«Եվրոպայի խորհրդի կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան, որը հայտնի է որպես Ստամբուլյան կոնվենցիա, վերջին օրերին բուռն քննարկումների և շահարկումների առիթ է դարձել Հայաստանում։
Փաստերի ստուգման հարթակը, զերծ մնալով կոնվենցիայի բովանդակային քննումից, որոշել է անդրադառնալ այս փաստաթղթի վերաբերյալ վիճելի մի շարք հայտարարությունների և պնդումների։
Նշենք, որ Կոնվենցիան ստորագրման համար հրապարակվել է 2011-ին Ստամբուլում։ Կոնվենցիայի նպատակը կանանց՝ բռնության բոլոր ձևերից պաշտպանությունն ու կանխարգելումն է, խտրականության վերացումը, կանանց և տղամարդկանց միջև հավասարության խթանումը։ Կոնվենցիան ստորագրել և վավերացրել են ԵԽ 47 անդամ-երկրներից 34-ը։
Էդուարդ Շարմազանովի պնդումները
Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, որը Ստամբուլյան կոնվենցիայի ամենաակտիվ ընդդիմախոսներից է, պնդում է, որ իրենց իշխանության օրոք այս կոնվենցիան «ազգային ժողովի օրակարգ չի մտել, արդիական չի եղել»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ն Ստամբուլյան կոնվենցիային միացել է հենց ՀՀԿ իշխանության օրոք։
2017-ի դեկտեմբերի 28-ին Կարեն Կարապետյանի կառավարությունը հավանություն էր տվել կոնվենցիային՝ չորս վերապահումով։ Մոտ մեկ ամիս անց՝ 2018-ի հունվարի 18-ին, այն Ստրասբուրգում ստորագրել էր ԵԽ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը։
Շարմազանովը նաև պնդում է, որ Հայաստանը Ստամբուլյան կոնվենցիան ստորագրել է, բայց չի վավերացրել, ինչպես և արել են բազմաթիվ ԵՄ երկրներ՝ Մեծ Բրիտանիան, Հունաստանը, Խորվաթիան, Սլովակիան, Չեխիան, Լատվիան և Լիտվան։
ՀՀԿ խոսնակը մասամբ կեղծում է փաստերը, քանի որ և՛ Հունաստանը, և՛ Խորվաթիան վավերացրել են կոնվենցիան։ Հունաստանն այն վավերացրել է 2018-ի հունիսի 18-ին, իսկ Խորվաթիան՝ 2018-ի հունիսի 12-ին։
Ինչ վերաբերում է Մեծ Բրիտանիային, ապա վերջինս ստորագրել է կոնվենցիան 2012-ին, սակայն, իսկապես, մինչ օրս չի վավերացրել։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կողմից Ստամբուլյան կոնվենցիայի առաջխաղացման մասին 2017-ի զեկույցում նշվում է, որ կառավարությունը շատ լուրջ է վերաբերվում իր միջազգային պարտավորություններին և քայլեր է ձեռնարկում կոնվենցիան վավերացնելու ուղղությամբ։ Սակայն Մեծ Բրիտանիան կվավերացնի կոնվենցիան միայն այն ժամանակ, երբ հնարավորություն կունենա պատասխանատվության կանչել կոնվենցիայով նախատեսված այն հանցագործությունները, որոնք տեղի են ունեցել Մեծ Բրիտանիայի սահմաններից դուրս։
Այսինքն, Շարմազանովի օրինակ բերած երկրներից երկուսը վավերացրել են կոնվենցիան անցած տարի, իսկ Մեծ Բրիտանիան, ամբողջովին կողմ լինելով կոնվենցիայի դրույթներին, դեռ չի վավերացրել այն, քանի որ ցանկանում է նաև կանխել և պատժել երկրից դուրս ընտանեկան բռնության և կանանց դեմ բռնությունների դեպքերը։ Ինչ վերաբերում է Սլովակիային, Չեխիային, Լատվիային, Լիտվային, ապա այս երկրները, իրոք, դեռ չեն վավերացրել կոնվենցիան։
Դավիթ Հարությունյանի պնդումները
Նախկին արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը Hraparak.am-ի հետ զրույցում ևս անդրադարձել է Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացմանը՝ այն համարելով խնդրահարույց։
«…Ավելին, այն երկրները, որոնք վտանգ են տեսնում, վավերացրել են վերապահումներով, և հիմա բավականին լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնել, որովհետև վերապահումներով վավերացնելը դեռևս չի նշանակում, որ այդ վերապահումները կարող են երկար ապրել։ Դրանք ունեն առավելագույն ժամկետ, և այն երկրները, որոնք վավերացրել են, այս պահին բազմաթիվ հարցեր չլուծված են, իրենք էլ լուծումներ չեն գտնում»,- ասել է Հարությունյանը։
Մինչդեռ Հարությունյանը 2017-ի դեկտեմբերի 28-ի կառավարության նիստում Ստամբուլյան կոնվենցիային միանալու մասին զեկուցելիս հնարավոր որևէ խնդիրների ու բարդությունների մասին չէր բարձրաձայնել ու նախազգուշացրել։ «Պետք է նշեմ, որ կոնվենցիոն որոշակի դրույթների հետ կապված ՀՀ-ն առաջարկում է վերապահում կատարել և մի շարք դրույթներ ՀՀ-ում չեն տարածվելու։ Պայմանավորված է մեր իրավական համակարգի առանձնահատկություններով»,- նշել էր Հարությունյանը։
Ավելին, կառավարության նիստին ներկա որևէ պաշտոնյայի մոտ հարց չէր առաջացել այս կոնվենցիայի բովանդակության վերաբերյալ։
Հատկանշական է նաև, որ այն վերապահումները, որոնցով ՀՀ-ն 2018-ին ստորագրել է կոնվենցիան, չեն վերաբերում այժմ շահարկվող և «հայ ժողովրդի ավանդական արժեքների վրա ոտնձգություն իրականացնող» դրույթներին։ Այդ վերապահումներն են՝
- 30-րդ հոդվածի 2-րդ պարբերություն,
- 55-րդ հոդվածի 1-ին պարբերություն` 35-րդ հոդվածի համաձայն սահմանված ոչ մեծ ծանրության իրավախախտումների առնչությամբ,
- 58-րդ հոդված՝ 37-րդ հոդվածի առնչությամբ,
- 59-րդ հոդված։
Կոնվենցիայի 30-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դրույթը, օրինակ, վերաբերում է ծանր մարմնական վնասվածք կամ առողջության կորուստ ստացած անձանց փոխհատուցում տրամադրելուն։
Արա Զոհրաբյանի պնդումները
Հայաստանի փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը ևս Ստամբուլյան կոնվենցիայի արմատական քննադատներից է։ Վերջինս, սակայն այս թեմայով որևէ մտահոգություն ու առարկություն չի արտահայտել 2018-ի դեկտեմբերին, երբ այն ժամանակվա իշխանությունները ստորագրում էին «ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող» կոնվենցիան։
Զոհրաբյանը կոնվենցիայի խնդրահարույց կետերից է համարում 12-րդ հոդվածի 1-ին մասը և մեջբերում է․ «Կոնվենցիան պարտադրում է պետություններին արմատախիլ անել այն նախապաշարմունքները, սովորույթները, ավանդույթները և մյուս բոլոր այն երևույթները, որոնք հիմնված են օրինակ՝ կանանց և տղամարդկանց կարծրատիպային դերաբաժանման գաղափարի վրա»։
Սակայն փաստաբանների պալատի նախագահը հոդվածի այս մասը թերի է մեջբերում։ Իրականում 12-րդ հոդվածի 1-ին մասը այսպիսին է․ «Մասնակից պետությունները պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկեն՝ կանանց և տղամարդկանց վարքագծի սոցիալական և մշակութային վարվելակերպերում փոփոխություններ մտցնելու նպատակով՝ այն հաշվով, որպեսզի արմատախիլ արվեն այն նախապաշարմունքները, սովորույթները, ավանդույթները և մյուս բոլոր այն երևույթները, որոնք հիմնված են կանանց ստորադասվածության կամ կանանց և տղամարդկանց կարծրատիպային դերաբաժանման գաղափարի վրա»։
Զոհրաբյանը բաց է թողել «կանանց ստորադասվածության» արտահայտությունը, ինչը խեղաթյուրում է բովանդակությունը։
Զոհրաբյանը խորհրդանշական է համարում, որ կոնվենցիան ստորագրվել է «բռնություններից ամենազազրելի տեսակը հանդիսացող ցեղասպանությունն իրականացրած և այն ժխտող Թուրքիայում (Ստամբուլ քաղաքում)»։ Ստամբուլ քաղաքի ընտրությանն ընդամենը պատահականություն է։ Օրինակ, ԵԽ կիբեռհանցագործությունների մասին կոնվենցիան կոչվում է Բուդապեշտի կոնվենցիա, իսկ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման մասին կոնվենցիան էլ կոչվում է Վարշավայի կոնվենցիա, քանի որ հենց այդ քաղաքներում ժողովների ժամանակ են հրապարակվել այդ կոնվենցիաները։ Այսինքն, Զոհրաբյանի կողմից Ստամբուլ քաղաքի շահարկումն ունի միայն հուզական նպատակ։

Манипуляции вокруг Стамбульской конвенции
Конвенция Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием, также известная как Стамбульская конвенция, в последнии дни стала предметом жарких обсуждений и спекуляций в Армении.
«Платформа проверки фактов», воздерживаясь от исследования содержания конвенции, решила рассмотреть ряд спорных заявлений и утверждений, касающихся этого документа.
Следует отметить, что конвенция была опубликована для подписания в Стамбуле в 2011 году. Целью конвенции является защита женщин от весех форм насилия и ее предотвращение, ликвидация дискриминации, содействие равенству между женщинами и мужчинами. Из 47 государств-членов Совета Европы конвенцию подписали и ратифицировали 34.
Утверждения Эдуарда Шармазанова
Пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, который является самым активным противником Стамбульской конвенции, утверждает, что при РПА эта конвенция «не вошла в повестку дня НС, не была актуальной».
Напомним, что Армения присоединилась к Стамбульской конвенции именно при РПА.  Правительство РА во главе с Кареном Карапетяном 28 декабря 2017 года одобрило конвенцию, но с 4 оговорками. Спустя около месяц, 18 января 2018 года, конвенцию в Страсбурге подписал представитель Армении в СЕ, посол Паруйр Ованнисян.
Шармазанов также утверждает, что Армения подписала Стамбулькую конвенцию, но не ратифицировала также как и многие страны ЕС —  Великобритания, Греция, Хорватия, Словакия, Чехия, Латвия и Литва.
Пресс-секретарь РПА частично фальсифицирует факты, поскольку и Греция, и Хорватия ратифицировали конвенцию. Греция ратифицировала ее 18 июня 2018 года, а Хорватия — 12 июня 2018 года.
Что касается Великобритании, то последняя подписала конвенцию в 2012 году, однако, действительно, пока не ратифицировала. В отчете британского правительства по продвижению Стамбульской конвенции за 2017 год отмечается, что правительство серьезно относится к своим международным обязательствам и предпринимает шаги по ратификации конвенции. Однако, Великобритания ратифицирует конвенцию только тогда, когда у нее будет возможность привлечь к ответственности те преступления, предусмотренные конвенцией, которые были совершены за пределами Великобритании.
То есть две страны из приведенных Шармазановым в качестве примера стран ратифицировали конвенцию в прошлом году, а Великобритания, будучи всецел «за» положения конвенции, пока не ратифицировала ее, поскольку желает также предотвратить и наказать случаи домашнего насилия и насилия в отношении женщин, совершаемые за пределами страны. Что касается Словакии, Чехии, Латвии и Литвы, то эти страны действительно пока не ратифицировали конвенцию.
Утверждения Давида Арутюняна
Бывший министр юстиции Давид Арутюнян в беседе с Hraparak.am также коснулся вопроса ратификации Стамбульской конвенции, посчитав ее проблемной.
«… Более того, те страны, которые увидели опасность в конвенции, ратифицировали ее с оговорками, и теперь столкнулись с довольно серьезными проблемами, потому что ратификация с оговорками не означает, что эти оговорки могут иметь долгую жизнь. У них есть максимальный срок, и в тех странах, которые ратифицировали конвенцию сейчас не решены многие вопросы, решений они не находят», — сказал Арутюнян.
Между тем Арутюнян на заседании правительства 28 декабря 2017 года, когда докладывал о присоединении к Стамбульской конвенции, ни о каких возможных проблемах и  трудностях не говорил и не предупреждал.
«Должен отметить, что в связи с некоторыми положениями конвенции Армения предлагает оговорки, и ряд положений не будет распространяться в Армении. Это обусловлено особенностями нашей правовой системы», — отметил Арутюнян.
Более того, ни у одного из присутствующих на заседании правительства должностного лица не возник вопрос о содержании этой конвенции.
Примечательно также, что эти оговорки, по которым Армения в 2018 году подписала конвенцию, не относятся к «осуществляющим посягательства на традиционные ценности армянского народа» положениям, которыми сейчас спекулируют. Ниже приводим эти оговорки:
• 2 абзац статьи 30;
• 1 абзац 55 статьи, связанные с не тяжелыми правонарушениями, установленными 35 статьей;
• 58 статья в контексте 37 статьи;
• 59 статья.
Положение конвенции, установленное частью 2 статьи 30, например, касается предоставления компенсации лицам, которые получили тяжелые телесные повреждения или потеряли здоровье.
Утверждения Ара Зограбяна
Глава Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян также является критиком Стамбульской конвенции. Однако Зограбян не выразил какой-либо озабоченности или возражений по этому вопросу в декабре 2018 года, когда тогдашние власти подписывали конвенцию «Противоречащую Конституции РА».
Зограбян считает проблемной часть 1 статьи 12 и цитирует: «Конвенция обязывает государства искоренять те предрассудки, обычаи, традиции и все другие явления, которые основаны, например, на идее стереотипной модели распределения роли женщин и мужчин».
Однако глава Палаты адвокатов цитирует эту часть статьи не полностью. В действительности 1 часть 12 статьи звучит следующим образом: «Государства-участники должны принять необходимые меры в целях изменения социальных и культурных моделей поведения женщин и мужчин и искоренения предрассудков, обычаев и другой практики, основанных на идеях подчинении женщин или стереотипной модели распределения роли женщин и мужчин».
Зограбян пропускает фразу «подчиненение женщин», тем самым искажая содержание.
Зограбян считает символичным, что конвенция была подписана «в осуществившей самый гнусный Геноцид и отрицающей его Турции (в городе Стамбул)». Однако выбор на Стамбул пал случайно. Например, конвенция Совета Европы о киберпреступности называется Будапештской конвенцией, а конвенция об отмывании, выявлении, изъятии и конфискации доходов от преступной деятельности и о финансировании терроризма называется Варшавской, поскольку эти конвенции были опубликованы на заседаниях, которые проходили в этих городах. То есть спекуляция Зограбяна Стамбулом преследует лишь эмоциональную цель.