Վիկտոր Սողոմոնյանը խեղաթյուրում է փաստերը
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը երեկ՝ հուլիսի 29-ին տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարեց, որ Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները դադարեցվել են այն բանից հետո, երբ իրենց թիմը գրավի միջնորդություն է ներկայացրել դատարան:
«Դուք գիտեք, որ երեկ կասեցվել են դատավորի լիազորությունները այն բանից հետո, երբ ինչ-որ մի քրեական գործով նորից վարույթ է սկսել իրականացվել իր նկատմամբ, ճիշտ այն օրվանից մեկ օր հետո, երբ մեր փաստաբանները դիմել են գրավ կիրառելու միջնորդությամբ»,- հայտարարել է Սողոմոնյանը։
Սակայն Fip.a-ը պարզեց, որ Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները կասեցվել են հուլիսի 27-ին՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով՝ քաղաքացու ներկայացրած հաղորդման հիման վրա, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի միջնորդությունը՝ երկրորդ նախագահին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին, ներկայացվել է հուլիսի 8-ին։ Այսինքն՝ Գրիգորյանի լիազորությունները կասեցվել են ոչ թե պաշտպանական թիմի կողմից գրավի միջնորդություն ներկայացնելու հաջորդ օրը, այլ առնվազն 19 օր հետո։
Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու հիմքերի և քրեական գործի մասին
Վիկտոր Սողոմոնյանն ասուլիսի սկզբում անդրադառնում է մեկ տարի առաջ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելուց հետո իրենց թիմի հրավիրած ասուլիսին և արված հայտարարություններին։ Նա վերահաստատում է մեկ տարի առաջ իրենց թիմի դիրքորոշումը․ «Քրեական գործը, որը սարքվել է Քոչարյանի դեմ, ապօրինի է, նրա կալանքը ևս ապօրինի է, և տեղի ունեցողը որևէ կապ չունի Մարտի 1-ի զոհերի սպանությունների բացահայտման հետ, այսօր ևս կրկնում եմ նույն նախադասությունը»։ Ասուլիսի ընթացքում Սողոմոնյանը մանրամասնում է, որ մեղադրանքը, որն առաջադրվել է Ռոբերտ Քոչարյանին, կատարման պահին հանցագործություն չի հանդիսացել, և ավելին՝ «դատարանը կալանավորել է Ռոբերտ Քոչարյանին՝ անտեսելով անձեռնմխելիությունը և կալանավորման մյուս պայմանների բացակայությունը»։
Մեկ տարի առաջ Fip.am-ն անդրադարձել էր Վիկտոր Սողոմոնյանի՝ վերը նշած ասուլիսին և վեր հանել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի կողմից արված մանիպուլյացիաները։
Ինչ վերաբերում է Քոչարյանին մեղսագրվող արարքին և անձեռնմխելիության հոդվածին, ապա մենք պարզաբանել էինք, որ նախագահի անձեռնմխելիությունը անսահմանափակ չէ, և 2008 թվականին գործող Սահմանադրության 56.1 հոդվածի (նախագահի անձեռնմխելիության մասին) համար նախատեսված մեկնաբանություններում հստակ սահմանվում է, որ նախագահի անձեռնմխելիությունը չի նշանակում նրա քաղաքական սահմանադրական պատասխանատվության բացակայություն։ Օրենքը հստակ սահմանում է, որ իր կարգավիճակի հետ չկապված գործողությունների համար հանրապետության նախագահը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել լիազորությունների ավարտից հետո:
Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, որ տեղի ունեցող գործընթացներն ուղղված չեն Մարտի 1-ի 10 զոհերի սպանությունների բացահայտմանը, հիշեցնենք ՀՔԾ տարածած հայտարարությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք առաջադրելու հետ կապված։  Այս հայտարարությունում հստակ նշվում է, որ հարուցված քրեական գործը վերաբերում է Սահմանադրական կարգը տապալելուն, Զինված ուժերը ներքաղաքական իրադարձություններին խառնելուն, և որևէ խոսք չկա Մարտի 1-ի տասը զոհերի մեղավորներին բացահայտելու մասին։
Ուշագրավ է, որ այս թեմայի մասին խոսելիս Սողոմոնյանը նշում է, որ Զինված ուժերի օգտագործումն  օրինական է եղել։  «ԶՈՒ օգտագործումը բացարձակ օրինական է եղել, և դա մեկ անգամ չէ, որ ապացուցվել է և՛ հրապարակային դատավարության, և՛ տարբեր բանավեճերի ընթացքում: Այլ հարց է, որ մեղադրական կողմը դեռ շարունակում է համառել: Սակայն նույնիսկ եթե ենթադրենք, որ նա Զինված ուժերը օգտագործել է ոչ օրինական կերպով, ապա որևէ օրենք չի մատնանշում, որ դա նշանակում է Սահմանադրական կարգի տապալում ․․․»։
Այստեղ պետք է նշենք, որ Վիկտոր Սողոմոնյանը մանիպուլացնում է, քանի որ սահմանադրական կարգ տապալելը Քրեական օրենսգրքով սահմանված հանցագործություն է (ՀՀ ՔՕ Հոդված 300.1), իսկ Զինված ուժերը քաղաքական նպատակներով  չօգտագործելը՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված նորմ։
Սահմանադրությամբ ասվում է, որ Զինված ուժերը չպետք է խառնվեն քաղաքական իրադարձություններին․ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն ապահովում են ՀՀ անվտանգությունը, պաշտպանությունը և տարածքային ամբողջականությունը, նրա սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պահպանում են չեզոքություն և գտնվում են քաղաքացիական վերահսկողության ներքո» (2005 թվականի Սահմանադրություն․ Հոդված՝ 8․2)
Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված  մեղադրանքում նշվում է, որ նախագահի կողմից սահմանադրական կարգի՝ բռնությամբ տապալումը արտահայտվել է Զինված ուժերի քաղաքական չեզոքությունը խախտելու և այն խաղաղ ցուցարարների դեմ օգտագործելու  միջոցով։
Բացատրենք, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել․
2005 թվականի Սահմանադրության 2-րդ հոդվածի 2-րդ պարբերությունում նշվում է, որ «իշխանության յուրացումը որևէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է»։ 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանը փաստացի իրականացրել է Զինված ուժերի հակասահմանադրական կառավարում՝ ԶՈՒ-ն ներքաշելով ներքաղաքական իրադարձություններում և այն դուրս բերելով խաղաղ ցուցարարների դեմ։ Ըստ այդմ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը Զինված ուժերի այդ կառավարմամբ խախտել է Սահմանադրության անփոփոխ՝ 2-րդ հոդվածը և իրականացրել Զինված ուժերի կառավարման յուրացում։ Այդպիսով՝ կատարել է Սահմանադրությամբ ամրագրված հանցագործություն։
Հավելենք նաև, որ ՀՔԾ-ն իր տարածած հաղորդագրությունում  բացատրում է, թե ինչ գործընթացով է ԶՈՒ-ն խառնվել քաղաքական իրադարձություններին։ Մեջբերենք այդ հաղորդագրության համապատասխան հատվածը․ «․․․ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը 2008 թվականի փետրվարի 23-ին ստորագրել է հույժ գաղտնի թիվ 0038 ակնհայտ ապօրինի հրամանը «ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարի կողմից առաջադրված խնդիրների կատարման վերաբերյալ», որում խաղաղ ցուցարարները բնորոշվել են որպես «ՀՀ նախագահական ընտրությունների արդյունքները չընդունող, իրավիճակը ապակայունացնող քաղաքական ուժեր», և «երկրի բնականոն զարգացումը» ապահովելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի ողջ անձնակազմը տեղափոխվել է զորանոցային վիճակի: Ստեղծվել են սպայական խմբեր, որոնց զինել են տաբելային զենքերով․․․»:
Ռոբերտ Քոչարյանի քրեական գործն ու Ղարաբաղի հետ կապը
Սողոմոնյանը մի քանի պնդումներ է անում արցախյան հակամարտության բանակցությունների մասին։ Մասնավորապես, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին մեղադրում է Ղարաբաղը Ադրբեջանին զիջելու մեջ։ «…Տեր-Պետրոսյանն իր «Խաղաղություն, թե՞ պատերազմ» հայտնի հոդվածով էր հանդես եկել և, ըստ էության, համոզում էր, որ մինչև Ղարաբաղը չտանք, լավ չենք ապրի»,- հայտարարել է Սողոմոնյանը։ Նշված հոդվածում, որը հրապարակվել է 1997 թ. նոյեմբերին, Տեր-Պետրոսյանը ոչ թե համոզում էր, որ պետք է Ղարաբաղը «տրվի» Ադրբեջանին, այլ առաջարկում էր «փուլային» տարբերակը, որով ենթադրվում էր Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումից հետո «ազատագրված» կամ «գրավյալ» տարածքների վերադարձ Ադրբեջանին և ոչ թե Ղարաբաղի հանձնում։
Սողոմոնյանը նաև պնդում է. «Վերջում, երբ որ ինքը (Քոչարյանը-խմբ.) հեռացել է նախագահի պաշտոնից, մենք ունեցել ենք մի փաստաթուղթ, խոսքը Մադրիդյան փաստաթղթի մասին է, որին Երևանը մինչև վերջ համաձայն չի եղել, ասել է, որ մեծ վերապահումներ ունի այդ փաստաթղթի վերաբերյալ։ Այնուամենայնիվ, այդ փաստաթղթում ամրագրված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագան որոշվելու է իր բնակչության ազատ կամաարտահայտման միջոցով, որի արդյունքները մենք կարող ենք ենթադրել»։
Իրականում, սակայն, Մադրիդյան սկզբունքներով նախատեսվում էր «հայկական վերահսկողության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղին հարակից ադրբեջանական բոլոր տարածքներն» Ադրբեջանին վերադարձնելը։ Իսկ Սողոմոնյանի վկայակոչած «ազատ կամաարտահայտման միջոցով ապագան որոշելը» վերաբերում է միայն ԼՂԻՄ-ի 1988-ի սահմաններին, այն էլ՝ 1988-ի ազգային համամասնությամբ։ Այսինքն, հանրաքվե պետք է անցկացվեր մոտավորապես 40,000 ադրբեջանցիների՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձից հետո։ Անհասկանալի է, թե ինչու է Սողոմոնյանը Մադրիդյան փաստաթուղթը ներկայացնում որպես ձեռքբերում, իսկ Տեր-Պետրոսյանի փուլային տարբերակը՝ որպես «Ղարաբաղի հանձնում»։
Այսպիսով, Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը խեղաթյուրել է փաստերը։

Виктор Согомонян искажает факты
Руководитель офиса второго президента Роберта Кочаряна Виктор Согомонян на состоявшейся вчера, 29 июля, пресс-конференции заявил, что полномочия судьи суда первой инстанции Давида Григоряна были приостановлены после того, как адвокатская группа представила в суд ходатайство о применении альтернативной меры пресечения в виде залога.
«Вы знаете, что вчера после возобновления уголовного дела были приостановлены полномочия судьи, буквально на следующий день после того, как наши адвокаты представили ходатайство о применении залога», — сказал Согомонян.
Однако Fip выяснил, что полномочия Давида Григоряна были приостановлены 27 июля в рамках уголовного дела, возбужденного по факту служебного подлога, а ходатайство адвокатской группы Кочарана о применении залога было представлено 8 июля. То есть, полномочия Григоряна были приостановлены не на следующий день после того, как адвокатская группа представила ходатайство, а как минимум 19 дней спустя.
Об основаниях ареста Роберта Кочаряна и уголовном деле
В начале пресс-конференции Виктор Согомонян ссылается на пресс-конференцию и заявления, сделанные адвокатской группой год назад после ареста Роберта Кочаряна, и подтверждает позицию своей команды.
«Уголовное дело, сфабрикованное против Роберта Кочаряна, – незаконное, как и его арест, а происходящее не имеет никакого отношения к раскрытию убийств 1 марта 2008 года. Сегодня повторяю сказанное год назад», — сказал Согомонян.
В ходе пресс-конференции Согомонян уточняет, что Кочаряну предъявлено обвинение за деяние, которое в момент совершения не являлось преступлением, и, более того, «суд арестовал экс-президента, проигнорировав его неприкосновенность и отсутствие других условий для ареста».
Год назад Fip.am писал о пресс-конференции, упомянутой Виктором Согомоняном, и представил манипуляции адвокатской группы Роберта Кочаряна.
Что касается инкриминируемого Кочаряну деяния и статьи о неприкосновенности, мы разъяснили, что неприкосновенность президента не является неограниченной, и в комментариях к статье 56.1 действующей в 2008 году Конституции (о неприкосновенности президента) четко закреплено, что неприкосновенность президента не означает отсутствие его политической конституционной ответственности. Закон устанавливает также, что за действия, не связанные со статусом президента, президент республики может быть привлечен к ответственности после завершения президентских полномочий.
Что касается утверждения о том, что происходящее не имеет никакого отношения к раскрытию убийств 10 человек во время событий 1 марта 2008 года, напомним заявление Специальной следственной службы (ССС) относительно обвинения Роберта Кочаряна. В заявлении четко говорится, что возбужденное уголовное дело касается свержения конституционного строя, вмешательства Вооруженных сил во внутриполитические события, и нет ни слова о раскрытии виновников смерти 10 жертв.
Примечательно, что говоря на эту тему Согомонян отмечает, что использование Вооруженных сил было законным. «Использование Вооруженных сил было абсолютно законным, что было не раз доказано как на публичных слушаниях, так и во время дебатов. Однако сторона обвинения продолжает проявлять упорство. Но даже если мы предположим, что вооруженные силы использовались незаконно, то не указывается ни одного закона, ни одной нормы Конституции, из которых следует, что это свержение конституционного строя», — сказал Согомонян.
Здесь следует отметить, что Виктор Согомонян манипулирует, поскольку свержение конституционного строя является преступлением, предусмотренным Уголовным кодексом (статья 300.1 УК РА), а неприменение Вооруженных сил в политических целях является нормой, закрепленной в Конституции.
В Конституции говорится, что ВС не должны вмешиваться во внутриполитические события: «Вооруженные Силы Республики Армения обеспечивают безопасность, защиту и территориальную целостность Республики Армения, неприкосновенность ее границ. Вооруженные Силы соблюдают нейтралитет в политических вопросах и находятся под гражданским контролем» (статья 8.2 принятой в 2005 году Конституции).
В выдвинутом против Роберта Кочаряна обвинении говорится, что насильственное свержение президентом конституционного строя проявилось в нарушении политического нейтралитета Вооруженных сил и использовании их против мирных демонстрантов.
Объясним, как это произошло. Статья 2 (2) Конституции 2005 года гласит, что «узурпация власти какой-либо организацией или личностью является преступлением». Во время событий 1 марта 2008 года Роберт Кочарян фактически осуществлил антиконституционное управление Вооруженными силами, вовлечив ВС во внутриполитические события и применив их против мирных демонстрантов. Тем самым Роберт Кочарян нарушил статью 2 Конституции и осуществил узурпацию Вооруженных сил. Таким образом он совершил преступление, закрепленное в Конституции.
Добавим также, что в распространенном ССС заявлении объясняется, как Вооруженные силы были вовлечены в политические события. Процитируем соответствующую часть заявления: «… Mинистр обороны Армении Микаэл Арутюнян 23-го февраля 2008 года подписал очевидно незаконный строго секретный приказ 0038 «О выполнении задач, поставленных верховным главнокомандующим Армении», в котором мирные демонстранты были охарактеризованы как «политические силы, не признающие результатов президентских выборов и дестабилизирующие ситуацию», и для обеспечения «естественного развития страны» и весь личный состав Вооруженных сил был приведен в казарменное положение. Были созданы офицерские группы, которых вооружили табельным оружием …».
Уголовное дело в отношении Роберта Кочаряна и связь с Карабахом
В ходе пресс-конференции Согомонян сделал также несколько заявлений касательно переговоров по урегулированию карабахского конфликта. В частности, он обвинил первого президента Левона Тер-Петросяна в том, что он уступил Карабах Азербайджану. «… Тер-Петросян выступил со своей знаменитой статьей «Война или мир?», и, по сути, пытался убедить нас в том, что мы не будем жить хорошо, пока не сдадим Карабах», — сказал Согомонян. В упомянутой статье, опубликованной в ноябре 1997 года, Тер-Петросян не уговаривал «отдать» Карабах Азербайджану, а предлагал «поэтапный» вариант, который предполагал возвращение «освобожденных» или «оккупированных» территорий Азербайджану, а не передачу Карабаха после уточнения статуса Нагорного Карабаха.
Согомонян также утверждает: «Когда Кочарян ушел с поста президента, появился мадридский документ, с которым Ереван до конца не был согласен, говоря, что имеет существенные оговорки относительно данного документа. Но, тем не менее, в этом документе отмечено, что будущее Нагорного Карабаха будет определяться путем выражения воли его народа, результаты которого мы можем предположить».
Однако в действительности Мадридские принципы предусматривали «возвращение территорий вокруг Нагорного Карабаха под контроль Азербайджана». И слова Согомоняна «будущее Нагорного Карабаха будет определяться путем выражения воли его народа» относятся лишь к границам Нагорно-Карабахской автономной области 1988 года, и то по национальной пропорциональности 1988 года. То есть референдум должен был состояться после возвращения примерно 40 000 азербайджанцев в Нагорный Карабах. Непонятно, почему Согомонян представляет мадридский документ как достижение, а поэтапный вариант Тер-Петросяна — как «сдачу Карабаха».
Так, во время пресс-конференции глава офиса Роберта Кочаряна Виктор Согомонян исказил факты.
Как критику в адрес Орбана в армянском сегменте Facebook выдали за выпад против Урсулы фон дер Ляйен
10:33, 29 Июн, 2026
В армянском сегменте социальной сети Facebook с 27 июня распространяется видео, в котором премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр во время выступления...
От Facebook-аккаунтов сторонников «Сильной Армении» до депутата Госдумы: загадка «кражи 20 процентов голосов»
15:53, 9 Июн, 2026
Депутат Государственной думы Российской Федерации Виктор Водолацкий в интервью ТАСС заявил, что «минимум 20% голосов "украли" у оппозиции в Армении»․...
Выборы-2026: фактчекинг выборов (обновляется)
14:38, 7 Июн, 2026
14:55 Информация, которую распространила Сатик Сейранян, не основана на фактах Председатель «Союза журналистов» Сатик Сейранян опубликовала видео, утверждая, что в...
Фейк на Facebook-страницах: совещание Алиева по другому вопросу выдали за обсуждение «возвращения 300 тыс. азербайджанцев»
10:39, 7 Июн, 2026
В армянском сегменте социальных сетей (1, 2) распространяется видео, на котором президент Азербайджана Ильхам Алиев проводит совещание с членами Кабинета...