Օսիպյանի պնդումներն անհիմն են
Ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը այսօր՝ մայիսի 23-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձավ մայիսի 20-ին հազարից ավել քաղաքացիների կողմից Հայաստանով մեկ դատարանների շրջափակմանը։
«Կարծում եմ, որ ինքնաբուխ ակցիա էր, հավաք էր ..։ Ես համարում եմ՝ դա որպես ինքնաբուխ շտապ հավաք»,- նշեց Օսիպյանը։
Ըստ «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի, ինքնաբուխ է համարվում «որոշակի իրադարձությանն անմիջապես արձագանքելու նպատակով անցկացվող հավաքը», իսկ շտապ՝ «այն հավաքը, որը կազմակերպվում և անցկացվում է որևէ իրադարձությանը հրատապ արձագանքելու նպատակով, և այդ նպատակին հնարավոր չէ հասնել իրազեկում ներկայացնելու ժամկետի պահպանման պարագայում»։
Մայիսի 20-ին Հայաստանով մեկ դատարանների մուտքերի շրջափակումը չի կարող համարվել ո՛չ շտապ, ո՛չ էլ ինքնաբուխ ակցիա, քանի որ այս գործողություններն իրականացնելու կոչով մայիսի 19-ին ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով հանդես էր եկել Նիկոլ Փաշինյանը։
Օսիպյանը նաև պնդեց, որ այդ հավաքները «տեղավորվում են «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի ընդհանուր դրույթների մեջ»։ Սա ևս իրականությանը չի համապատասխանում: Ըստ այդ օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-րդ կետի, հավաքը պետք է արգելվի, եթե այն սպառնում է դատարանների բնականոն գործունեությանը։ Ավելին, ինչպես արդեն նշել էինք, սույն կարգը խախտելը վարչական իրավախախտում է՝ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքի համաձայն։

Утверждения Осипяна беспочвенны
Начальник Полиции Валерий Осипян сегодня, 23 мая, после заседания правительства в беседе с журналистами прокомментировал акцию по блокированию зданий судов Армении, в которой участвовали более 1000 граждан.
«Думаю, это была спонтанная акция, митинг …Я считаю это спонтанной, срочной акцией», — отметил Осипян.
Согласно статье 26 закона РА «О свободе собраний», «стихийным является собрание, проводящееся в целях немедленного реагирования на определенное событие», а «срочным является собрание, которое организуется и проводится в целях экстренного реагирования на какое-либо событие, и достижение этой цели невозможно при учете обстоятельства соблюдения срока представления уведомления».
Aкция по блокированию зданий судов Армении 20 мая не может считаться ни срочной, ни стихийной, поскольку с призывом о проведении этих действий 19 мая на своей странице в Facebook выступил Никол Пашинян.
Также, по утверждению Осипяна, эта акция «умещается в положения закона «О свободе собраний».
Это утверждение также не соответствует действительности. Согласно пункту 3 статьи 19 закона РА «О свободе собраний», собрание запрещается, если оно угрожает нормальной деятельности судов.
Более того, как мы уже oтмечали, нарушение этого порядка является административным правонарушением в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях.