Սևանի ապօրինի տերերը․ ում տները կանցնեն ջրի տակ
Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում ապօրինի կառուցված շինությունների հարցը կրկին արդիական դարձավ այս ամառ՝ լճի «ճահճացումից» հետո։ Հուլիսի 18-ին շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հայտարարեց, որ Սևանի ափամերձ տարածքում «1905 մետրից ցածր գտնվող բոլոր 4800 շինությունները, բացառությամբ Խորհրդային Միությունից մնացած որոշ պոմպակայանների, ապօրինի են, և այդ նիշից ցածր որևէ օրինական շինություն չկա…»։
Սևանա լճի էկոհամակարգի կայունացման գլխավոր նախապայմաններից է լճի ծավալի մեծացումը և ջրի մակարդակի բարձրացումը մինչև Բալթիկ ծովի մակերևույթի 1903,5 մ նիշը: Այս նիշին գումարվում է նաև ալիքի առավելագույն բարձրության չափը` 1,5 մ (1903,5 +1,5 =1905,0): 1905 մետրը այն նիշն է ցամաքի վրա, որից դեպի լիճը տանող տարածքը պետք է լինի ազատ` ջրի տակ անցնելու համար։ Այս հատվածում արգելված է հիմնական (կապիտալ) օբյեկտների կառուցումը:
Հատկանշական է, որ մինչ 2008 թվականն արգելվում էր Սևանի ափամերձ տարածքներում 1908մ-ից ցածր կառույցների շինարարությունը։ Սակայն 2008 թ. դեկտեմբերի կառավարության որոշմամբ 1908-ը դարձել էր 1905։ Բազմաթիվ անձինք քննադատաբար էին վերաբերվել երեք մետրով թույլատրելի նիշը իջեցնելուն և դա կապել օլիգարխների և պաշտոնյաների առանձնատները «փրկելու» հետ։
Փաստերի ստուգման հարթակը, ուսումնասիրելով Սևանի ափամերձ հատվածում ապօրինի կառուցված շինությունների սեփականատերերի/օգտագործողների՝ «Սևան ազգային պարկի» տրամադրած ցանկը, պարզել է, թե ներկա ու նախկին պաշտոնյաներից ովքեր են իրենց օրենքից դուրս հռչակել՝ արգելված գոտում ապօրինի կառուցապատում իրականացնելով։
Վլադիմիր Գասպարյան
Ապօրինի կառույցների թվում է նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի ամառանոցը։ Տարածքը Գասպարյանի զոքանչի՝ Հեղուշ Գալստյանի անունով է գրանցված։ Շքեղ ամառանոցը գտնվում է Սևանի արևելյան ափում՝ Սևան-Շորժա ճանապարհի հարևանությամբ՝ Ծիծեռնակ և Դրախտիկ գյուղերի միջև ընկած հատվածում։ Երկու պարսպով պաշտպանված, ներսում փոքր մատուռով հսկա տարածքն առաջին անգամ կառուցապատվել է 2004-ին։
Գագիկ Ծառուկյան և Ռուբեն Հայրապետյան
Ապօրինի կառույցների թվում է նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ամառանոցը, որը գտնվում է Սևանի սկզբնամասում՝ հայտնի «Լավանդա Սիթի» հանգստյան գոտու հարևանությամբ։ Ծառուկյանի ամառանոցային տարածքում կառուցված շինությունները մոտ 1900.25-1903 մետրի վրա են։
Սևանում Ծառուկյանի դրկիցն է ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը։ Երկու հարևանների ամառանոցներն անգամ պարսպով առանձնացված չեն։ Հայրապետյանի ապօրինի  կառուցած ամառանոցը ևս 1905 մետրից ցածր է։ Հատկանշական է, որ առանձնատներ տանող ճանապարհը երկու կողմից շրջափակված է ջրով։ Իսկ հետնամասում գտնվող «Լավանդա Սիթի» հանգստյան գոտու տնակների մի մասը, լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով, հայտնվել է ջրում։
Ձախից Ռուբեն Հայրապետյանի ամառանոցն է, աջից՝ Գագիկ Ծառուկյանինը
Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքար» հյուրանոցային համալիրի մաս կազմող մի շարք կառույցներ ևս ապօրինի են և կառուցվել են սահմանված նիշից ցածր (1901.22 մետր)։
Կապուտակ Սևան. Սեդրակ Քոչարյան
Արգելված հատվածում կառուցված երկու քոթեջ ունի նաև «Կապուտակ Սևան» հանգստյան համալիրը։ Հյուրանոցի սեփականատեր «Արթ բիլդ» ընկերության 50 տոկոս բաժնետերը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Սեդրակ Քոչարյանն է։
Սասուն Միքայելյան
Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Սասուն Միքայելյանը ևս ապօրինի տնակներ ունի Սևանի ափամերձ տարածքում՝ 1900.28-1901.46 բարձրության վրա։ Հատկանշական է, որ Սասուն Միքայելյանն անգամ հողի վարձակալության վկայական չունի։
Ըստ Սևանի ազգային պարկի կազմած ցուցակի, Սևանի ափամերձ տարածքում ապօրինի կառույցներ ունեն ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կինը՝ Շողերինա Մկրտչյանը, ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հարություն Կամոյի Փամբուկյանը: Սահմանված նիշից ցածր ապօրինի կառույցներ կան անգամ նախագահական ամառանոցում, «Արարատյան» թեմի վանքային համալիրում, Երկրապահ կամավորների միության Սևանի մասնաճյուղում և այլն։
Ապօրինի կառույցները քանդվելու են
«Սևան» ազգային պարկի տնօրեն Վահե Գուլանյանը Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ Սևանի ափամերձ հատվածում կառուցապատումները հիմնականում կատարվել են 2006-2008 թվականներին։ Նա  հավաստիացրեց, որ ապօրինի կառույցները քանդվելու են։ Ըստ Գուլանյանի, վերջին երեք տարում ընդհանուր 4729 անշարժ գույքից 839-ը արդեն քանդվել է։ Գուլանյանը համոզմունք հայտնեց, որ ներկա պայմաններում անգամ նախկին ու ներկա պաշտոնյաները խոչընդոտ չեն հանդիսանա Սևանի ափամերձ հատվածը «ազատելու» համար։
Թեգեր` ՍևանՎլադիմիր Գասպարյան
Սևանի վերականգնման ծրագրերն ընթացքի մեջ են․ Lurer.com-ի հոդվածը մանիպուլյատիվ է
13:42, 10 Օգս, 2022
Lurer.com լրատվական կայքը դեռևս հունիսի 19-ին «Էրիկ Գրիգորանն ու Ռոմանոս Պետրոսյանը մսխե՞լ են ԵՄ՝ միլիոնավոր դոլարների դրամաշնորհը» վերտառությամբ վերլուծական հոդված...
Համեստ ոստիկանապետն ու ունևոր հարազատները․ ինչ ունեն-չունեն Գասպարյանները
15:31, 20 Հլս, 2021
Այս տարվա հունիսին դատախազությունից հայտնել էին, որ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի շրջանակում իրականացվող ուսումնասիրության արդյունքում նախկին ոստիկանապետ...
Սևանա լճի մակարդակի սենսացիան ու Panorama.am-ի մանիպուլյացիան
13:35, 15 Մյս, 2021
Մայիսի 10-ին Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրության հատուկ նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Սևանա լճի մակարդակը վերջին 60 տարվա...

Вопрос незаконно построенных зданий в прибрежных районах озера Севан стал более актуальным этим летом после «заболачивания» озера. Министр окружающей среды Эрик Григорян 18 июля заявил, что «все 4800 зданий и сооружений в прибрежной зоне озера Севан, за исключением некоторых помповых станций, которые остались в наследство с советских времен, находящиеся ниже уровня 1905 метра, являются незаконными».
Одной из основных предпосылок стабилизации экосистемы озера Севан является увеличение объема озера и повышение уровня воды до отметки 1903,5 м от поверхности Балтийского моря. К этой отметке добавляется также максимальная высота волны: 1,5 м (1903,5 + 1,5 = 1905,0).
1905 метров – это та отметка на суше, по которой территория, ведущая к озеру, должна быть свободна для затопления. На этом участке запрещено строительство капитальных объектов.
Примечательно, что до 2008 года строительство сооружений на побережье Севана ниже 1908 метров над уровнем моря запрещалось. Однако в декабре 2008 года, по принятому прявительством решению, отметка была снижена с 1908 метров до 1905 метров.
Платформа проверки фактов изучила список незаконно построенных сооружений в прибрежной зоне озера Севан, предоставленный национальным парком «Севан», и выяснила, какие нынешние и бывшие чиновники объявили себя вне закона и осуществили незаконное строительство в запретной зоне.
Владимир Гаспарян
К числу незаконных сооружений относится дача бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна. Участок зарегистрирован на имя свекрови Гаспаряна —  Гегуш Галстян. Великолепная дача расположена на восточном берегу озера Севан, недалеко от дороги Севан-Шоржа, между селами Цицернак и Драхтик. Огромнная территория, защищенная двумя заборами с небольшой часовней внутри, впервые была застроена в 2004 году.
Гагик Царукян и Рубен Айрапетян
К числу незаконных сооружений относится также дача лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, которая расположена при въезде на озеро Севан, по соседству с известной зоной отдыха «Лаванда Сити». Строения на дачном участке Царукяна находится на высоте 1900.25-1903 метра над уровнем моря.
Соседом Царукяна на Севане является бывший депутат от Республиканской партии Армении, бывший глава Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян. Дачи двух соседов даже не разделены забором. Незаконно построенная дача Айрапетяна также находится на высоте 1905 метров над уровнем моря.
Примечательно, что дорога, ведущая к дачам, окружена с двух сторон водой. А некоторая часть домиков, расположенных на территории зоны отдыха «Лаванда Сити», вследствие повышения уровня озера ушла под воду.
СЛЕВА ДАЧА РУБЕНА АЙРАПЕТЯНА, СПРАВА — ГАГИКА ЦАРУКЯНА
Некоторая часть сооружений, входящих в состав принадлежащего Рубену Айрапетяну гостиничного комплекса «Арсанакар», также является незаканной и была построена ниже установленной отметки (1901.22 метра).
DCIM100MEDIADJI_0060.JPG
Голубой Севан. Седрак Кочарян
В запретной зоне построены также два коттеджа курортного комплекса «Голубой Севан». 50-процентным акционером компании-владельца гостиницы — «Арт билд», является сын второго президента РА Роберта Кочаряна Седрак Кочарян.
Сасун Микаелян
У депутата Национального Собрания, члена партии «Гражданский договор» Сасуна Микаеляна также есть незаконно построенные домики в прибрежной зоне озера Севан, которые находятна на высоте 1900,28-1901,46  метров над уровнем моря. Примечательно, что у Сасуна Микаеляна нет свидетельства об аренде.
Согласно списку, предоставленному национальным парком «Севан», незаконными сооружениями в прибрежной зоне озера Севан владеют также жена бывшего депутат НС Самвела Алексаняна – Шогерине Мкртчян, бывшему депутату от РПА Памбукяну Камо Арутюновичу. Незаконные сооружения, расположенные ниже установленной отметки, есть также и на территории президентской дачи, монастырского комплекса «Араратской» епархии, Севанского отдела Союза добровольцев «Еркрапа» и так далее.
Незаконные сооружения будут снесены
Директор национального парка «Севан» Ваге Гуланян в беседе с Fip.am отметил, что затройка прибрежной зоны Севана проводилась в основном в 2006-2008 годах. Он заверил, что незаконные сооружения будут снесены. По словам Гуланяна, за последние три года из 4729 объектов недвижимости уже снесены 839. Гуланян выразил убеждение, что при нынешних условиях бывшие и  действующие чиновники не станут препятствием для «освобождения» прибрежной зоны озера Севан.
Метки ՍևանՎլադիմիր Գասպարյան
Уникальные часы и «Гелендвагены» Владимира Гаспаряна
05:00, 14 Ноя, 2016
Начальник полиции Армении Владимир Гаспарян - один из немногих чиновников, который начиная с советских времен беспрерывно работал в силовых структурах...