Քոչարյանի և նրա փաստաբանների մանիպուլյացիաները
Հայտնի է, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը հուլիսի 26-ին հայտարարեց, որ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել՝ 2008-ին «այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ սահմանադրական կարգը տապալելու» համար։
Նույն օրը՝ երեկոյան, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշում էր, որ իրեն նման մեղադրանք առաջադրելուց առաջ քննչական մարմինները պետք է ձերբակալած լինեին ընտրությունների արդյունքները հաստատած ԿՀԸ  անդամներին։
«Այս կարգի մեղադրանք մինչև առաջադրելը առնվազն Կենտրոնական հանձնաժողովի կեսը բանտերում պետք է լինեին, ապացուցված լիներ, որ իրենք կեղծել են և հանցանք են գործել՝ որոշումը կայացնելուց, և Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ ինչ-որ ակտեր պետք է լինեին և պատիժներ»,- նշել էր Ռոբերտ Քոչարյանը։
Քոչարյանի փաստաբանների մամուլի ասուլիսի ժամանակ ևս մի քանի անգամ շեշտվեցին 2008թ. նախագահական ընտրություններն ու դատարանի կողմից դրանց հաստատված արդյունքները։ Փաստաբան Սարգիս Գրիգորյանը, մասնավորապես, ընդգծեց. «2008 թվականին Սահմանադական դատարանը հաստատել է նախագահական ընտրությունների արդյունքները»։
Երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը  ետ չմնաց իր գործընկերներից և հավելեց, որ տեղի է ունենում պատմության վերաշարադրում՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցած մասսայական անկարգություններն ու դրանց արդյունքում զոհված քաղաքացիների մահն ու ընդդիմության քայլերն արդարացնելու նպատակով․
«Մենք հիմա պատմությունը վերաշարադրում ենք, այսինքն ասում ենք, որ Տեր-Պետրոսյանը հաղթել էր թիմակիցների հետ միասին, որ թիմակցները ոչ թե մասսայական անկարգություներ էին կազմակերպում, դուբինկաներ խլում ոստիկաններից և ուրախանում դրանից, այլ կազմակերպում էին ժողովրդի պայքարը։ Գործող նախագահն էլ, որը բերվում է ՔՀԾ-ի տխրահռչակ հաղորդագրության մեջ, ինքն իրեն տապալել է սահմանադրական կարգը»,- նշեց նա։
Սակայն ուշադրություն՝ վարույթ իրականացնող մարմինը՝ ՀՔԾ-ն, չի մեղադրել երկրորդ նախագահին ընտրությունները կեղծելու համար․ նրան մեղադրանք է առաջադրվել  զինված ուժերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար միայն, իսկ ընտրությունների արդյունքները կեղծելու մասին այնտեղ խոսք չկա։
Հայտնի փաստ է, որ 2008 թվականի փետրվարի 20-ից սկսած Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպվել են Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սատարող բազմահազար քաղաքացիների զանգվածային խաղաղ միջոցառումներ,երթեր, շուրջօրյա հանրահավաքներ:
Մարտի 1-ի երեկոյան Զինված ուժերը և ոստիկանության ստորաբաժանումները պայթուցիկ նյութերի և հատուկ միջոցների գործադրմամբ իրականացրել են հատուկ միջոցառումներ` խաղաղ անհնազանդության ակցիան ցրելու, անզեն ցուցարարներին փողոցներից հեռացնելու նպատակով․ արդյունքում զոհվել է 10 մարդ։
Ուսումնասիրելով ՀՔԾ-ի հայտարարությունը քննվող գործի վերաբերյալ՝ կտեսնենք, որ այնտեղ խոսք չկա նաև 2008 թվականի մարտի 1-ի տասը զոհերի մահվան մեղավորների բացահայտման մասին։
Հատուկ քննչական ծառայությունը համարում է, որ 0038 հրամանով և դրան հաջորդած քայլերով պաշտոնատար անձինք ՀՀ Սահմանադրության խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի հաստատել են ռազմական դրություն, զինված ուժերն օգտագործել խաղաղ հանրահավաքների մասնակից քաղաքացիների դեմ: Խախտվել է այդ ժամանակ գործող Սահմանադրության 8.2-րդ հոդվածն առ այն, որ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն ապահովում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, պաշտպանությունը և տարածքային ամբողջականությունը, նրա սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պահպանում են չեզոքություն և գտնվում են քաղաքացիական վերահսկողության ներքո»։
Այս ամենից հետևում  է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի մեղադրվում մարտի 1-ի զոհերի սպանությունը կազմակերպելու կամ ընտրությունները կեղծելու մեջ, ինչպես այս թեման ինտենսիվորեն շրջանառում  էին երկրորդ նախագահն ու նրա փաստաբանները։ Նա մեղադրվում է Սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու, Զինված ուժերի քաղաքական չեզոքությանը խոչընդոտելու և այն խաղաղ ցուցարարների դեմ օգտագործելու համար, ինչի արդյունքում խախտվել են Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով և 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված նորմերը։
Հատկանշական է նաև այն, որ փաստաբաններից Սարգիս Գրիգորյանը խոսում էր հասարակության լայն շերտերի և ՀԿ-ների՝ ընտրախախտումների արձանագրման վրա ունեցած ազդեցության մասին․ «Ընտրախախտումների ապացուցողական բազայի հիմքում դրված են հասարակության լայն շերտերի կարծիքները։ Իրավախախտումներ եղել են, թե՝ չէ, սրա հիմքում դրված են ՀԿ-ների կարծիքներն ու հաշվետվությունները։ Պրոֆեսիոնալ չի խոսել իրավունքի գերակայության, արդարության մասին, երբ որ հիմքում դրվում է հասարակության լայն շերտերի կարծիքը»։
Մինչդեռ՝ ՀՔԾ-ի հայտարարության մեջ հստակորեն նշվում է, որ հասարակական կազմակերպությունները, տարբեր իրավապաշտպան կառույցները ու քաղաքացիները ընտրությունների ընթացքում կատարված մեծածավալ  խախտումները վերագրում են  Հանրապետության գործող  նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և գործող վարչապետ՝ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցներին։ Հայտարարության մեջ ոչ մի խոսք չկա այն մասին, թե ընտրախախտումների մասին ապացույցները հիմնված են ՀԿ-ների և հանրության լայն շերտերի կարծիքների վրա։ Այդպես ՀՔԾ-ն բացատրում էր, թե ինչու էին մարդիկ դուրս եկել փողոց։
Օֆելյա Սիմոնյան
Թեգեր` ԽաչատուրովՀատուկ քննչական ծառայությունՀՔԾՄարտի 1Ռոբերտ Քոչարյան
Նախընտրական շրջանում քաղաքական ուժերն ու գործիչները հաճախ են խոսում Հայաստանի ծանր սոցիալական իրավիճակի ու անվտանգային միջավայրի մասին և որպես դրա...

Манипуляции Кочаряна и его адвокатов
Известно, что 26 июля Специальная следственная служба (ССС) объявила, что второму президенту Армении Роберту Кочаряну предъявлено обвинение «в свержении конституционного строя в предварительном сговоре с другими лицами в 2008 году».
Вечером того же дня второй президент РА Роберт Кочарян в интервью телекомпании «Еркир Медиа» отметил, что следственные органы прежде, чем предъявлять ему подобные обвинения, должны были арестовать членов Центризбиркома, которые утвердили результаты выборов.
«Прежде, чем предъявлять подобные обвинения, как минимум, большая часть членов Центризбиркома должны были быть уже в тюрьме, должно было доказано, что они фальсифицировали  и совершили преступление, должны были быть какие-то правовые акты касательно КС РА», — отметил Кочарян.
Во время пресс-конференции адвокатов Кочаряна также несколько раз были подчеркнуты президентские выборы 2008 года и результаты, утвержденные судом. Адвокат Саркис Григорян, в частности, подчеркнул: «В 2008 году Конституционный суд утвердил результаты президентских выборов».
Руководитель офиса второго президента Виктор Согомонян, не отставая от своих коллег, добавил, что происходит переизложение истории с целью оправдания массовых беспорядков и гибели мирных жителей, а также действий оппозиции 1 марта 2008 года.
«Мы сейчас занаты переизложением истории, то есть говорим, что Тер-Петросян победил вместе с членами своей команды, что члены его команды не организовывали массовые беспорядки, не отбирали дубинок у полицейских и радовались этому, а организовывали народную борьбу. Действующий же президент, который приводится в печально известном сообщении, сам по себе сверг конституционный строй», — отметил он.
Однако внимание, проводящий расследование орган – ССС, не обвинял второго президента в фальсификации выборов. Ему лишь предъявлено обвинение в использовании Вооруженных сил в политических целях, а о фальсификации результатов выборов там речи не идет.
Известно, что 20 февраля 2008 года на площади Свободы в Ереване многотысячными сторонниками Левона Тер-Петросяна были организованы мирные массовые мероприятия, шествия и круглосуточные митинги.
Вечером 1 марта подразделения ВС и Полиции с применением оружия, взрывчатых веществ и специальных средств, предприняла действия с целью разгона акции мирного неповиновения, в результате чего погибли 10 человек.
Изучая заявление ССС по расследуемому делу, заметим, что здесь не упоминается также о выявлении виновных в смерти людей 1 марта 2008 года.
Специальная следственная служба считает, что приказом 0038 и последующими действиями должностные лица в Республике Армения, нарушив Конституцию, фактически установили в стране военное положение, использовали вооруженные силы в гражданских вопросах, против граждан, участвовавших в мирных митингах. Была нарушена статья 8.2 действующей в 2008 году Конституции, согласно которой «Вооруженные силы Республики Армения обеспечивают безопасность, защиту и территориальную целостность Республики Армения, неприкосновенность ее границ. Вооруженные силы соблюдают нейтралитет в политических вопросах и находятся под гражданским контролем».
Из всего этого следует, что Роберту Кочаряну не предъявлено обвинение в организации убийств 1 марта или фальсификации выборов, как интенсивно распространяли эту тему второй президент и его адвокаты. Ему предъявлено обвинение в насильственном свержении конституционного строя, нарушении политического нейтралитета Вооруженных сил, использовании их против мирных демонстратов, посредством чего были нарушены нормы, закрепленные в статьях 1-5 и части 1 статьи 6 Конституции.
Примечательно также, что один из адвокатов, Саркис Григорян говорил о влиянии широких слоев общества и НПО на фиксацию нарушений во время выборов. «В основе доказательной базы нарушений во время выборов лежат мнения широких слоев общества. Были ли правонарушения или нет, в основе этого лежат мнения и отчеты НПО. Непрофессионально говорить о верховенстве закона, справедливости, когда в основе лежит мнение широких слоев общества».
Между тем как в заявлении ССС четко отмечается, что общественные организации, различные правозащитные структуры и граждан приписывают масштабные нарушения во время выборов сторонникам действующего президента Армении Роберта Кочаряна и действующего премьер-министра, кандидата в президенты Сержа Саргсяна. В заявлении речи не идет о том, что доказательства нарушений во время выборов основаны на мнениях НПО и широких слоев общества. Таким образом ССС объяснила, почему люди вышли улицы.