительства, владельцем 100% акций ООО «Максхур» является Памбукян Арутюн Кароевич, который был членом Республиканской партии Армении и депутатом НС в 1999-2012гг..
Памбукян является также владельцем 100% акций зарегистрированной в июле 2017 года компании ООО «Макс ойл».
Примечательно, что в июне 2017 года ООО «Максхур» прекратила импорт авиатоплива и на рынок сразу же вошла компания ООО «Макс ойл».
Что касается компании-импортера ООО «Камойл», то эта компания была зарегистрирована в июне 2002 года и 100% акций компании принадлежит 57-летнему Мелконяну Камо Ревиковичу.
Мелконян Камо Ревикович с 2017 года является также исполнительным директором компании Памбукяна ООО «Макс ойл».
То есть три из пяти компаний-импортеров авитоплива напрямую связаны друг с другом – их объединяет Памбукян Арутюн Кароевич.
Что изменилось с 2018 года?
Еще в середине 2017 года с рынка ушла компания ООО «Максхур». Таким образом, в 2018 году авиационное топливо импортировали остальные четыре компании. Новые импортеры на рынке не появились.
Фактически шаги по либерализации рынка никаких результатов не дали.
Новых игроков не появилось, и двое из компаний-импортеров косвенно принадлежат одному человеку. Помимо этого, следует отметить, что цены на авиационное топливо выросли.