Որքա՞ն են աճել արտահանումն ու ներմուծումը. Ատոմ Ջանջուղազյանի տվյալները ճիշտ չեն
Ազգային ժողովում հունիսի 5-ին ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ներկայացնելով 2018 թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը, հայտարարեց, որ արտահանումն աճել է 8․4 տոկոսով, իսկ ներմուծումը` 15․3 տոկոսով։ Սակայն իրականությունը մի փոքր այլ է։
Ըստ Վիճակագրության պետական կոմիտեի տվյալների, 2018 թվականին արտահանումն աճել է՝ 2,237 մլն դոլարից դառնալով 2,412 մլն դոլար։ Սա նշանակում է, որ արտահանումն աճել է 7․8 տոկոսով, այլ ոչ թե՝ 8․4, ինչպես նշել է ֆինանսների նախարարը։
Ինչ վերաբերում է ներմուծմանը, ապա այն աճել է մոտ 870 մլն դոլարով՝ 4,097 մլն դոլարից դառնալով 4,963 մլն դոլար։ Սա էլ, իր հերթին, նշանակում է, որ ներմուծման ծավալներն աճել են 21․1 տոկոսով՝ ներկայացված 15․3-ի փոխարեն։
Արտահանման և ներմուծման ծավալների փոփոխությունը 2018-ին պայմանավորված է եղել մի շարք հանգամանքներով։
Նախորդ տարի արտահանման ծավալների ամենախոշոր աճն արձանագրվել է մանածագործական (տեքստիլ) իրերի արտահանման գծով՝ մոտ 165 տոկոս։ Մոտ 5 տոկոսով նվազել է հանքահումքային արտադրանքի արտահանումը, որը մեծապես պայմանավորված էր Թեղուտի հանքի շահագործման կասեցմամբ։
2018-ին Հայաստան ներմուծվող ապրանքատեսակներից, թերևս, ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունեն արտադրական սարքավորումները (935 մլն դոլար) և հանքահումքային արտադրանքը (718․5 մլն դոլար)։ Այս ապրանքատեսակների ներմուծման ծավալները 2017 թվականի համեմատ աճել են, համապատասխանաբար, 48․8 և 11.4 տոկոսով։ Շեշտակիորեն աճել է նաև վերգետնյա տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը (46.2%)։ Սա, հավանաբար, պայմանավորված է 2020 թվականից ուժի մեջ մտնող ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի բարձրացմամբ։Արտահանման և ներմուծման մասին մանրամասն տեղեկություն կարող եք գտնել այս և այս հոդվածներում։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ տնտեսության արտաքին հատվածի վերաբերյալ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանի հրապարակած տվյալները չեն համապատասխանում Վիճակագրության պետական կոմիտեի հրապարակած ցուցանիշներին։
Հատկանշական է, որ 2017 թվականին արտահանման ծավալների աճը կազմել էր 25․2 տոկոս, իսկ ներմուծմանը՝ 27․8 տոկոս։

Представленные Атомом Джанджугазяном данные об экспорте и импорте не соответствуют действительности
На совместном заседании постоянных парламенстких комиссий 5 июня министр финансов Атом Джанджугазян, представляя годовой отчет об исполнении государственного бюджета Армении на 2018 год, заявил, что экспорт увеличился на 8,4%, а импорт — на 15,3%. Однако действительность несколько иная.
По данным Статистического комитета, экспорт в 2018 году увеличился с 2,237 млн долларов до 2,412 млн долларов. Это означает, что экспорт вырос на 7,8%, а не на 8,4, как отметил министр финансов.
Что касается импорта, то он увеличился на около 870 млн долларов – с 4,097 до 4,963 млн долларов. А это, в свою очередь, означает, что объемы импорта выросли на 21.1% вместо представленных 15.2%.
Изменение объемов экспорта и импорта в 2018 году было обусловлено рядом обстоятельств.
В прошлом году наибольший рост объемов экспорта был зафиксирован по линии текстильной продукции (около 165%). Экспорт продукции горнодобывающей промышленности сократился примерно на 5%, что обусловлено главным образом приостановкой эксплуатации Техутского рудника.
В 2018 году из импортируемых в Армению видов товаров, пожалуй, наибольший удельный вес имеют производственное оборудование (935 млн долларов) и продукция горнодобывающей промышленности (718,5 млн долларов). По сравнению с 2017 годом импорт этих товаров вырос на 48,8% и 11,4% соответственно. Резко увеличился импорт наземных транспортных средств (46,2%). Возможно, это связано с повышением таможенных тарифов ЕАЭС, которое вступит в силу в 2020 году.
Более подробную информацию об экспорте и импорте можно найти здесь и здесь.
Таким образом, можно констатировать, что представленные министром финансов Атомом Джанджугазяном данные по внешнему сектору экономики не соответствуют цифрам, опубликованным Статистическим комитетом.