«Սանիթեք» և Հայկ Մարության. ո՞ւմ պնդումներն են համապատասխանում իրականությանը
Երեկ՝ օգոստոսի 2-ին, Երևանում աղբահանության խնդրի շուրջ իրենց տեսակետները հրապարակայնորեն հայտնեցին և՛ Երևանի աղբահանության պատասխանատու «Սանիթեք» ընկերության ներկայացուցիչները, և՛ Երևանի քաղաքապետարանը՝ ի դեմս քաղաքապետ Հայկ Մարությանի։ Երկու կողմերը հանդես եկան մի շարք պնդումներով, իսկ Fip.am-ն էլ ստուգեց դրանց իսկությունը:
Աղբամանների թվի շուրջ
«Սանիթեք» ընկերության ներկայացուցիչ Քնարիկ Առաքելյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքված երկու պայմանագրերով նախատեսված է Երևանում 8 հազարական աղբաման։ Այսինքն, ամբողջ քաղաքում ընդհանուր 16 հազար աղբաման՝ «ընդհանուր պայմանագրի ամբողջ ժամանակահատվածի համար»։
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը դեռ հուլիսի 11-ին «ՍիվիլՆեթի» տաղավարում հայտարարել էր, որ ըստ քաղաքապետարանի հետ պայմանագրի, «Սանիթեքը» պետք է ապահովի տարեկան 16 հազար աղբաման ամբողջ Երևանի համար։ Նա նաև նշել էր, որ այսօր քաղաքում կա 4500-5000 աղբաման։
Երեկ՝ օգոստոսի 2-ին, Մարությանը 1in.am-ի տաղավարում գրեթե նույնորեն կրկնեց այս հայտարարությունը։ «Պայմանագրով պետք է լինի 16 հազար աղբաման՝ երկաթյա, մետաղյա։ Այսօր ունենք ընդամենը 99 (մետաղյա-խմբ.) աղբաման ամբողջ Երևան քաղաքում»։
Երևանի քաղաքապետարանը «Սանիթեք» ընկերության հետ երկու պայմանագիր է կնքել՝ աղբահանության ծառայություններ ձեռք բերելու համար։ Առաջինը՝ 2013-ին քաղաքի արևմտյան հատվածի (Կենտրոն, Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ, Դավթաշեն, Աջափնյակ), երկրորդը՝ 2015-ին արևելյան հատվածի (Ավան, Արաբկիր, Էրեբունի, Նոր Նորք, Նորք-Մարաշ, Նուբարաշեն, Քանաքեռ-Զեյթուն) աղբահանությունն իրականացնելու համար։
Փաստերի ստուգման հարթակը դեռևս 2016-ին Երևանի քաղաքապետարանից ստացել էր «Սանիթեքի» հետ կնքված երկու պայմանագրերն էլ։ Եվ ըստ դրանց, «Սանիթեքը» յուրաքանչյուր տարի իսկապես պարտավոր է ընդհանուր 16,000 մետաղական (յուրաքանչյուր պայմանագրով՝ 8 000 ական)՝ 1,100 լիտրանոց կոնտեյներներ մատակարարել և տեղադրել հավաքման տարածքում։
Հատված՝ Երևանի քաղաքապետարանի և «Սանիթեքի» միջև կնքված պայմանագրից
Այսինքն, «Սանիթեք» ընկերության ներկայացուցչի պնդումը, որ 16 հազար աղբաման պետք է ապահովվի «ընդհանուր պայմանագրի ամբողջ ժամանակահատվածի համար», չի համապատասխանում իրականությանը։ Ավելին, ընկերությունը նաև խախտել է աղբամանների պատրաստման նյութի պահանջը։ Այսօր Երևանում աղբամանների գերակշռող մասը պլաստմասե են և ոչ թե մետաղական։
«Սանիթեքի» գործունեության աշխարհագրությունը
«Սանիթեքի» տնօրեն Նիկոլաս Թավիլը օգոստոսի 2-ի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ ընկերությունը գործունեություն է ծավալում տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Թուրքիայում և Ալժիրում։
Հայտարարությանը հակադարձեց քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը, որը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել էր 2013 թվականի դրությամբ «Սանիթեքի» գործունեության վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնցում նշվում է, որ ընկերությունը գործունեություն է ծավալում Լիբանանում ու Նիգերիայում։ «Ահա այսպիսի ընկերության հետ գործ ունենք»,- նշել էր Կուբատյանը։
Դեռ 2018-ի հունվարին Armenian Weekly պարբերականի հետ հարցազրույցում Թավիլը նշել էր, որ իրենք Հայաստանից բացի գործում են երեք այլ երկրներում՝ Լիբանան, Թուրքիա և Ալժիր՝ հստակեցնելով, որ գործունեություն են ծավալում Hydrowaste անվան տակ։
Հայտնի է, որ «Սանիթեք» ընկերությունը լիբանանյան է և մայրաքաղաք Բեյրութում է գնտվում գլխավոր գրասենյակը։ Իսկ Hydrowaste ընկերություն մասին միակ տեղեկությունը գտանք արաբական մի քանի երկրներում գործող ճարտարագիտական և շինարարական ICC ընկերության կայքում, որտեղ նշված է, որ Hydrowaste-ը գործում է բնապահպանական ոլորտում, զբաղվում է ջրի կառավարմամբ, աղբահանությամբ, ջրամաքրման կայանների կառուցմամբ և այլն։ Սակայն կայքում չի նշվում, թե, մասնավորապես, որ երկրերում է այն գործում։
Fip.am-ին չհաջողվեց գտնել որևէ փաստ Hydrowaste ընկերության գործունեության մասին Թուրքիայում։ Այդ երկրում գործում է Sanitek անվամբ ընկերություն, որը, սակայն, զբաղվում է սանիտարական պարագաների արտադրմամբ։
Տուգանքների մասին
Քաղաքապետ Մարությանը 1in.am-ի տաղավարում հայտարարեց, որ այս տարվա վեց ամիսների ընթացքում քաղաքապետարանը «Սանիթեքին» տուգանել է ընկերությանը նույն ժամանակահատվածում փոխանցած ամբողջ գումարի 3%-ի չափով։
Քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը մեզ հայտնեց, որ 2019-ի առաջին վեց ամիսներին Երևանի քաղաքապետարանը «Սանիթեքին» տուգանել է 90 մլն դրամով։ Ըստ 2013-ին և 2015-ին կնքված պայմանագրերի, քաղաքապետարանը յուրաքանչյուր տարի «Սանիթեքին» պետք է վճարի տարեկան 5 միլիարդ 39 միլիոն 138 հազար 120 դրամ։ Այսինքն, ըստ երկու պայմանագրերի, համայնքը ընկերությանը վեց ամսա ընթքացքում վճարում է 2,519,569,060 դրամ։ 90 միլիոն դրամը կազմում է այս գումարի 3.57%-ը։
Կարո՞ղ է քաղաքապետարանը միակողմանի լուծարել պայմանագիրը
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Դավիթ Խաժակյանը հուլիսի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ «Սանիթեքի» հետ պայմանագիրը պետք է խզվի հիմա, որի իրավունքը պայմանագրով քաղաքապետարանը ունի։
Այս պնդմանը երեկ՝ օգոստոստի 2-ին, անդրադարձավ նաև քաղաքապետ Մարությանը։ «Այն անվտանգության բարձիկը, որը պետք է լիներ, քաղաքային իշխանությունները պետք է ունենային, միշտ՝ հինգ տարի առաջ, երեք տարի առաջ, մեկ տարի առաջ, մենք հիմա ստեղծում ենք էտ անվտանգության բարձիկը»,- ասաց քաղաքապետը՝ նկատի ունենալով «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկը, որը ստեղծվել է «Սանիթեքի» աշխատանքի բացթողումները լրացնելու համար։
Երևանի քաղաքապետարանը «Սանիթեքի» հետ պայմանագիրը միակողմանիորեն լուծելու իրավունք ունի։ Ըստ երկու պայամանագրերի «Կողմերի իրավունքները և պարտականությունները» բաժինների 2.1.2 (2013) և 2.1.3 (2015) կետերի, կողմերն իրավունք ունեն «միակողմանի լուծել պայմանագիրը …. եթե Կապալառուն էականորեն խախտել է սույն պայմանգիրը …. Կապալառուի կողմից պայմանագիրը խախտելն էական է համարվում, եթե՝
ա) մատուցված Ծառայությունը չի համապատասխանում սույն պայմանագրով սահմանված պահանջներին
և/կամ
բ) խախտվել է Ծառայության մատուցման ժամկետը»։
Սակայն խնդիրը Մարությանի նշած «անվտանգության բարձիկն» է։ Այսինքն՝ «Սանիթեքի» մենաշնորհի դեպքում չկա այլ այլընտրանք, քան աշխատել նրանց հետ և փորձել լրացնել նրանց բացերը, մինչև շուկայում կհայտնվեն նոր խաղացողներ։ «Սանիթեքի» հետ պայմանագրի խզումն այս պահին կնշանակի Երևանի աղբահանության համակարգի փլուզում, քանի որ քաղաքապետարանի աղբահանության և սանիտարական մաքրման հիմնարկն այսօր ունի, ըստ Մարությանի, ընդամենը 12 աղբատար մեքենա, այնինչ քաղաքն ամբողջությամբ սպասարկելու համար, կրկին ըստ Մարությանի, պետք է 50-55 աղբատար մեքենա։
#163 ՓԱՍՏԱՉԱՓ․ Լուրերը գալիս են, լուրերը՝ հերքվում
14:00, 24 Նյմ, 2023
Ուկրաինային մատակարարվող հայկական զենքեր, պաշտոնից հեռացող նախարարներ ու չիրականացված «գմբեթներ»․ շաբաթվա հերքված լուրերը:

Санитек и Айк Марутян. Чьи утверждения соответствуют действительности?
Вчера, 2 августа, свое мнение по поводу проблемы вывоза мусора в Ереване публично выразили как представители компании «Санитек», так и мэрия Еревана в лице мэра Айка Марутяна. Обе стороны выступили с рядом утверждений, а Fip.am проверил их подлинность.
Про количество мусорных контейнеров
Представитель компании «Санитек» Кнарик Аракелян на пресс-конференции заявила, что по двум договорам, заключенным с мэрией, в Ереван предусмотрено завести 8 тыс. мусорных контейнеров. То есть, в целом по всему городу 16 тыс. контейнеров «в течение всего срока договора».
Еще 11 июля мэр Айк Марутян в студии CivilNet заявил, что согласно контракту с «Санитек», в городе должно быть 16 000 мусорных контейнеров. Он также отметил, что в настоящее время в городе имеется 4500-5000 контейнеров.
Вчера, 2 августа, во время онлайн пресс-конференции на 1in.am Марутян почти в точности повторил свое заявление: «По договору должно быть 16 тыс металлических, железных контейнеров. Сегодня во всем Ереване имеется всего 99 металлических контейнеров».
Мэрия Еревана заключила с компанией «Санитек» два контракта на оказание услуг по вывозу мусора. Первый контракт был заключен в 2013 году на вывоз мусора в западной части города (Кентрон, Малатия-Себастия, Шенгавит, Давташен, Ачапняк), второй  ̶  в 2015 году на вывоз мусора в восточной части города (Аван, Арабкир, Эребуни, Нор Норк, Норк-Мараш, Нубарашен, Канакер-Зейтун).
Платформа проверки фактов еще в 2016 году получила от мэрии Еревана копии этих двух контрактов, заключенных с «Санитек». По этим контрактам, Санитек действительно обязан каждый год устанавливать 16.000 мусорных контейнеров (по каждому контракту 8000 контейнеров) объемом 1,100 л..
Отрывок из контракта между «Санитек» и мэрией.
То есть утверждение представителя компании «Санитек» о том, что 16 000 мусорных контейнеров должны быть обеспечены «в течение всего срока контракта», не соответствует действительности. Более того, компания также нарушила требование по материалу мусорных контейнеров. Большинство контейнеров в Ереване сегодня пластиковые, а не металлические.
География деятельности «Санитек»
Директор компании «Санитек» Николас Тавил 2 августа на пресс-конференции заявил, что компания действует в разных странах, в том числе и в Турции и Алжире.
Заявления на своей странице в Facebook коснулся начальник управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана Овсеп Кубатян, который опубликовал данные о деятельности «Санитек» по состоянию на 2013 год. По этим данным, компания действует в Ливане и Нигерии. «Вот с такой компанией мы имеем дело», — отметил Кубатян.
Еще в январе 2018 года в интервью изданию Armenian Weekly Тавил отметил, что, помимо Армении, они действуют под названием Hydrowaste в трех странах — Ливане, Турции и Алжире.
Известно, что компания «Санитек» является ливанской компанией, а главный офис находится в Бейруте.  А единственную информацию о Hydrowaste мы нашли на сайте инженерно-строительной компании ICC, работающей в нескольких арабских странах. На сайте говорится, что Hydrowaste работает в области окружающей среды, занимается управления водными ресурсами, вывозом мусора, строительством водоочистных станций и т.д.. Однако на сайте не отмечается, в каких именно странах действует Hydrowaste.
Fip.am не удалось найти никаких фактов о деятельности Hydrowaste в Турции. В этой стране действует компания Sanitek, которая, однако, занимается производством сантехники.
О штрафах
Мэр Еревана Айк Марутян во время онлайн пресс-конференции на 1in.am заявил, что за шесть месяцев этого года мэрия оштрафовала «Санитек» в размере 3% от общей суммы, перечисленной компанией за тот же период.
Пресс-секретарь мэрии Акоп Карапетян сообщил Fip.am, что первые 6 месяцев этого года мэрия Еревана оштрафовала «Санитек» на 90 млн драмов.
Согласно контрактам, заключенным в 2013 и 2015 годах, мэрия ежегодно должна платить «Санитек» 5 миллиардов 39 миллионов 138 тысяч 120 драмов. То есть по двум контрактам община платит компании 2 519 569 060 драм за шестимесячный период. 90 миллионов драмов — это 3,57% от этой суммы.
Может ли мэрия расторгнуть контракт в одностороннем порядке?
Руководитель фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хажакян на пресс-конференции 30 июля заявил, что контракт с «Санитек» должен быть расторгнут сейчас, и что у мэрии есть на это право по контракту.
Вчера, 2 августа, этого утверждения коснулся и мэр Еревана Айк Марутян. «Та подушка безопасности, которая должна была быть, городские власти должны были иметь всегда: пять лет назад, три года назад, год назад. Мы сейчас создаем эту подушку безопасности», — сказал мэр, имея в виду общинное учреждение «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана», которое создано, чтобы заполнить пробелы в работе «Санитек».
Мэрия имеет право в одностороннем порядке расторгнуть контракт с «Санитек». В соответствии с разделами 2.1.2 (2013 г.) и 2.1.3 (2015 г.) двух контрактов «Права и обязанности сторон» стороны имеют право «в одностороннем порядке расторгнуть договор…» если подрядчик существенно нарушил контракт … Нарушение контракта со стороны подрядчика считается существенным, если:
(a) Предоставленная услуга не соответствует требованиям контракта;
и / или
(б) срок оказания услуги был нарушен».
Однако проблема заключается в «подушке безопасности», о котором говорил Марутян. То есть, в случае с монополией «Санитек» нет никакой альтернативы, кроме как работать с ними и пытаться заполнить пробелы до появления новых игроков на рынке. Расторжение контракта с «Санитек» будет означать крах ереванской системы вывоза мусора, поскольку в общинном учреждении «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана» в настоящее время, по словам Марутяна, имеется только 12 мусоровозов, в то время как для полного обслуживания города, также по словам Марутяна, требуется 50-55 мусоровозов.