Նարեկ Մալյանի մանիպուլյացիաներն ու կեղծ տեղեկությունները
«ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման ղեկավար Նարեկ Մալյանը հայտարարում է, որ իրենք կեղծ տվյալներ չեն հրապարակում։ Սակայն Փաստերի ստուգման հարթակը Մալյանի հայտարարություններում մի շարք անճշտություններ ու կեղծ տվյալներ է հայտնաբերել։
19:51, 12 Հնս, 2019
Երեկ՝ հունիսի 11-ին, «Բաց հասարակություն հիմնադրամների» (ԲՀՀ) երևանյան գրասենյակի դիմաց տեղի ունեցավ հերթական բողոքի ակցիան։ Նախաձեռնողը կրկին նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական, «Ադեկվադ» հաղորդման համահեղինակ Նարեկ Մալյանի հիմնադրած «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժումն էր։
Մալյանը ցույցի ընթացքում հանդես եկավ մի շարք հայտարարություններով, որոնց իսկությունը Fip.am-ը ստուգեց։
«ԲՀՀ-ն ատում է Հայ-առաքելական եկեղեցին»
Մալյանը, խոսքն ուղղելով ԲՀՀ Հայաստանի գրասենյակին, հայտարարեց․ «Դուք և ձեր վարձկանները ատում եք Հայաստանի առաքելական… հայկական առաքելական սուրբ եկեղեցին»։
Այս պնդումը տարօրինակ է, քանի որ «Բաց հասարակության հիմնադրամները» անգամ դրամաշնորհ է տրամադրել Հայ-առաքելական եկեղեցուն։ Մասնավորապես, դեռևս 2010 թվականին Արմավիրի թեմը 25,000 դոլար դրամաշնորհ էր ստացել 130 սոցիալապես անապահով երեխաների համար ամառային ճամբար կազմակերպելու համար։
ԲՀՀ արգելափակումը տարբեր երկրներում
Նարեկ Մալյանը հայտարարեց, որ իրենք ՀՀ իշխանությունից պահանջում են ԲՀՀ-ն, «վզակոթին տալով, վռնդել [Հայաստանից-խմբ.], ինչպես արվել է Իսրայելում, ինչպես արվել է Հունգարիայում, ինչպես արվում է ԱՄՆ-ում»։ Մալյանը երեկ նաև պնդեց, որ «երկրների մեծ ցանկ կա, որտեղ այս գրասենյակի գործունեությունը ուղղակի արգելված է»։
Մալյանը նաև սուտ որակեց ԲՀՀ Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Լարիսա Մինասյանի այն պնդումը, որ ԲՀՀ-ն արգելված է «բացառապես բռնապետական համբավ ունեցող երկրներում»։ «Դա ամենևին այդպես չէ։ Տիկին Լարիսան բռնապետական է անվանում, օրինակ, Իսրայելը կամ ԱՄՆ-ն, որտեղ հենց այս պահի դրությամբ բավական լուրջ արգելափակման պրոցեսներ են տեղի ունենում», — հավելեց Մալյանը։
ԲՀՀ-ի գործունեությունը, սակայն, արգելափակված չէ Իսրայելում։ Հիմնադրամը երբեք գրասենյակ չի ունեցել այդ երկրում, բայց դրամաշնորհներ է տրամադրում իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությամբ և Իսրայելում տարբեր հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպություններին։
Ինչ վերաբերում է նույնպես Մալյանի կողմից հիշատակված Հունգարիային, ապա այնտեղ, իրոք, ԲՀՀ գրասենյակը փակվել է 2018 թ. մայիսին՝ իշխանության կողմից ճնշումների պատճառով։ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը, որը պաշտոնավարում է 2010 թվականից, համարվում է Եվրամիության անդամ երկրներից ամենաավտորիտար առաջնորդը։ Freedom House-ի 2019 թ. զեկույցում վերջին տասնամյակում առաջին անգամ Հունգարիան դասվել է «մասնակի ազատ» (partly free) երկրների թվին։ Այն միակն է Եվրամիության անդամ երկրների մեջ, որը չունի «ազատ» կարգավիճակը՝ ըստ Freedom House-ի։
Ինչպես նշել է ԲՀՀ Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը, ԲՀՀ գործունեությունը արգելափակվում է, երբ որևէ «ավտորիտար հասարակարգ կամ ավտորիտարացման գնացող հասարակարգ կամ ղեկավար տեսնում է վտանգ»։ Այպիսով, ԲՀՀ գործունեությունը դադարեցվել կամ արգելվել է հետևյալ երկրներում՝ Բելառուսում՝ 1997-ին, Ուզբեկստանում՝ 2004-ին, Ադրբեջանում՝ 2014-ին, Ռուսաստանում՝ 2015-ին և Թուրքիայում՝ 2018-ին։
ԲՀՀ-ն՝ ԱՄՆ-ում
Խոսելով ԱՄՆ-ում ԲՀՀ գործունեության մասին՝ Մալյանը հայտարարեց, որ «այսօր ԱՄՆ-ում պետական մակարդակով անարգանքի սյունին են գամել Ֆիլադելֆիայի դատախազին, որը հայտնի սորոսական է, և որի պաշտոնավարման ժամանակ հանցագործության մակարդակը մի քանի անգամ աճել է Ֆիլադելֆիա նահանգում»։
Նախ նշենք, որ Ֆիլադելֆիան ոչ թե նահանգ է, այլ քաղաք, որը գտնվում է Փենսիլվանիա նահանգում։
ԱՄՆ-ում ԲՀՀ-ն երկու գրասենյակ ունի՝ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում և Նյու Յորքում, որոնք անխափան աշխատում են։
Ինչ վերաբերվում է Ֆիլադելֆիայի դատախազի մասին պնդմանը, ապա պատկերը հետևյալն է։ 2017-ին Ջորջ Սորոսը մոտ 1.45 մլն դոլար ֆինանսավորում է տրամադրել Ֆիլադելֆիայի շրջանային դատախազի թեկնածու, ազատական հայացքներով հայտնի Լերի Քրազներին, որը հաղթել է ընտրություններում և դարձել Ֆիլադելֆիա քաղաքի և շրջանի դատախազ։
Նրան ԱՄՆ-ում «պետական մակարդակով անարգանքի սյունին» չեն գամել։ Օրերս միայն պահպանողական Fox News հեռուստաալիքով Փենսիլվանիա նահանգի արևելյան մասի դատախազ Ուիլյան ՄըքՍուեյնը Քրազներին` որպես Սորոսի կողմից ֆինանսավորվող դատախազի, մեղադրել է Ֆիլադելֆիա քաղաքը «լաբորատորիայի վերածելու» մեջ։
Իրավապաշտպանների մասին
Մալյանը նաև հայտարարեց, որ «Լարիսա Մինասյանի ձեռքի տակ գտնվող, ճտիկով աշխատող իրավապաշտպաններից» որևէ մեկը չի անդրադարձել հունիսի 10-ին ոստիկանության կողմից «Ադեկվադ» ՀԿ-ի ղեկավար Արթուր Դանիելյանին ձերբակալմանը։
Խոսքը, հավանաբար, գնում է ԲՀՀ-ից դրամաշնորհներ ստացող իրավապաշտպան կազմակերպությունների մասին։
Այս պնդումը ևս չի համապատասխանում իրականությանը։ ԲՀՀ-ից կանոնավոր կերպով դրամաշնորհներ ստացող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը նույն օրը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել էր Դանիելյանի ձերբակալմանը և նշել, որ «ՀՀ ոստիկանությունը պետք է նախ հրապարակի Արթուր Դանիելյանին բերման ենթարկելու հիմնավորումները, ապահովվի անմիջապես փաստաբանով և այս գործի հետ կապված բոլոր գործողությունների մասին պատշաճ իրազեկի հանրությանը»։
Սորոսը և Իլհամ Ալիևը
Վերջում անդրադառնանք ակցիայի ժամանակ ցուցարարներից մեկի կողմից բռնած մի պաստառի, որում պատկերված են ԲՀՀ հիմնադիր Ջորջ Սորոսը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ անգլերեն Best Friends («լավագույն ընկերներ») գրությամբ։
Այս պնդմանը Fip.am-ն անդրադարձել է նաև նախկինում և նշել, որ Սորոսը 2016-ին խիստ քննադատաբար է խոսել Ալիևի ռեժիմի մասին՝ այն անվանելով «բավականին տհաճ բռնապետական ռեժիմ»։ Ավելին, ԲՀՀ Բաքվի գրասենյակը գործունեությունը դադարեցրել է 2014-ին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրենց բանկային հաշվի վրա կալանք դնելուց և համակարգիչներն առգրավելուց ամիսներ անց։
Հատկանշական է, որ Նարեկ Մալյանն իր խոսքում պնդեց, որ իրենք «որևէ կեղծ ինֆորմացիա, որևէ իրականությանը չհամապատասխանող ինֆորմացիա չեն հրապարակում» և որ իրենց հրապարակած տեղեկությունները «բացառապես միայն ստուգված, ճշգրիտ փաստեր են»։
Թեգեր` «ՎԵՏՕ»ԲՀՀՆարեկ Մալյան
Mediaport-ի սրընթաց «կարիերան». ովքեր են կանգնած դրա հետևում
17:30, 2 Փտր, 2021
Վերջին շրջանում լրատվական կայքերում, սոցցանցերում հաճախ տարածվում են սենսացիոն, շոկային տեղեկություններ, որոնց աղբյուրը Mediaport տելեգրամյան ալիքն է։ Այս ալիքը թեև...
10 կեղծ ու մանիպուլյատիվ հայտարարություն «Արմնյուզի» եթերում
13:40, 11 Հլս, 2020
«Արմնյուզ» հեռուստաընկերության «Հայելու առաջ» հաղորդման հուլիսի 9-ի թողարկման հյուրը «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման հիմնադիր, նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խորհրդական Նարեկ Մալյանն...
Նարեկ Մալյանի պնդումը սխալ է.  նախարարի կնոջ աշխատանքային պայմանագիրը լուծվել է 2019-ի հուլիսի 9-ին
Նարեկ Մալյանի պնդումը սխալ է. նախարարի կնոջ աշխատանքային պայմանագիրը լուծվել է 2019-ի հուլիսի 9-ին
19:49, 10 Հնվ, 2020
«ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը պնդում է, որ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի կինն Ազգային ժողովի փոխնախագահի գրասենյակում պաշտոն է զբաղեցնում՝...
Նարեկ Մալյանի կեղծ հայտարարությունները «Ազատություն Նիկոլ Փաշինյանին» ակցիայի ժամանակ
17:17, 21 Նյմ, 2019
«ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը նոյեմբերի 20-ին «Բաց հասարակության հիմնադրամների» (ԲՀՀ) գրասենյակի դիմաց «Ազատություն Նիկոլ Փաշինյանին» խորագրով ակցիա է...

Вчера, 11 июня, возле здания ереванского офиса «Фонды открытого общества – Армения» прошла очередная акция протеста. Инициатором акции вновь выступило общественно-политическое движение «ВЕТО», основателем которого является советник экс-начальника полиции Владимира Гаспаряна, соавтор программы «Адеквад» Нарек Малян.
Во время акции протеста Малян сделал ряд заявлений, подлинность которых проверила команда Fip.am.
«ФОО ненавидят Армянскую Апостольскую Церковь»
Обращаясь к офису «Фонды открытого общества – Армения», Малян заявил: «Вы и ваши наемники ненавидите Апостольскую церковь Армении … Армянскую Апостольскую Святую Церковь».
Это утверждение является весьма странным, поскольку «Фонды открытого общества – Армения» предоставили грант Армянской Апостольской Церкви. В частности, в 2010 году Армавирская епархия получила грант в размере 25 000 долларов на организацию летнего лагеря для 130 социально необеспеченных детей.
ФОО в разных странах
Нарек Малян заявил, что они требуют от властей Армении «дать по шее ФОО и выгнать [из Армении, — прим.ред.], как это было сделано в Израиле, в Венгрии и делается в США». Малян также заявил, что «существует длинный список стран, где деятельность этого офиса попросту запрещена».
Малян также счел ложным заявление руководителя офиса «Фонды открытого общества – Армения» Ларисы Минасян о том, что ФОО запрещены в «исключительно диктаторских странах».
«Это вовсе не так. Госпожа Лариса называет диктаторскими, например, Израиль или США, где в настоящий момент предпринимаются серьезные действия по запрету», — добавил Малян.
Однако деятельность ФОО в Израеле не запрещена. У фонда никогда не было офиса в этой стране, но он предоставляет гранты общественным организациям, занимающимся израильско-палестинским конфликтом и различными вопросами в Израиле.
Что касается Венгрии, упомянутой Маляном, то офис ФОО действительно был закрыт в мае 2018 года по причине давления со стороны властей. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, который занимает этот пост с 2010 года, считается самым авторитарным лидером среди стран-членов ЕС. В докладе Freedom House за 2019 год Венгрия впервые за последнее десятилетие была причислена к «частично свободным (partly free)» странам. По данным Freedom House, это единственная страна-член ЕС, которая не имеет статуса «свободная».
Как отметила руководитель офиса «Фонды открытого общества – Армения» Лариса Минасян, деятельность ФОО запрещается, когда какой-либо «авторитарный общественный строй или общественный строй, идущий к авторитаризму, или лидер видит опасность». Таким образом, деятельность ФОО была приостановлена или запрещена в Беларуси (1997 год), в Узбекистане (2004 год), в Азербайджане (2014 год), в России (2015 год) и в Турции (2018 год).
ФОО в США
Говоря о деятельности OФФ в США, Малян заявил, что «на государственном уровне прибили к столбу позора прокурора-соросовца Филадельфии, во время пребывания в должности которого уровень преступности в штате Филадельфия вырос в несколько раз».
Прежде всего отметим, что Филадельфия – не штат, а город, который находится в штате Пенсильвания.
В США бесперебойно работают два офиса ФОО – в Вашингтоне и Нью-Йорке.
Что касается утверждения о прокуроре Филадельфии, картина выглядит следующим образом: в 2017 году Джордж Сорос выделил около 1,45 млн. кандидату на пост окружного прокурора Филадельфии, либералу Ларри Краснеру, который и одержал победу на выборах.
Красенра в США «на государственном уровне не прибивали к столбу позора». Лишь на днях прокурор Пенсильвании Уильям МакСуэйн в эфире консервативного телеканала Fox News обвинил финансируемого Соросом прокурора Краснера в том, что он «превратил Филадельфию в лабораторию».
О правозащитниках
Малян также заявил, что ни один из «правозащитников, работающих по щелчку Ларисы Минасян», никоим образом не коснулся задержания главы общественной организации «Адеквад» Артура Даниеляна, произведенного 10 июня.
Речь, воможно, идет о правозащитных организациях, получающих гранты от ФОО.
Это утверждение также не соответствует действительности. Руководитель регулярно получающего гранты от ФФА Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц в тот же день на своей странице в Facebook коснулся задержания Даниеляна и отметил, что «Полиция РА должна сначала обнародовать основания для задержания Артура Даниеляна, незамедлительно предоставить адвоката и должным образим осведомлять общественность о всех действиях, связанных с делом».
Сорос и Альхам Алиев
В конце обратимся к одному из плакатов акции, на котором изображены основатель ФОО Джордж Сорос и президент Азербайджана Ильхам Алиев. На плакате также присутствует надпись Best Friends (лучшие друзья).
Ранее Fip.am писал об этом утверждении и отмечал, что в 2016 году Сорос крайне критично выразился о режиме Алиева, назвав его «довольно неприятным диктаторским режимом». Более того, бакинский офис ФОО приостановил свою деятельность в 2014 году, спустя несколько месяцев после того, как власти Азербайджана наложили арест на их банковский счет и конфисковали компьютеры.
Примечательно, что Нарек Малян утверждает, что они «не публикуют ложной, несоответствующей действительности инфорамции, и что публикуемая ими информация «исключительно проверенная, достоверная информация».