Հանրապետականը 5 տարվա ծրագիրը չի իրականացրել 9 տարում
Ընտրական գործընթացների կազմակերպման ողջ տրամաբանությունը կայանում է նրանում, որ ընտրությունների մասնակից քաղաքական ուժերը հանրությանն են ներկայացնում Հայաստանի զարգացման իրենց տեսլականը պարունակող նախընտրական ծրագրեր, որոնց հիման վրա էլ հասարակությունը կատարում է իր ընտրությունը: Այսուամենայնիվ, շատ դեպքերում նախընտրական ծրագրերը ծառայում են զուտ քարոզչական նպատակների և երբեք էլ չեն իրականացվում:
Դրա վառ օրինակներից է 2008թ. նախագահական ընտրություններին Սերժ Սարգսյանի կողմից ներկայացված նախընտրական ծրագիրը, որով նախատեսված հիմնական թիրախային ցուցանիշները ոչ միայն չեն ապահովվել մինչև 2012թ., այլև դրանցից շատերը  շարունակում են անկատար մնալ առ այսօր: Ստորև հակիրճ ներկայացված է, թե ինչ խոստումներով է ՀՀ նախագահը եկել իշխանության և թե որքանով են դրանք կատարվել:
Տնտեսություն
Մակրոտնտեսական առումով Սարգսյանի թիմը 2008թ. նախընտրական ծրագրով խոսատացել էր  անվանական ՀՆԱ-ի ծավալները 2012թ. հասցնել նվազագուjնը 5.57 տրիլիոն դրամի: Այսուամենայնիվ, վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ 2012թ. Հայաստանի ՀՆԱ-ն կազմել է ընդամենը 3.99 տրիլիոն դրամ՝ մոտ 18%-ով պակաս, քան խոստացված էր: Ավելին, նախնական տվյալներով 2016թ. անվանական ՀՆԱ-ն կազմել է 5.06 տրիլիոն դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ աճելով ընդամենը 0.2%-ով, ինչը նշանակում է, որ ՀՀԿ-ին չի հաջողվել ապահովել խոստացված տնտեսական աճը անգամ կառավարման երկրորդ շրջափուլում:
Համանման կերպով չի ապահովվել արտահանման ծավալների ավելացումը մինչև 3.8 մլրդ դոլար: Ըստ վիճակագրության 2016թ. դրությամբ արտահանման ծավալները չեն գերազանցել 1.8 մլրդ դոլարի սահմանագիծը, ինչը նշանակում է, որ 9 տարիների ընթացքում ապահովվել է թիրախային ցուցանիշի միայն կեսը:
Պետական բյուջե
ՀՀ արտաքին պարտքի շարունակական աճի պայմաններում իշխանություններին չի հաջողվել նաև ապահովել համախմբված բյուջեի ծախսերի խոստացված աճը մինչև 1.33 տրիլիոն դրամ: 2012թ. ՀՀ բյուջետային ծախսերը կազմել են 1.03 տրիլիոն դրամ, այն պարագայում, երբ 2008թ. սոցիալական արտաբյուջետային ֆոնդերը ներառվել են պետական բյուջեի կազմում՝ արհեստականորեն ավելացնելով դրա ծավալները:
Ծրագրի մեկ այլ կետով նախատեսված էր մինչ 2012թ. ավելացնել կրթության վրա կատարվող ծախսերը մինչև 195 մլրդ դրամ, իսկ առողջապահության վրա կատարվող ծախսերը՝ մինչև 106 մլրդ դրամ: Արդյունքում, 2016թ. պետական բյուջեով կրթության վրա կատարվող ծախսերը կազմել են 132 մլրդ դրամ (63 մլրդ դրամով պակաս), իսկ առողջապահության ծախսերը՝ 86 մլրդ դրամ (20 մլրդ դրամով պակաս):
Կենսամակարդակ
Վերոնշյալից դժվար չէ գուշակել նաև, թե ինչպիսին է եղել կենսամակարդակի փոփոխության դինամիկան Հայաստանում: Նախ և առաջ, Հայաստանում գործազրկության մակարդակը անգամ լայնածավալ արտագաղթի պայմաններում չի նվազել՝ մնալով 18.5%-ի մակարդակում: Զուգահեռաբար, ծայրահեղ անարդյունավետ է եղել նաև աղքատության դեմ պայքարը: 2008թ. Սարգսյանի թիմը խոստանում էր մինչև 2012թ. նվազեցնել աղքատության մակարդակը մինչև 11.9 %, այնինչ այսօր Հայաստանի բնակչության 31.8% աղքատ է, որից շուրջ 2%-ը շարունակում է մնալ ծայրահեղ աղքատ:
Այդպիսով, կարելի է նշել, որ գրեթե բոլոր հիմնական տնտեսական ուղղություններով իշխանություններին չի հաջողվել հասնել իրենց իսկ կողմից առաջադրված թիրախային ցուցանիշներին: Հավանաբար հենց սա է պատճառը, որ 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական ծրագրում Հանրապետական կուսակցությունը խուսափել է «թվային» խոստումներ տալուց:
Թեգեր` #ընտրություններ2017economyelection programelectionselections2017GDP in ArmeniaSerzh SargsyanбедностьбезработицаВВПвнешний долг Армениивыборыгос. бюджетпредвыборная кампанияпредвыборная программапредвыборные обещанияРеспубликанская партия АрменииРПАСерж Саргсянэкономикаաղքատությունարտաքին պարտքգործազրկությունընտրություններՀանրապետական կուսակցությունՀՀԿՀՆԱնախընտրական խոստումներնախընտրական ծրագիրպետ․ բյուջեՍերժ Սարգսյակտնտեսություն
Տարեկան 25 000-ից 60 000 աշխատատեղ․ ի՞նչ են խոստանում քաղաքական ուժերը
12:56, 19 Մյս, 2026
Հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ քաղաքական ուժերը քաղաքացիներին տարբեր ու հաճախ հավակնոտ խոստումներ են տալիս։ «Փաստերի ստուգման հարթակն»...
«Մեր ձևով»-ի «187 հազար ընտանիք՝ առանց եկամտի» պնդումը  մանիպուլյատիվ է
«Մեր ձևով»-ի «187 հազար ընտանիք՝ առանց եկամտի» պնդումը մանիպուլյատիվ է
10:50, 4 Փտր, 2026
«Մեր ձևով» շարժման ֆեյսբուքյան էջում ակտիվորեն տարածվում է արհեստական բանականության միջոցով գեներացված մի տեսանյութ, որտեղ որպես փաստ ներկայացվում է, թե...

5-летняя программа РПА не выполнилась за 9 лет
Вся логика организации избирательного процесса заключается в том, что политические силы, участвующие в избирательной кампании, представляют обществу предвыборные программы, содержащие их видения развития Армении, на основе которых общество делает свой выбор. Тем не менее, во многих случаях, предвыборные программы служат исключительно пропагандистским целям и никогда не выполняются.
Ярким примером тому может послужить предвыборная программа, представленная Сержем Саргсяном во время президентских выборов 2008 года, согласно которой предусмотренные основные целевые показатели не только не были обеспечены до 2012 года, но и многие из них остаются невыполненными по сей день. Ниже приводится краткое изложение того, с какими обещаниями президент Армении пришел к власти, и насколько они были выполнены.
Экономика
В плане макроэкономики команда Саргсяна в предвыборной программе 2008 года пообещала к 2012 году довести объем номинального ВВП до минимальных 5,57 трлн драмов. Тем не менее, статистика показывает, что в 2012 году ВВП Армении составил всего лишь 3.99 трлн. Драмов — примерно на 18% меньше, чем было обещано. Более того, по предварительным данным за 2016 год номинальный ВВП составил 5,06 трлн. драмов, увеличившись всего на 0,2% по сравнению с предыдущим годом, что означает, что РПА не удалось обеспечить обещанный экономический рост даже на втором этапе своего правления.
Подобным образом не был обеспечен рост объемов экспорта до 3.8 млрд. долларов. Согласно статистике, по положению на 2016 год объемы экспорта не превышали отметку 1.8 млрд. долларов, что означает, что за 9 лет была обеспечена лишь половина от целевого показателя.
Государственный бюджет
В условиях продолжительного роста внешнего долга Армении, властям также не удалось обеспечить обещанное увеличение расходов консолидированного бюджета до 1.33 трлн. драмов. В 2012 году расходы бюджета Армении составили 1.03 трлн. драмов, в том случае, когда в 2008 году социальные внебюджетные фонды были включены в государственный  бюджет, тем самым искусственно увеличив его объемы.
По другому пункту программы предусматривалось до 2012 года увеличить расходы на образование до 195 млрд. драмов, а расходы на здравоохранение — до 106 млрд драмов. В результате в 2016 году расходы государственного бюджета на образование составили 132 млрд драмов (на 63 млрд. драмов меньше), а расходы на здравоохранение —  86 млрд. драмов (на 20 млрд. драмов меньше).
Уровень жизни
Из вышеуказанного не сложно догадаться о динамике изменения уровня жизни в Армении. Прежде всего, уровень безработицы даже в условиях широкомасштабной эмиграции не снизился, оставаясь на уровне 18,5%. Параллельно с этим, крайне неэффективной была также борьба с бедностью. В 2008 году команда Саргсяна пообещала до 2012 года снизить уровень бедности до 11,9%,  между тем как 31,8% населения Армении составляют нищие, из которых 2% продолжает оставаться крайне бедными.
Таким образом, можно отметить, что почти по всем основным экономическим направлениям властям не удалось достичь целевых показателей, выдвинутых ими же. Возможно, именно по этой причине в предвыборной программе предстоящих парламентских выборов 2017 года РПА избегает «цифровых» обещаний.