Ամուլսար. Վահագն Թևոսյանի անհիմն հիմնավորումները
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Թևոսյանը օգոստոսի 26-ին Factor TV-ի հետ հարցազրույցում, ներկայացնելով Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ իր մոտեցումները, հայտարարեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքը, ստանալով Հայաստանը ինստիտուցիոնալ ներկայացնելու մանդատը, պետք է վերջնական որոշումը կայացնի խնդրի վերաբերյալ։
«…Այդ մանդատը 70%-ով տրվել է մի մարդու և դաշինքի, որը դրանից ամիսներ առաջ հայտարարել է՝ եթե Սևանի ավազանի ջրերը, Ջերմուկի ջրերը և հարակից ջրերը վտանգված չեն լինելու, մենք հիմքեր չենք ունենալու Ամուլսարի հանքը չբացելու։ Եվ ըստ այդմ՝ այդ հայտարարությունն է եղել նաև որոշակի պայմանագիր՝ ուժի և ժողովրդի միջև, պայմանագրի մի կետ, որին հօգուտ քվեարկել է 70% քաղաքացի։ Ես ենթադրում եմ, որ շատ մարդիկ եղել են, որ ասել են՝ էս ի՞նչ է ասում վարչապետը, ոնց թե, ոչ մի դեպքում Ամուլսարը չպիտի շահագործվի։ Ես ենթադրում եմ, որ այդ մարդիկ ընտրել են այլ քաղաքական ուժի…»,- ասաց Թևոսյանը։
Այն, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ամուլսարի հնարավոր շահագործման մասին վերը նշված հայտարարությունն իսկապես արել է (2018 թ. սեպտեմբերի 15-ին), և «Իմ քայլը» խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է մոտ 70 % ձայն, փաստ է, սակայն այդ փաստերի հիման վրա Վահագն Թևոսյանի արած դիտարկումները մոլորեցնող են։
«Իմ քայլի» պատգամավորի դիտարկումից ստացվում է, որ եթե քաղաքացին ձայնը տալիս է որևէ քաղաքական ուժի, ապա նրա և այդ ուժի մոտեցումները բոլոր հարցերի շուրջ պետք է նույնը լինեն։ Սակայն այս պնդումը վիճելի և մանիպուլյատիվ է, քանի որ հայտարարել, որ քաղաքական ուժին ձայն տված բոլոր քաղաքացիները կողմ են եղել այդ ուժի ծրագրային ԲՈԼՈՐ դրույթներին կամ նախկինում արված ԲՈԼՈՐ հայտարարություններին, չունի ապացուցողական հիմք։
Բացի այդ, Թևոսյանն ասում է, որ ի սկզբանե հայտարարվել է՝  եթե պարզվի, որ հանքի շահագործումն ազդեցություն չի ունենա ջրային համակարգի վրա, ապա Ամուլսարը կշահագործվի։ Սակայն, ըստ էության, «Էլարդ» ընկերությունը ոչ թե շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման նոր փորձաքննություն է իրականացրել, այլ պարզապես քրեական գործի շրջանակներում ուսումնասիրել է «Լիդիան» ընկերության ներկայացրած փաստաթղթերը։ Եվ, «Էլարդի» այդ զեկույցում անգամ արձանագրվել են մի շարք մտահոգություններ, ռիսկեր հանքի շահագործման վերաբերյալ, որոնց մասին բարձրաձայնել են նաև «Իմ քայլի» մի շարք պատգամավորներ (օրինակ՝ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը)։
Եվ դեռևս հարց է՝ արդյո՞ք հանքի շահագործումն անվտանգ է Սևանի և Ջերմուկի ջրերի համար, թե՞ ոչ, քանի որ զեկույցում հստակ նշվում է, որ «….բացահանքերը և դատարկ ապարների լցակույտը գտնվում են Սևանա լճի անմիջական ազդեցության գոտում։ Աղետալի երկրաշարժերը կարող են առաջացնել հանքի կոնտակտային ջրերի և մակերևութային ջրերի արձակում Սևանա լճի անմիջական ազդեցության գոտում, մասնավորապես՝ շահագործման փուլում, երբ մեծ քանակությամբ կոնտակտային ջրեր են կուտակվում ավազաններում։ Ջրերի նման արձակումը կաղտոտի մոտակա աղբյուրները և Արփա գետը…»։
Հանրաքվեի մասին
Պատգամավորը խոսեց նաև հանքի շահագործման վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու առաջարկությունների մասին՝ հայտարարելով, որ դրա կարիքը չկա։
«Որ ասում են՝ հանրաքվե լինի, հանրաքվե լինի։ Հանրաքվե եղել է, և բոլորովին վերջերս է եղել՝ Ազգային ժողովի ընտրությունների տեսքով։ Էն մարդիկ, որ էն ժամանակ դեմ են եղել, հիմա էլ են դեմ, ես կարծում եմ, որ նույն քանակությունն ունեն, ինչ էն ժամանակ, որը արտացոլվել է ընտրությունների արդյունքներով»,- ասաց նա։
Սահմանադրության 2-րդ հոդվածով սահմանված է, որ ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով: Այսինքն՝ Սահմանադրությունը հստակ տարբերակում է հանրաքվեն և ընտրությունները։
Հանրաքվեի և քաղաքական ընտրությունների տարբերությունն այն է, որ  ընտրությունների ժամանակ քաղաքացիներն ընտրում են նախընտրած քաղաքական ուժին, մինչդեռ հանրաքվեի ընթացքում իրենց դիրքորոշումն են հայտնում մեկ կոնկրետ նախագծի (հարցի) վերաբերյալ (այո կամ ոչ)։
Այստեղից կարող ենք ենթադրել, որ ԱԺ պատգամավոր Վահագն Թևոսյանը կամ չի տարբերում քաղաքական ընտրությունը հանրաքվեից, կամ դիտմամբ շահարկում է դեկտեմբերին կայացած ԱԺ արտահերթ ընտրություններում իշխող ուժի ստացած 70% ձայները՝ փորձելով ցույց տալ, որ նման աջակցություն ստացած ուժի իշխանության պարագայում հանրաքվեներ անցկացնելն անիմաստ է։
Ավելին, 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրի 23-րդ կետը վերաբերում է հենց հանրաքվեների միջոցով ուղիղ ժողովրդավարության զարգացմանը։
«Զարգացնելու ենք ուղիղ ժողովրդավարության մշակույթը տեղական և համապետական հանրաքվեների ինստիտուտի միջոցով»,- նշված է «Իմ քայլի» ծրագրում։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորն իր հայտարարությամբ հակասում է դաշինքի նախընտրական ծրագրի այս դրույթին։

Необоснованные аргументации Ваагна Тевосяна по Амулсару
Депутат парламента от блока «Мой шаг» Ваагн Тевосян в интервью Factor TV 26 августа, представляя свои подходы относительно эксплуатации Амулсарского месторождения, заявил, что блок «Мой шаг», получив мандат на институциональное представление Армении, должен принять окончательное решение по этому вопросу.
«…Этот мандат на 70% был отдан блоку и человеку, который несколько месяцев до этого заявил, что если будет обосновано, что эксплуатация безопасна для Севана и водной системы Джермука, то проект будет реализован. И по сути это заявление было неким договором между силой и народом, за который проголосовало 70% граждан. Предполагаю, что нашлось множество людей, которые сказали, что Амулсар ни в коем случае не должен эксплуатироваться. Предполагаю, что эти люди проголосовали за другую политическую силу…», — сказал Тевосян.
Является фактом, что премьер-министр Никол Пашинян действительно сделал заявление о возможной эксплуатации Амулсара, и что на парламентских выборах блок «Мой шаг» набрал около 70% голосов, однако замечания Ваагна Тевосяна, основанные на этих фактах, вводят в заблуждение.
Из замечания депутата от блока «Мой шаг» следует, что если гражданин отдает свой голос какой-либо политической силе, то его подходы по всем вопросам должны совпадать с подходами этой силы. Однако это утверждение является спорным и манипулятивным, поскольку заявление о том, что все проголосовавшие за политическую силу граждане были «за» все програмные положения этой силы или все ранее сделанные заявления, не имеет доказательной основы.
Помимо этого Тевосян говорит о том, что изначально заявлялось, что если выяснится, что эксплуатация не повлияет на водную систему, то Амулсар будет эксплуатироваться. Однако, по сути, компания «Элард» никакой новой экспертизы по оценке воздействия на окружающую среду не проводила, а всего лишь изучила документы, представленные компанией «Лидиан Армения» в рамках уголовного дела. И в докладе «Элард» были зафиксированы ряд беспокойств и рисков относительно эксплуатации рудника, о которых говорили также некоторые депутаты от блока Мой шаг (например, Вице-спикер Национального Собрания Лена Назарян).
И остается под вопросом, безопасна ли эксплуатация рудника для вод Севана и Джермука, поскольку в отчете четко говорится, что в случае землетрясения грунтовые воды, подвергшиеся воздействию кислотного дренажа из-за истощения мусора, вылиться  на северную оконечность тоннеля Спандарян-Кечут, а при воздействии с тоннелем  Кечут-Севан — иметь возможное воздействие на Севанское озеро, освобождение таких вод загрязнит близлежащие источники и реку Арпа.
О референдуме
Депутат также коснулся предложений о проведении референдума по эксплуатации рудника, заявив, что в этом нет необходимости.
«Говорят – должен быть проведен референдум. Референдум прошел буквально недавно в виде выборов в Национальное Собрание. Те люди, которые раньше были против, против и сейчас», — сказал Тевосян.
Статья 2 Конституции четко закрепляет, что народ осуществляет свою власть посредством свободных выборов, референдумов, а также через предусмотренные Конституцией государственные органы, органы местного самоуправления и должностных лиц. То есть Конституция четко дифференцирует референдум и выборы.
Разница между референдумом и политическими выборами заключается в том, что во время выборов граждане голосуют за ту политическую силу, которую предпочитают, в то время как во время референдума они выражают свою позицию (да или нет) по конкретному законопроекту (вопросу).
Исходя из этого, можно предположить, что депутат Ваагн Тевосян либо не дифференцирует политические выборы от референдума, либо намеренно манипулирует 70% голосов, которые набрала правящая сила на досрочных парламентских выборах в декабре, пытаясь показать, что проведение референдумов при таких условиях бесполезно.
Более того, 23-й пункт предвыборной программы блока «Мой шаг» на досрочных парламентских выборах 9 декабря 2018 года касается развития прямой демократии посредством референдумов.
«Мы будем развивать культуру прямой демократии через институт местных и общегосударственных референдумов», — говорит Мой Шаг.
Таким образом, мы можем констатировать, что депутат от фракции «Мой шаг» в своем заявлении противоречит этому положению предвыборной программы блока.